Слухати Радіо

Зараз в ефірі

11:00

Житія святих

В ефірі

Катехиза з о. Вальдемаром Павельцем

12:00

Ангел Господній

12:20

Розарій

13:00

Св.Літургія з храму Успіння Пресвятої Богородиці (Страдч)

14:00

Денний ефір

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:10

Молитовна лінія

15:20

Дитяча катехиза

15:45

В родині "Радіо Марія"

16:00

Катехиза

16:45

Дитяча молитва

17:00

Дитяча катехиза

17:25

Голос народу, голос Божий

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Св.Літургія з храму св. Яна з Дуклі (Житомир)

19:00

Молитовна лінія

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

21:00

Вечірній ефір

22:00

Катехиза

Історія Марійських товариств в Галичині від ХVI ст. до 1939 р.

Поділитись з друзями
Продовжуємо гортати сторінки історії Тернопільщини з істориком, краєзнавцем Володимиром Салуком.
Найбільш відомою організаційною формою молодіжного життя в католицькій Європі стали Марійські дружини. Їх засновником вважається отець єзуїт Жан Левніс, який у 1563 р. у Римі створив перше таке товариство.
На території української католицької унійної церкви Марійські дружини були створені при школах за ініціативи митрополита Й.-В. Рутського та з благословення Папи Римського Павла V у 1615 р. (1616 р.).
В XVII–XVIII ст. їх було близько 40, переважно у василіянських школах.  У 2-й пол. XIX ст. у Галицькій митрополії  Марійний рух відродив о. І. Дольницький у Львові при монастирі сестер-василіанок. З того часу отці Василіани  відіграли помітну роль в поширенню цього руху
У 1904 р. у Львові виникло «Марійське товариство пань», яке згодом пошиирилося по всій Галичині.
У 1917-1920 рр. за активного сприяння о. Й. Маркевича було згруповано Марійські дружини і створено об’єднання «Марійське Товариство Молоді» (МТМ).
МТМ було однією з найбільш дієвих молодіжних християнських інституцій в 20-х рр. ХХ ст. На 1925 р. осередки товариств були в найбільших містах Галичини, серед яких Львові, Станіславові, Перемишлі, Тернополі, Жовкві, Стрию, Дрогобичі.
Отже, як зазначено в Статуті МТМ, воно є групою у складі Всесвітнього Марійського Товариства Молоді «Congrertio Sodalidas Mariana».
Цілі та засоби діяльності: релігійні зібрання і спільні релігійні практики, набожність до Матері Божої; доповіді, лекції, дискусії, академії, з’їзди. Важливою була і просвітницько-виховна функція через видавництво і поширення літератури згідної з католицьким світоглядом; заснування бібліотек та читалень ін. Діяльність товариства спрямована на підготовку майбутньої української інтелігенції.
В товаристві працювало декілька секцій: Союз приятелів молоді (матеріальна та моральна підтримка молоді); Союз осіб довір’я (особлива підтримка молоді); Союз прихильників – «Ліга» (в основному студентська молодь); Євхаристійний Союз (плекання Євхаристійного культу); Видавнича Секція.
Уряд МТМ складався не більше як 12 чол., каденція до 2 років. Склад Президії Товариства в 1920-х рр. був таким: голова – о.д-р Йосафат Маркевич (ЧСВВ) і пізніше І. Назарко (ЧСВВ), заступники – о. Т. Горникевич, о. Й. Лучинський (ЧСВВ), секретар – о. В. Яценів (з 1926 р.).
Матеріальний фонд МТМ поповнювався за рахунок членських внесків та добровільних пожертв.
МТМ об’єднував 3 ступені: «Марійські Дружини» (ІІІ ст.) – найвищий ступінь організації та основа МТМ; «Марійські Гуртки» (ІІ ст.) – діти шкільного віку до 14-15 р. та дорослі; «Марійські Союзи» (І ст.) – християнська корпорація, завданням якої є духовна й матеріальна підтримка молоді.
У 1937 р. на з’їзді в селі Гошів Марійські дружини були зцентралізовані у Секретаріат Марійських дружин.
У 1920 р. в МТМ відбулося 40 зустрічей з рефератами.
Саме на одній з конференцій представниць Марійської Дружини з митрополитом Андреєм у 1932 р. зародилася ідея проведення свята «Українська молодь Христові».
Щороку у Львові влаштовувалася Марійська Академія і свято Марійських Дружин молоді середнього шкільного віку. На провінції відбулося 60 Марійських свят, найзначніші в Товмачі, Раві-Руській, Стрию, Золочеві, Тернополі та ін.
Згідно спогадів учасниці Марійської дружини пань Стефанії Шабатури, в тому ж 1937 році відбувся загальний з’їзд усіх Марійських дружин. На нього прибуло понад 20000 учасників – представників 259-ти Марійських організацій Галичини. На цьому з’їзді виступав Митрополит Андрей, який сам брав активну участь в його організації.
В МТМ на належному рівні була організована видавнича діяльність, спрямована на молодіжний контингент.
Спочатку виходило 2 видання: «Поступ» (під патронатом МТМ часопис виходив тільки до 1926 року) і «Наш Приятель». Для найменших з 1920 року видавали часопис «Світ Дитини», у 1926 р. засноване самостійне видавництво «Добра книжка».
До 1932 р. надруковано уже понад 2 млн. примірників моральних книжок та брошур (до прикладу, 250000 примірників «Нашого приятеля»).
У звіті-петиції про діяльність Марійських товариств у Львові сміливо зазначається, що їхня преса є найчисельнішою українською пресою [13, арк. 3].
Чисельність МТМ постійно зростала, що свідчило про активний розвиток спільноти.
В 1938 р. нараховувалося 268 організацій із 22355 членами, 51 Марійська Дружина молоді середньо шкільної молоді (4307 чл.), 1 Марійська Дружина студенток університету (48 чл), 21 Марійська дружина пань (988 чл), 1 Марійська дружина панів (27 чл).
На жаль, із російсько-радянською оккупацією Галичини у 1939 р. атеїстичний режим розпочав боротьбу із українською Церквою, разом з тим припинялася діяльність МТМ, остаточно ліквідованого в 1946 р.

Відгуки

Як підготуватися до приходу Ісуса Христа?

Як підготуватися до приходу Ісуса Христа?

Пастор церкви Ісуса Христа у Тернополі Ігор Білорус про "Другий Прихід Ісуса Христа"
Як отримати Божу відповідь на наші молитви?

Як отримати Божу відповідь на наші молитви?

Як отримати відповідь на свою молитву? Про це говоримо з пастором церкви Ісуса Христа в Тернополі Ігорем Білорусом.
"Святий Покровитель не є автоматично Опікуном тих, хто носить його ім'я", - отець Назарій Зузак

"Святий Покровитель не є автоматично Опікуном тих, хто носить його ім'я", - отець Назарій Зузак

Отець Назарій Зузак, вікарій парафії Божого Милосердя у Тернополі, говорить про важливість святих у нашому житті.
Дім Милосердя. "Ми день розпочинаємо зі Святої Літургії", - Тетяна Дубина

Дім Милосердя. "Ми день розпочинаємо зі Святої Літургії", - Тетяна Дубина

Про благодійну організацію "Дім Милосердя" у Чорткові розповідає Тетяна Дубина
Заснування та діяльність Товариства українських студентів католиків «Обнова» у 1930-х роках

Заснування та діяльність Товариства українських студентів католиків «Обнова» у 1930-х роках

Історик, краєзнавець Володимир Салук про історію Тернопільського краю та діяльність Товариства українських студентів католиків «Обнова».