Слухати Радіо

Зараз в ефірі

15:10

Молитовна лінія

В ефірі

Дитяча катехиза

15:45

В родині "Радіо Марія"

16:00

Катехиза

16:45

Дитяча молитва

17:00

Дитяча катехиза

17:25

Голос народу, голос Божий

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Св.Літургія з храму св. Яна з Дуклі (Житомир)

19:00

Молитовна лінія

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

21:00

Вечірній ефір

22:00

Катехиза

22:40

Духовні читання

23:00

Слово на кожен день

23:45

Літургія годин (Бревіарій)

00:00

Розарій

00:30

Катехиза

01:10

Католицька енциклопедія

01:40

Духовні читання

Події в Україні другої половини XVI ст. в контексті всесвітньої історії. Частина третя: від Османів до Москви.

Поділитись з друзями
Створено: 2020-09-17
Передача: Magistra vitae

Пропонуємо прослухати програму з циклу Magistra vitae з істориком та дослідником Юрієм Комаровим. Ми завершили огляд політичної історії країн-сусідів України, чий розвиток безпосередньо вплинув на нашу Батьківщину.

У кожного, хто цікавиться розвитком історичного процесу, може виникнути питання: чому “зненацька” з’являються нові народи, постають держави, що з ними було в минулому, зрештою, чому про них не говорять у попередньому історичному огляді? Відповіді у новій програмі!

Зокрема, пояснення звідки прийшли сельджуки, як вони в XI ст. почали завоювання територій Афганістану, Персії, Іраку, як на їхньому шляху з’явилася Мала Азія, яка на той час входила до складу Візантійської імперії. Яким чином потім до них долучились та змішались османи, заснувавши нову державу та захопивши значну частину Азії, Африки й Європи. Врешті-решт, як Османська імперія зруйнувала Візантію, захопивши в 1453 р. Константинополь.

Значну частину передачі, ми з Ю. Комаровим, приділили найближчому сусіду українських земель — Московії та її великим князям, що почали захоплювати руські землі, особливо Івану IV Грозному, який з 1547 року оголосив себе царем і великим князем Русі. Що це за особистість, як відбувалося завоювання нових земель (в результаті чого Московія збільшилася вдвічі), як він провадив реформи, й, водночас, терор? Своєрідним апогеєм прояву хворобливої уяви Івана стало забиття до смерті свого старшого сина, що так майстерно показав у своїй картині Ілля Рєпін “Іван Грозний і його син Іван” (див. репродукцію).

Зі смертю Івана Грозного та після недовгого царювання його сина Федора сталася криза: припинилася династія Рюріковичей, до влади прийшов Борис Годунов, а з його смертю настали так звані смутні часи: поява царів-самозванців, так званих, Лжедмитріїв, іноземна інтервенція, громадянська війна. Сергій Кириллов на своєму полотні “Смутний час. Лжедмитрій” зафіксував епізод цієї кривавої епохи (див. репродукцію).

Важливим для розуміння становлення Росії є теологічна та політична концепція “Москва — третій Рим”, висловлена вперше ще бл.1500 року ченцем Філотеєм, яка стала основою для світоглядної концепції Московської централізованої держави, від якої Росія не відступила й досі. У 1448 р. відбулось самопроголошення Московської автокефальної церкви, а за часів Годунова, патріархи православних церков погодилися на проголошення Московського патріархату у 1593 р., що вплинуло на конфесійну ситуацію безпосередньо на території України.

На завершення торкнулися процесів утворення Кримського ханства, яке невдовзі стало васалом Османської імперії та здійснювало постійні набіги на сусідів.

Відгуки

Західноукраїнські землі в другій половині ХІХ століття

Західноукраїнські землі в другій половині ХІХ століття

Ця програма циклу Magistra vitae з істориком і викладачем Юрієм Комаровим хронологічно завершує історію України  ХІХ ст. розглядом змін, що відбулися на західноукраїнських землях в другій половині століття


Суспільні течії і рухи в Наддніпрянській Україні в другій половині ХІХ століття

Суспільні течії і рухи в Наддніпрянській Україні в другій половині ХІХ століття

В програмі циклу Magistra vitae продовжуємо тему Наддніпрянської України другої половини ХІХ ст. з істориком Юрієм Комаровим. Цього разу розповідь стосується суспільних течій та рухів

Модернізаційні процеси в Наддніпрянській Україні другої половини ХІХ століття

Модернізаційні процеси в Наддніпрянській Україні другої половини ХІХ століття

Продовжуємо наші історичні виклади подій історії України циклу Magistra vitae перерваних майже на рік. Ця програма з істориком, викладачем Юрієм Комаровим присвячена подіям модернізаційних процесів, що відбувались на українських землях в російській імперії у другій половині ХІХ століття

Українська греко-католицька церква в Україні наприкінці XVІІІ-ХІХ століть

Українська греко-католицька церква в Україні наприкінці XVІІІ-ХІХ століть

Продовжуючи наші історичні виклади в програмі  Magistra vitae, цю програму з о. Романом Островським, віце-ректором Київської Трьохсвятительської духовної семінарії, присвятили становищу греко-католицької церкви на українських землях після розділів Польщі XVІІІ та у ХІХ ст.

Основні етапи формування української державності

Основні етапи формування української державності

Пропонуємо слухачам Радіо Марія нову програму історичного циклу Magistra vitae - першу, після початку збройної військової агресії московії проти України. В контексті війни, на наш погляд, є доречним зосередитися на історичних аспектах формування української державності. Про це розмовляємо з істориком, директором Центрального державного історичного архіву України, паном Ярославом Файзуліним