Слухати Радіо

Зараз в ефірі

00:00

Розарій

В ефірі

Катехиза

01:10

Розмова з екзорцистом

01:40

Духовні читання

02:00

Катехиза

02:50

Біблійні читання

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

05:00

Коротко про головне

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Житія святих

06:50

Ранкова молитва

07:00

Меса

08:00

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:30

Годинки

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

Події в Україні другої половини XVI ст. в контексті всесвітньої історії. Частина третя: від Османів до Москви.

Поділитись з друзями
Створено: 2020-09-17
Передача: Magistra vitae

Пропонуємо прослухати програму з циклу Magistra vitae з істориком та дослідником Юрієм Комаровим. Ми завершили огляд політичної історії країн-сусідів України, чий розвиток безпосередньо вплинув на нашу Батьківщину.

У кожного, хто цікавиться розвитком історичного процесу, може виникнути питання: чому “зненацька” з’являються нові народи, постають держави, що з ними було в минулому, зрештою, чому про них не говорять у попередньому історичному огляді? Відповіді у новій програмі!

Зокрема, пояснення звідки прийшли сельджуки, як вони в XI ст. почали завоювання територій Афганістану, Персії, Іраку, як на їхньому шляху з’явилася Мала Азія, яка на той час входила до складу Візантійської імперії. Яким чином потім до них долучились та змішались османи, заснувавши нову державу та захопивши значну частину Азії, Африки й Європи. Врешті-решт, як Османська імперія зруйнувала Візантію, захопивши в 1453 р. Константинополь.

Значну частину передачі, ми з Ю. Комаровим, приділили найближчому сусіду українських земель — Московії та її великим князям, що почали захоплювати руські землі, особливо Івану IV Грозному, який з 1547 року оголосив себе царем і великим князем Русі. Що це за особистість, як відбувалося завоювання нових земель (в результаті чого Московія збільшилася вдвічі), як він провадив реформи, й, водночас, терор? Своєрідним апогеєм прояву хворобливої уяви Івана стало забиття до смерті свого старшого сина, що так майстерно показав у своїй картині Ілля Рєпін “Іван Грозний і його син Іван” (див. репродукцію).

Зі смертю Івана Грозного та після недовгого царювання його сина Федора сталася криза: припинилася династія Рюріковичей, до влади прийшов Борис Годунов, а з його смертю настали так звані смутні часи: поява царів-самозванців, так званих, Лжедмитріїв, іноземна інтервенція, громадянська війна. Сергій Кириллов на своєму полотні “Смутний час. Лжедмитрій” зафіксував епізод цієї кривавої епохи (див. репродукцію).

Важливим для розуміння становлення Росії є теологічна та політична концепція “Москва — третій Рим”, висловлена вперше ще бл.1500 року ченцем Філотеєм, яка стала основою для світоглядної концепції Московської централізованої держави, від якої Росія не відступила й досі. У 1448 р. відбулось самопроголошення Московської автокефальної церкви, а за часів Годунова, патріархи православних церков погодилися на проголошення Московського патріархату у 1593 р., що вплинуло на конфесійну ситуацію безпосередньо на території України.

На завершення торкнулися процесів утворення Кримського ханства, яке невдовзі стало васалом Османської імперії та здійснювало постійні набіги на сусідів.

Відгуки

Берестейська унія 1596 р.: здобутки та втрачені перспективи

Берестейська унія 1596 р.: здобутки та втрачені перспективи

Цього разу в програмі Magistra vitae продовжували тему Берестейської унії з українським науковцем, доктором історичних наук Михайлом Довбищенком, зосередившись на значенні церковного поєднання, здобутках та втрачених перспективах.

Берестейська церковна унія 1596 р.

Берестейська церковна унія 1596 р.

В черговій програмі Magistra vitae обговорювали події суспільного й релігійного життя України наприкінці XVI - початку XVII ст. та укладання Берестейської унії. Гостем програми став відомий український науковець, доктор історичних наук, доцент Михайло Довбищенко.

Події в Україні другої половини XVI ст. в контексті всесвітньої історії. Частина друга

Події в Україні другої половини XVI ст. в контексті всесвітньої історії. Частина друга

В програмі циклу Magistra vitae з істориком, викладачем Юрієм Комаровим продовжували обговорювати важливі процеси, що відбувались в різних частинах світу та як вони в подальшому впливали на розвиток українських земель.

Події в Україні другої половини XVI ст. в контексті всесвітньої історії

Події в Україні другої половини XVI ст. в контексті всесвітньої історії

Чи важливим є для історії України контекст всесвітньої історії, чому “збідненою” й неповною буде розповідь без розуміння процесів, що відбувались в цей час у світі? Відповіді, сподіваємося, знайдете в цій програмі Magistra vitae.

Люблінська унія 1569 р. та її наслідки для українських земель

Люблінська унія 1569 р. та її наслідки для українських земель

Цього разу в програмі циклу Magistra vinae з істориком Юрієм Комаровим досліджували надзвичайно цікаву сторінку історії — Люблінську унію — передумови причини, процес об’єднання в єдину державу Королівства Польського та Великого князівства Литовського й наслідки для українських земель