Слухати Радіо

Зараз в ефірі

15:10

Молитовна лінія

В ефірі

Дитяча катехиза

15:45

В родині "Радіо Марія"

16:00

Катехиза з о. Олександром Халаїмом

16:45

Дитяча молитва

17:00

Дитяча катехиза

17:15

Новини

17:25

Голос народу, голос Божий

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Св.Літургія з Катедри св. Олександра (Київ)

19:00

Молитовна лінія

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

20:20

Magistra vitae

21:00

Архіпастир відповідає

22:00

Катехиза

23:00

Слово на кожен день

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

00:00

Розарій

00:30

Катехиза

01:10

Розмова з Патріархом

Ліквідація Російською імперією української автономії у XVIII ст.

Поділитись з друзями
Створено: 2021-05-13
Передача: Magistra vitae

Продовжуючи виклади української історії, цього разу в програмі "Magistra vitae" спілкувалися з істориком, дослідником, викладачем Юрієм Комаровим. Після майже двомісячної перерви повернулися до теми посилення імперського тиску на Україну й остаточну ліквідацію української автономії.

На світлині — зображення останнього гетьмана України Кирила Розумовського

На початку програми згадали минулий виклад щодо форсованого наступу на українську автономію з боку царату першої половини XVIII ст., а гетьманування І. Мазепи, І. Скоропадського, П. Полуботка, Д. Апостола.

На тлі т.зв. палацових переворотів в Російській імперії була змальована історична картина посилення імперського тиску, запровадження “Правління гетьманського уряду”, втручання російських чиновників в усі сфери суспільного життя; русифікації українців. Згодом розпочався процес тимчасового уповільнення російської експансії у зв’язку із призначенням гетьманом Кирила Розумовського — брата фаворита цариці Єлизавети Петрівни. Однак, Гетьманщині заборонялися зносини з іноземними державами; полковники призначалися російським урядом; ліквідовувався митний кордон; Київ остаточно перейшов під імперську владу, тощо.

Остаточна ліквідація української автономії сталася за часів Катерини ІІ: ліквідоване гетьманство, запроваджується ІІ Малоросійська колегія (1764); зруйнована Запорізька Січ (1775) — на світлині статті міститься картина С. Чайки “Зруйнування Січі”; полкова система замінена намісництвами (1781); юридично закріплюється кріпосне права (1783); урівнюється в правах українська знать і російське дворянство - “Жалувана грамота” (1785).

В цей же період сталися й докорінні зміни в долі українських земель, що входили до складу Речі Посполитої. За результатами трьох розділів Польщі (1772, 1793, 1795) Росією, Австрією, Пруссією, - всі західноукраїнські землі опинилися під владою Австрійської імперії. Російська імперія загарбала Правобережну Україну й Західну Волинь.

Відгуки

Суспільні рухи в Україні у першій половині ХІХ століття

Суспільні рухи в Україні у першій половині ХІХ століття

В програмі Magistra vitae розпочали розглядати суспільні рухи в першій половині ХІХ століття на українських землях, що входили до складу Російської імперії з істориком, викладачем Юрієм Комаровим.

Святкування 700-річчя Київсько-Житомирської дієцезії

Святкування 700-річчя Київсько-Житомирської дієцезії

Цей випуск програми Magistra vitae присвячений видатній події - 700 років встановлення Київської дієцезії. Розмова в студії Радіо Марія відбувалась з істориком, архівістом -  Ганною Путовою.

Українські землі в складі Австрійської імперії на початку ХІХ століття

Українські землі в складі Австрійської імперії на початку ХІХ століття

У цьому випуску програми Magistra vitae продовжили розглядати події ХІХ століття на західноукраїнських землях, що входили до складу Австрійської імперії. Гість програми - Юрій Комаров, історик, викладач, дослідник

Українські землі в складі Російської імперії на початку ХІХ століття

Українські землі в складі Російської імперії на початку ХІХ століття

У цьому випуску програми про українську історію Magistra vitae почали розглядати події початку ХІХ століття. Разом з істориком, викладачем, дослідником Юрієм Комаровим говорили про землі України, що входили до складу Російської імперії

Римо-католицька церква України XVIII ст. у складі Російської імперії

Римо-католицька церква України XVIII ст. у складі Російської імперії

В програмі Magistra vitae продовжили розмову про римо-католицьку церкву в українських землях у XVIII ст., коли вони відійшли до Російської імперії, з істориком, громадсько-політичним діячем Олександром Алфьоровим.