Слухати Радіо

Зараз в ефірі

11:00

Житія святих

В ефірі

Катехиза з о. Вальдемаром Павельцем

12:00

Ангел Господній

12:20

Розарій

13:00

Св.Літургія з храму Успіння Пресвятої Богородиці (Страдч)

14:00

Денний ефір

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:10

Молитовна лінія

15:20

Дитяча катехиза

15:45

В родині "Радіо Марія"

16:00

Катехиза

16:45

Дитяча молитва

17:00

Дитяча катехиза

17:25

Голос народу, голос Божий

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Св.Літургія з храму св. Яна з Дуклі (Житомир)

19:00

Молитовна лінія

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

21:00

Вечірній ефір

22:00

Катехиза

Перша світова війна і Україна

Поділитись з друзями
Створено: 2023-08-01
Передача: Magistra vitae

Гостем історичної програми Magistra vitae цього разу став кандидат історичних наук, доцент Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, автор більше як 120 наукових праць Андрій Руккас; досліджували першу світову війну

На фото: ерцгерцог Франц-Фердинанд, спадкоємець австро-угорського престолу; його вбивство в Сараєво 28 червня 1914 р. сербським терористом Гаврилом Принципом стало каталізатором міжнародної кризи, що призвела до початку Першої світової війни (авторське право: суспільне надбання)

На зображенні: воєнна карикатура створена відомим українським художником-авангардистом Казимиром Малевичем у 1914 р. (посилання: https://babel.ua/texts/81342-persha-svitova-viyna-v-karikaturah-gumoristichni-karti-dika-ta-vichno-p-yana-rosiya-krajini-zviri-ta-bozhevilniy-kayzer-istoriya-u-20-ilyustraciyah-memah)

У цій програмі, досить динамічній по викладу, намагалися розповісти слухачам про привід, передумови, причини, перебіг, наслідки першої світової війни в контексті історії України.

Адже, українці в 1914 р. проживали в двох імперіях – Російській та Австро-Угорській і вимушені були воювати один проти одного, бо були мобілізовані до армій воюючих держав (4 млн. – до російської та 300 тис. – до австро-угорської армій).

Докладно освітлили складання військово-політичних блоків, що протистояли: Антанти і Четверного Союзу та питання України в планах воюючих сторін і загальний перебіг військових дій 1914-1918 рр.

Як українці, що жили і воювали в різних імперіях сприймали ідею власної державності і чому сталося так, що за результатами першої світової війни з’являються нові європейські держави, а Україна – оголошена незалежною – увійшла до складу СРСР?

Чи є коректним порівнювати Україну у першій світовій війні з Україною, що воює з Росією у 2022-2023 рр.? Чи можливі аналогії з тодішніми й теперішніми відносинами між союзниками, ворогами, «історичною долею» України?

Відгуки

Українська революція 1917 р. Центральна Рада

Українська революція 1917 р. Центральна Рада

Ця програма циклу Magistra vitae з істориком, викладачем Юрієм Комаровим продовжила минулу розповідь про Лютневу революцію 1917 р. Як її події проходили в Україні, як сформувалася українська Центральна Рада, чому так важливо сьогодні – під час збройної військової агресії росії – докладно дослідити проголошення української державності?

Лютнева революція 1917 р. в Росії та її вплив на Україну

Лютнева революція 1917 р. в Росії та її вплив на Україну

Ця програма циклу Magistra vitae з істориком, викладачем Юрієм Комаровим була присвячена революційним подіям лютого 1917 р., що призвели до падіння самодержавства. Чому і як царат впав? Які невідкладні завдання постали? Як ці події вплинули на українську революцію 1917-1920 рр.?

Паломництво до Бердичівського Санктуарію 15-16 липня відбудеться з обмеженнями через війну

Паломництво до Бердичівського Санктуарію 15-16 липня відбудеться з обмеженнями через війну

Про паломницьку подорож до Бердичівського Санктуарію 15-16 липня 2023 року розповідає настоятель Всеукраїнського санктуарію Матері Божої Бердичівської, отець Віталій Козак.
Україна в період першої російської революції та третьочервневої монархії. Західноукраїнські землі напередодні першої світової війни.

Україна в період першої російської революції та третьочервневої монархії. Західноукраїнські землі напередодні першої світової війни.

Цього разу програма циклу Magistra vitae з істориком, викладачем Юрієм Комаровим була присвячена розгляду подій напередодні першої світової війни – першої російської революції, третьочервневої монархії, діяльності перших державних дум та розвитку західноукраїнських земель.

Особливості національного руху на початку ХХ ст. в Україні. Створення перших політичних партій

Особливості національного руху на початку ХХ ст. в Україні. Створення перших політичних партій

Продовжуємо розгляд теми України початку ХХ ст. в програмі циклу Magistra vitae з істориком, викладачем Юрієм Комаровим та зосереджуємося на утворенні перших політичних партій в контексті особливостей національного руху