Слухати Радіо

Зараз в ефірі

20:00

Св.Літургія з Санктуарію Летичівської Богородиці (Летичів)

В ефірі

Вечірній ефір

22:00

Катехиза

23:00

Слово на кожен день

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

00:00

Розарій

00:30

Катехиза

01:10

Школа лідерства

01:40

Духовні читання

02:00

Катехиза

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

04:40

Біблійні читання

05:00

Рецепти Життя

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Голос народу, голос Божий

07:00

Св.Літургія з костелу св. Станіслава єпископа та мученика (Городок)

07:40

Дитяча катехиза

Національно-визвольне повстання поляків 1830-1831 рр. та розвиток формування національно-культурних процесів в Україні

Поділитись з друзями
Створено: 2021-10-22
Передача: Magistra vitae

Ця програма Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим присвячена продовженню теми суспільних рухів в Україні першої половини ХІХ століття, зокрема, національно-визвольному повстанню поляків 1830-1831 рр. проти режиму Російської імперії, коли українські землі опинилися у вирі революційних подій.

Виступ польського повстання був зумовлений активним наступом самодержавства на автономні права Королівства польського, даровані Олександром І у Конституції (1815) та порушені царатом через встановлення репресивно-поліцейських порядків, цензури та боротьби з опозицією. Повстання розпочалося у Варшаві з нападу на палац намісника в Польщі - великого князя Костянтина Павловича. Захоплення міського арсеналу (на світлині вміщена репродукція відповідної картини Марцина Залеського)  та озброєння місцевих жителів зробило цей рух масовим, однак намагання польського уряду поширити полум’я повстання на Волинь масової підтримки місцевого українського населення не мали. Розгром повстання генералом Паскевичем спричинив “вихід” з Польщі до країн Західної Європи більше 10 тис. революціонерів.

Мабуть цікавим для слухачів був історичний контекст розповіді: Віденський конгрес, революції 1830 р. у Франції, Нідерландах та утворення королівства Бельгії.

Власне, суспільні рухи в Україні формувалися завдяки поширенню європейських новітніх ідей та традицій та як супротив ліберальної еліти режиму.

В Україні відновлюються різні сфери національного, мовного, культурного, духовного буття народу. Виявленням цих процесів є діяльність трьох видатних українських письменників - по суті основи сучасної української мови, що творять прекрасною, вишуканою рідною мовою - Іван Котляревський, Григорій Квітка-Основ’яненко, Тарас Шевченко.

Національна самоідентифікація виявляється через появу двох самобутніх творів, що  відіграли визначну роль в процесі формування історичної та національної самосвідомості українців у першій половині ХІХ століття - “Історії русів” анонімного автора та “Історію Малої Росії” Д. Бантиш-Каменського. У 1818 р. з’явилася і перша праця з українського мовознавства - “Грамматика малорусского наречия” О. Павловського.

Відгуки

Римо-католицька церква в Україні  у другій половині ХІХ століття

Римо-католицька церква в Україні у другій половині ХІХ століття

В рамках програми Magistra vitae з архівістом, істориком Ганною Путовою завершили розповідь про римо-католицьку церкву на землях України в другій половині ХІХ століття. Чому вчать ці історичні уроки існування церкви? Дізнайтеся прослухавши програму

Становище римо-католицької церкви в Україні  ХІХ століття

Становище римо-католицької церкви в Україні ХІХ століття

В програмі Magistra vitae з архівістом, істориком Ганною Путовою продовжили розгляд ситуації, що склалася в римо-католицькій церкві на землях України в ХІХ столітті під владою Австрійської та Російської імперій.

Римо-католицька церква на українських землях у першій половині ХІХ століття

Римо-католицька церква на українських землях у першій половині ХІХ століття

В циклі історичної програми Magistra vitae цього разу почали розглядати становище римо-католицької церкви в Україні в першій половині ХІХ століття з істориком, архівістом Ганною Путовою.

Протестантизм в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Протестантизм в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Разом з пастором Реформатської церкви Сергієм Накулом, магістром теології, в рамках програми циклу  Magistra vitae досліджували процеси розвитку протестантизму в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Православна Церква в Україні у ХІХ столітті

Православна Церква в Україні у ХІХ столітті

Разом з Отцем Богданом Огульчанським, протоієреєм Православної Церкви України, науковим секретарем Православного Університету Святої Софії-Премудрості, продовжуємо розповідь про Православну Церкву у ХІХ столітті в програмі циклу Magistra vitae