Слухати Радіо

Зараз в ефірі

13:00

Свята Літургія з церкви Різдва Богородиці (Львів)

В ефірі

Наближаючись до православ'я

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:10

Молитовна лінія

15:20

Дитяча катехиза

15:45

В родині "Радіо Марія"

16:00

Катехиза з о. Тарасом Фітьо

16:45

Дитяча молитва

17:00

Дитяча катехиза

17:15

Новини

17:25

Голос народу, голос Божий

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Св.Літургія з храму Христа Царя (Хмельницький)

19:00

Молитовна лінія

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

20:20

Magistra vitae

21:00

Архіпастир відповідає

22:00

Катехиза

23:00

Слово на кожен день

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

Національно-визвольне повстання поляків 1830-1831 рр. та розвиток формування національно-культурних процесів в Україні

Поділитись з друзями
Створено: 2021-10-22
Передача: Magistra vitae

Ця програма Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим присвячена продовженню теми суспільних рухів в Україні першої половини ХІХ століття, зокрема, національно-визвольному повстанню поляків 1830-1831 рр. проти режиму Російської імперії, коли українські землі опинилися у вирі революційних подій.

Виступ польського повстання був зумовлений активним наступом самодержавства на автономні права Королівства польського, даровані Олександром І у Конституції (1815) та порушені царатом через встановлення репресивно-поліцейських порядків, цензури та боротьби з опозицією. Повстання розпочалося у Варшаві з нападу на палац намісника в Польщі - великого князя Костянтина Павловича. Захоплення міського арсеналу (на світлині вміщена репродукція відповідної картини Марцина Залеського)  та озброєння місцевих жителів зробило цей рух масовим, однак намагання польського уряду поширити полум’я повстання на Волинь масової підтримки місцевого українського населення не мали. Розгром повстання генералом Паскевичем спричинив “вихід” з Польщі до країн Західної Європи більше 10 тис. революціонерів.

Мабуть цікавим для слухачів був історичний контекст розповіді: Віденський конгрес, революції 1830 р. у Франції, Нідерландах та утворення королівства Бельгії.

Власне, суспільні рухи в Україні формувалися завдяки поширенню європейських новітніх ідей та традицій та як супротив ліберальної еліти режиму.

В Україні відновлюються різні сфери національного, мовного, культурного, духовного буття народу. Виявленням цих процесів є діяльність трьох видатних українських письменників - по суті основи сучасної української мови, що творять прекрасною, вишуканою рідною мовою - Іван Котляревський, Григорій Квітка-Основ’яненко, Тарас Шевченко.

Національна самоідентифікація виявляється через появу двох самобутніх творів, що  відіграли визначну роль в процесі формування історичної та національної самосвідомості українців у першій половині ХІХ століття - “Історії русів” анонімного автора та “Історію Малої Росії” Д. Бантиш-Каменського. У 1818 р. з’явилася і перша праця з українського мовознавства - “Грамматика малорусского наречия” О. Павловського.

Відгуки

Православ’я в Україні у XVIII столітті

Православ’я в Україні у XVIII столітті

Ця програма з циклу Magistra vitae присвячується початку докладної розмови про становище Православної Церкви в Україні. Наш співрозмовник - отець Богдан Огульчанський - протоієрей Православної Церкви України, науковий секретар Православного Університету Святої Софії-Премудрості

Кирило-Мефодієвське товариство. Пробудження національного життя в західноукраїнських землях

Кирило-Мефодієвське товариство. Пробудження національного життя в західноукраїнських землях

Нова програма циклу Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим була присвячена завершенню теми щодо розвитку соціальних рухів в Україні першої половини ХІХ століття. Докладно поговорили про значення Кирило-Мефодієвського братства та особливості національного життя в Західній Україні.

Суспільні рухи в Україні у першій половині ХІХ століття

Суспільні рухи в Україні у першій половині ХІХ століття

В програмі Magistra vitae розпочали розглядати суспільні рухи в першій половині ХІХ століття на українських землях, що входили до складу Російської імперії з істориком, викладачем Юрієм Комаровим.

Святкування 700-річчя Київсько-Житомирської дієцезії

Святкування 700-річчя Київсько-Житомирської дієцезії

Цей випуск програми Magistra vitae присвячений видатній події - 700 років встановлення Київської дієцезії. Розмова в студії Радіо Марія відбувалась з істориком, архівістом -  Ганною Путовою.

Українські землі в складі Австрійської імперії на початку ХІХ століття

Українські землі в складі Австрійської імперії на початку ХІХ століття

У цьому випуску програми Magistra vitae продовжили розглядати події ХІХ століття на західноукраїнських землях, що входили до складу Австрійської імперії. Гість програми - Юрій Комаров, історик, викладач, дослідник