Слухати Радіо

Зараз в ефірі

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

В ефірі

Трансляція з храму свв.ап Петра і Павла (Рівне)

22:00

Катехиза

22:40

Духовні читання

23:00

Слово на кожен день

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

00:00

Розарій

00:30

Катехиза

01:10

Розмова з екзорцистом

01:40

Духовні читання

02:00

Катехиза

02:50

Біблійні читання

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

05:00

Молитва

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Житія святих

06:50

Ранкова молитва

Ліквідація Російською імперією української автономії у XVIII ст.

Поділитись з друзями
Створено: 2021-05-13
Передача: Magistra vitae

Продовжуючи виклади української історії, цього разу в програмі "Magistra vitae" спілкувалися з істориком, дослідником, викладачем Юрієм Комаровим. Після майже двомісячної перерви повернулися до теми посилення імперського тиску на Україну й остаточну ліквідацію української автономії.

На світлині — зображення останнього гетьмана України Кирила Розумовського

На початку програми згадали минулий виклад щодо форсованого наступу на українську автономію з боку царату першої половини XVIII ст., а гетьманування І. Мазепи, І. Скоропадського, П. Полуботка, Д. Апостола.

На тлі т.зв. палацових переворотів в Російській імперії була змальована історична картина посилення імперського тиску, запровадження “Правління гетьманського уряду”, втручання російських чиновників в усі сфери суспільного життя; русифікації українців. Згодом розпочався процес тимчасового уповільнення російської експансії у зв’язку із призначенням гетьманом Кирила Розумовського — брата фаворита цариці Єлизавети Петрівни. Однак, Гетьманщині заборонялися зносини з іноземними державами; полковники призначалися російським урядом; ліквідовувався митний кордон; Київ остаточно перейшов під імперську владу, тощо.

Остаточна ліквідація української автономії сталася за часів Катерини ІІ: ліквідоване гетьманство, запроваджується ІІ Малоросійська колегія (1764); зруйнована Запорізька Січ (1775) — на світлині статті міститься картина С. Чайки “Зруйнування Січі”; полкова система замінена намісництвами (1781); юридично закріплюється кріпосне права (1783); урівнюється в правах українська знать і російське дворянство - “Жалувана грамота” (1785).

В цей же період сталися й докорінні зміни в долі українських земель, що входили до складу Речі Посполитої. За результатами трьох розділів Польщі (1772, 1793, 1795) Росією, Австрією, Пруссією, - всі західноукраїнські землі опинилися під владою Австрійської імперії. Російська імперія загарбала Правобережну Україну й Західну Волинь.

Відгуки

Західноукраїнські землі в другій половині ХІХ століття

Західноукраїнські землі в другій половині ХІХ століття

Ця програма циклу Magistra vitae з істориком і викладачем Юрієм Комаровим хронологічно завершує історію України  ХІХ ст. розглядом змін, що відбулися на західноукраїнських землях в другій половині століття


Суспільні течії і рухи в Наддніпрянській Україні в другій половині ХІХ століття

Суспільні течії і рухи в Наддніпрянській Україні в другій половині ХІХ століття

В програмі циклу Magistra vitae продовжуємо тему Наддніпрянської України другої половини ХІХ ст. з істориком Юрієм Комаровим. Цього разу розповідь стосується суспільних течій та рухів

Модернізаційні процеси в Наддніпрянській Україні другої половини ХІХ століття

Модернізаційні процеси в Наддніпрянській Україні другої половини ХІХ століття

Продовжуємо наші історичні виклади подій історії України циклу Magistra vitae перерваних майже на рік. Ця програма з істориком, викладачем Юрієм Комаровим присвячена подіям модернізаційних процесів, що відбувались на українських землях в російській імперії у другій половині ХІХ століття

Українська греко-католицька церква в Україні наприкінці XVІІІ-ХІХ століть

Українська греко-католицька церква в Україні наприкінці XVІІІ-ХІХ століть

Продовжуючи наші історичні виклади в програмі  Magistra vitae, цю програму з о. Романом Островським, віце-ректором Київської Трьохсвятительської духовної семінарії, присвятили становищу греко-католицької церкви на українських землях після розділів Польщі XVІІІ та у ХІХ ст.

Основні етапи формування української державності

Основні етапи формування української державності

Пропонуємо слухачам Радіо Марія нову програму історичного циклу Magistra vitae - першу, після початку збройної військової агресії московії проти України. В контексті війни, на наш погляд, є доречним зосередитися на історичних аспектах формування української державності. Про це розмовляємо з істориком, директором Центрального державного історичного архіву України, паном Ярославом Файзуліним