Слухати Радіо

Зараз в ефірі

15:40

Дитяча катехиза

В ефірі

Катехиза

16:45

Дитяча молитва

17:00

Розарій

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Св.Літургія з костелу св. Станіслава єпископа та мученика (Городок)

19:00

Молитовна лінія

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

21:00

Вечірній ефір

22:00

Катехиза

22:40

Житія святих

23:00

Акафист

23:40

Святий дня

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

00:00

Розарій

00:30

Катехиза

01:10

Відкриваючи таємниці християнства

01:40

Духовні читання

02:00

Катехиза

03:00

Акафист

Ліквідація Російською імперією української автономії у XVIII ст.

Поділитись з друзями
Створено: 2021-05-13
Передача: Magistra vitae

Продовжуючи виклади української історії, цього разу в програмі "Magistra vitae" спілкувалися з істориком, дослідником, викладачем Юрієм Комаровим. Після майже двомісячної перерви повернулися до теми посилення імперського тиску на Україну й остаточну ліквідацію української автономії.

На світлині — зображення останнього гетьмана України Кирила Розумовського

На початку програми згадали минулий виклад щодо форсованого наступу на українську автономію з боку царату першої половини XVIII ст., а гетьманування І. Мазепи, І. Скоропадського, П. Полуботка, Д. Апостола.

На тлі т.зв. палацових переворотів в Російській імперії була змальована історична картина посилення імперського тиску, запровадження “Правління гетьманського уряду”, втручання російських чиновників в усі сфери суспільного життя; русифікації українців. Згодом розпочався процес тимчасового уповільнення російської експансії у зв’язку із призначенням гетьманом Кирила Розумовського — брата фаворита цариці Єлизавети Петрівни. Однак, Гетьманщині заборонялися зносини з іноземними державами; полковники призначалися російським урядом; ліквідовувався митний кордон; Київ остаточно перейшов під імперську владу, тощо.

Остаточна ліквідація української автономії сталася за часів Катерини ІІ: ліквідоване гетьманство, запроваджується ІІ Малоросійська колегія (1764); зруйнована Запорізька Січ (1775) — на світлині статті міститься картина С. Чайки “Зруйнування Січі”; полкова система замінена намісництвами (1781); юридично закріплюється кріпосне права (1783); урівнюється в правах українська знать і російське дворянство - “Жалувана грамота” (1785).

В цей же період сталися й докорінні зміни в долі українських земель, що входили до складу Речі Посполитої. За результатами трьох розділів Польщі (1772, 1793, 1795) Росією, Австрією, Пруссією, - всі західноукраїнські землі опинилися під владою Австрійської імперії. Російська імперія загарбала Правобережну Україну й Західну Волинь.

Відгуки

Римо-католицька церква в Україні  у другій половині ХІХ століття

Римо-католицька церква в Україні у другій половині ХІХ століття

В рамках програми Magistra vitae з архівістом, істориком Ганною Путовою завершили розповідь про римо-католицьку церкву на землях України в другій половині ХІХ століття. Чому вчать ці історичні уроки існування церкви? Дізнайтеся прослухавши програму

Становище римо-католицької церкви в Україні  ХІХ століття

Становище римо-католицької церкви в Україні ХІХ століття

В програмі Magistra vitae з архівістом, істориком Ганною Путовою продовжили розгляд ситуації, що склалася в римо-католицькій церкві на землях України в ХІХ столітті під владою Австрійської та Російської імперій.

Римо-католицька церква на українських землях у першій половині ХІХ століття

Римо-католицька церква на українських землях у першій половині ХІХ століття

В циклі історичної програми Magistra vitae цього разу почали розглядати становище римо-католицької церкви в Україні в першій половині ХІХ століття з істориком, архівістом Ганною Путовою.

Протестантизм в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Протестантизм в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Разом з пастором Реформатської церкви Сергієм Накулом, магістром теології, в рамках програми циклу  Magistra vitae досліджували процеси розвитку протестантизму в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Православна Церква в Україні у ХІХ столітті

Православна Церква в Україні у ХІХ столітті

Разом з Отцем Богданом Огульчанським, протоієреєм Православної Церкви України, науковим секретарем Православного Університету Святої Софії-Премудрості, продовжуємо розповідь про Православну Церкву у ХІХ столітті в програмі циклу Magistra vitae