Слухати Радіо

Зараз в ефірі

00:30

Катехиза

В ефірі

Розмова з Патріархом

01:40

Духовні читання

02:00

Катехиза

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

05:00

Молитва

06:00

Дитяча катехиза

07:00

Меса

07:40

Годинки

08:10

Житія святих

08:15

Слово на кожен день

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза

12:00

Ангел Господній

Православ’я в Україні у XVIII столітті

Поділитись з друзями
Створено: 2021-11-11
Передача: Magistra vitae

Ця програма з циклу Magistra vitae присвячується початку докладної розмови про становище Православної Церкви в Україні. Наш співрозмовник - отець Богдан Огульчанський - протоієрей Православної Церкви України, науковий секретар Православного Університету Святої Софії-Премудрості

На світлині: Вселенський Патріарх Варфоломій підписує Томос про автокефалію Православної Церкви в Україні 6 січня 2019 р. 

Автор фото: president.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75601066

Враховуючи, що загальний виклад історичних подій у цьому циклі передач вже досяг періоду ХІХ століття, виникає потреба більш глибокого дослідження надзвичайної складності релігійних процесів, що відбувались в Україні. На наш погляд найкраще це можуть зробити представники церков різних конфесій.

Цього разу о. Богдан Огульчанський розпочав розповідь про українське православ’я з подій підпорядкування Київської митрополії Москві (80-ті рр. XVII ст.). У 1686 році Константинопольський патріарх Діонісій за наказом візира Османської імперії, що прагнула заручитися підтримкою Московської держави після поразки під Віднем, погодився передати право поставляти митрополита Київського Московській патріархії. Дуже скоро Собор Вселенського патріархату засудив ці неканонічні дії Діонісія та позбавив його патріаршого престолу. Проте, процес окормлення Київської митрополії Москвою розпочався і на довгі роки - аж до відновлення історичної та канонічної справедливості оголошенням Томосу Вселенським Патріархом Варфоломієм і Священним Синодом Константинопольської Православної Церкви у січні 2019 р. - існував у структурах Московської патріархії.

Під час програми були висвітлені важливі особливі риси українського православ’я:

- демократичність церкви (завжди важливим був “голос вірян”, митрополити, єпископи обирались на соборах, виборність священників в монастирях);

- народність (народні традиції, мова, спів, колядки були “вбудовані” в церкву, українське чернецтво здійснювало не тільки аскетичні подвиги, але й щиро опікувалося своєю паствою);

- освіченість (не тільки ієрархи і священики, але й велика кількість вірних були не просто письменними, а й отримали гарну освіту та сприяли піднесенню богословського рівня для московських теренів).

В програмі були також дані цікаві відомості відомості щодо предстоятелів Київської митрополії та найважливіших монастирів.

Про українське православ’я в ХІХ столітті - в наступних програмах. 

Відгуки

Політична боротьба в Україні в серпні – листопаді 1917 р. Проголошення Української Народної Республіки

Політична боротьба в Україні в серпні – листопаді 1917 р. Проголошення Української Народної Республіки

Продовжуємо розгляд подій української революції в циклі програм Magistra vitae з істориком Андрієм Руккасом, дослідником, доцентом Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Цього разу говорили про політичну боротьбу в другій половині 1917 р. та проголошення ІІІ Універсалу Центральної Ради

Діяльність Української Центральної Ради. І, ІІ Універсали

Діяльність Української Центральної Ради. І, ІІ Універсали

Ця програма циклу Magistra vitae з істориком, дослідником Андрієм Руккасом, доцентом Київського національного університету ім. Тараса Шевченка була присвячена подіям української революції у червні – липні 1917 р.

Українська революція 1917 р. Центральна Рада

Українська революція 1917 р. Центральна Рада

Ця програма циклу Magistra vitae з істориком, викладачем Юрієм Комаровим продовжила минулу розповідь про Лютневу революцію 1917 р. Як її події проходили в Україні, як сформувалася українська Центральна Рада, чому так важливо сьогодні – під час збройної військової агресії росії – докладно дослідити проголошення української державності?

Лютнева революція 1917 р. в Росії та її вплив на Україну

Лютнева революція 1917 р. в Росії та її вплив на Україну

Ця програма циклу Magistra vitae з істориком, викладачем Юрієм Комаровим була присвячена революційним подіям лютого 1917 р., що призвели до падіння самодержавства. Чому і як царат впав? Які невідкладні завдання постали? Як ці події вплинули на українську революцію 1917-1920 рр.?

Перша світова війна і Україна

Перша світова війна і Україна

Гостем історичної програми Magistra vitae цього разу став кандидат історичних наук, доцент Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, автор більше як 120 наукових праць Андрій Руккас; досліджували першу світову війну