Слухати Радіо

Зараз в ефірі

13:00

Св.Літургія з храму Успіння Пресвятої Богородиці (Страдч)

В ефірі

Денний ефір

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:10

Хресна Дорога

15:40

Дитяча катехиза

16:00

Катехиза

16:45

Дитяча молитва

17:00

Дитяча катехиза

17:10

Новини

17:20

Голос народу, голос Божий

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Св.Літургія з Катедри св. Олександра (Київ)

19:00

Молитовна лінія

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

21:00

Вечірній ефір

22:00

Катехиза

22:40

Духовні читання

23:00

Слово на кожен день

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

00:00

Розарій

Національно-визвольне повстання поляків 1830-1831 рр. та розвиток формування національно-культурних процесів в Україні

Поділитись з друзями
Створено: 2021-10-22
Передача: Magistra vitae

Ця програма Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим присвячена продовженню теми суспільних рухів в Україні першої половини ХІХ століття, зокрема, національно-визвольному повстанню поляків 1830-1831 рр. проти режиму Російської імперії, коли українські землі опинилися у вирі революційних подій.

Виступ польського повстання був зумовлений активним наступом самодержавства на автономні права Королівства польського, даровані Олександром І у Конституції (1815) та порушені царатом через встановлення репресивно-поліцейських порядків, цензури та боротьби з опозицією. Повстання розпочалося у Варшаві з нападу на палац намісника в Польщі - великого князя Костянтина Павловича. Захоплення міського арсеналу (на світлині вміщена репродукція відповідної картини Марцина Залеського)  та озброєння місцевих жителів зробило цей рух масовим, однак намагання польського уряду поширити полум’я повстання на Волинь масової підтримки місцевого українського населення не мали. Розгром повстання генералом Паскевичем спричинив “вихід” з Польщі до країн Західної Європи більше 10 тис. революціонерів.

Мабуть цікавим для слухачів був історичний контекст розповіді: Віденський конгрес, революції 1830 р. у Франції, Нідерландах та утворення королівства Бельгії.

Власне, суспільні рухи в Україні формувалися завдяки поширенню європейських новітніх ідей та традицій та як супротив ліберальної еліти режиму.

В Україні відновлюються різні сфери національного, мовного, культурного, духовного буття народу. Виявленням цих процесів є діяльність трьох видатних українських письменників - по суті основи сучасної української мови, що творять прекрасною, вишуканою рідною мовою - Іван Котляревський, Григорій Квітка-Основ’яненко, Тарас Шевченко.

Національна самоідентифікація виявляється через появу двох самобутніх творів, що  відіграли визначну роль в процесі формування історичної та національної самосвідомості українців у першій половині ХІХ століття - “Історії русів” анонімного автора та “Історію Малої Росії” Д. Бантиш-Каменського. У 1818 р. з’явилася і перша праця з українського мовознавства - “Грамматика малорусского наречия” О. Павловського.

Відгуки

Політична боротьба в Україні в серпні – листопаді 1917 р. Проголошення Української Народної Республіки

Політична боротьба в Україні в серпні – листопаді 1917 р. Проголошення Української Народної Республіки

Продовжуємо розгляд подій української революції в циклі програм Magistra vitae з істориком Андрієм Руккасом, дослідником, доцентом Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Цього разу говорили про політичну боротьбу в другій половині 1917 р. та проголошення ІІІ Універсалу Центральної Ради

Діяльність Української Центральної Ради. І, ІІ Універсали

Діяльність Української Центральної Ради. І, ІІ Універсали

Ця програма циклу Magistra vitae з істориком, дослідником Андрієм Руккасом, доцентом Київського національного університету ім. Тараса Шевченка була присвячена подіям української революції у червні – липні 1917 р.

Українська революція 1917 р. Центральна Рада

Українська революція 1917 р. Центральна Рада

Ця програма циклу Magistra vitae з істориком, викладачем Юрієм Комаровим продовжила минулу розповідь про Лютневу революцію 1917 р. Як її події проходили в Україні, як сформувалася українська Центральна Рада, чому так важливо сьогодні – під час збройної військової агресії росії – докладно дослідити проголошення української державності?

Лютнева революція 1917 р. в Росії та її вплив на Україну

Лютнева революція 1917 р. в Росії та її вплив на Україну

Ця програма циклу Magistra vitae з істориком, викладачем Юрієм Комаровим була присвячена революційним подіям лютого 1917 р., що призвели до падіння самодержавства. Чому і як царат впав? Які невідкладні завдання постали? Як ці події вплинули на українську революцію 1917-1920 рр.?

Перша світова війна і Україна

Перша світова війна і Україна

Гостем історичної програми Magistra vitae цього разу став кандидат історичних наук, доцент Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, автор більше як 120 наукових праць Андрій Руккас; досліджували першу світову війну