Слухати Радіо

Зараз в ефірі

05:00

Наближаючись до православ'я

В ефірі

Дитяча катехиза

06:20

Голос народу, голос Божий

07:00

Св.Літургія з костелу св. Станіслава єпископа та мученика (Городок)

07:40

Дитяча катехиза

08:00

Святий дня

08:10

Житія святих

08:15

Слово на кожен день

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза з о. Тадеушом Волосом

12:00

Ангел Господній

12:20

В родині "Радіо Марія"

13:00

Св.Літургія з храму Успіння Пресвятої Богородиці (Страдч)

14:00

Рецепти Життя

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:10

Молитовна лінія

15:40

Дитяча катехиза

Православ’я в Україні у XVIII столітті

Поділитись з друзями
Створено: 2021-11-11
Передача: Magistra vitae

Ця програма з циклу Magistra vitae присвячується початку докладної розмови про становище Православної Церкви в Україні. Наш співрозмовник - отець Богдан Огульчанський - протоієрей Православної Церкви України, науковий секретар Православного Університету Святої Софії-Премудрості

На світлині: Вселенський Патріарх Варфоломій підписує Томос про автокефалію Православної Церкви в Україні 6 січня 2019 р. 

Автор фото: president.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75601066

Враховуючи, що загальний виклад історичних подій у цьому циклі передач вже досяг періоду ХІХ століття, виникає потреба більш глибокого дослідження надзвичайної складності релігійних процесів, що відбувались в Україні. На наш погляд найкраще це можуть зробити представники церков різних конфесій.

Цього разу о. Богдан Огульчанський розпочав розповідь про українське православ’я з подій підпорядкування Київської митрополії Москві (80-ті рр. XVII ст.). У 1686 році Константинопольський патріарх Діонісій за наказом візира Османської імперії, що прагнула заручитися підтримкою Московської держави після поразки під Віднем, погодився передати право поставляти митрополита Київського Московській патріархії. Дуже скоро Собор Вселенського патріархату засудив ці неканонічні дії Діонісія та позбавив його патріаршого престолу. Проте, процес окормлення Київської митрополії Москвою розпочався і на довгі роки - аж до відновлення історичної та канонічної справедливості оголошенням Томосу Вселенським Патріархом Варфоломієм і Священним Синодом Константинопольської Православної Церкви у січні 2019 р. - існував у структурах Московської патріархії.

Під час програми були висвітлені важливі особливі риси українського православ’я:

- демократичність церкви (завжди важливим був “голос вірян”, митрополити, єпископи обирались на соборах, виборність священників в монастирях);

- народність (народні традиції, мова, спів, колядки були “вбудовані” в церкву, українське чернецтво здійснювало не тільки аскетичні подвиги, але й щиро опікувалося своєю паствою);

- освіченість (не тільки ієрархи і священики, але й велика кількість вірних були не просто письменними, а й отримали гарну освіту та сприяли піднесенню богословського рівня для московських теренів).

В програмі були також дані цікаві відомості відомості щодо предстоятелів Київської митрополії та найважливіших монастирів.

Про українське православ’я в ХІХ столітті - в наступних програмах. 

Відгуки

Протестантизм в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Протестантизм в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Разом з пастором Реформатської церкви Сергієм Накулом, магістром теології, в рамках програми циклу  Magistra vitae досліджували процеси розвитку протестантизму в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Православна Церква в Україні у ХІХ столітті

Православна Церква в Україні у ХІХ столітті

Разом з Отцем Богданом Огульчанським, протоієреєм Православної Церкви України, науковим секретарем Православного Університету Святої Софії-Премудрості, продовжуємо розповідь про Православну Церкву у ХІХ столітті в програмі циклу Magistra vitae

Кирило-Мефодієвське товариство. Пробудження національного життя в західноукраїнських землях

Кирило-Мефодієвське товариство. Пробудження національного життя в західноукраїнських землях

Нова програма циклу Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим була присвячена завершенню теми щодо розвитку соціальних рухів в Україні першої половини ХІХ століття. Докладно поговорили про значення Кирило-Мефодієвського братства та особливості національного життя в Західній Україні.

Національно-визвольне повстання поляків 1830-1831 рр. та розвиток формування національно-культурних процесів в Україні

Національно-визвольне повстання поляків 1830-1831 рр. та розвиток формування національно-культурних процесів в Україні

Ця програма Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим присвячена продовженню теми суспільних рухів в Україні першої половини ХІХ століття, зокрема, національно-визвольному повстанню поляків 1830-1831 рр. проти режиму Російської імперії, коли українські землі опинилися у вирі революційних подій.

Суспільні рухи в Україні у першій половині ХІХ століття

Суспільні рухи в Україні у першій половині ХІХ століття

В програмі Magistra vitae розпочали розглядати суспільні рухи в першій половині ХІХ століття на українських землях, що входили до складу Російської імперії з істориком, викладачем Юрієм Комаровим.