Слухати Радіо

Зараз в ефірі

00:30

Катехиза

В ефірі

Розмова з екзорцистом

01:40

Духовні читання

02:00

Катехиза

02:50

Біблійні читання

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

05:00

Коротко про головне

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Житія святих

06:50

Ранкова молитва

07:00

Меса

08:00

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:30

Годинки

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

Римо-католицька церква на українських землях у першій половині ХІХ століття

Поділитись з друзями
Створено: 2022-02-03
Передача: Magistra vitae

В циклі історичної програми Magistra vitae цього разу почали розглядати становище римо-католицької церкви в Україні в першій половині ХІХ століття з істориком, архівістом Ганною Путовою.

Як знають наші постійні слухачі, декілька програм були присвячені розгляду становища православної та протестантських церков на теренах України в ХІХ ст. Цього разу говорили про ситуацію в римо-католицькій церкві.

Доволі цікавим є історичний контекст: загальна ситуація у Вселенській церкві у зв’язку з процесами секуляризації, що охопили спочатку Францію (у зв’язку з просвітництвом та Великою французькою революцією), а потім і весь західний світ (у зв’язку із наполеонівськими війнами).

Вірні римо-католицької церкви на українських землях, що опинилися у складі Австрійської та Російської імперій переживали складні часи життя в нових умовах політичної дійсності. Ці умови багато в чому відрізнялися, але мали й спільні риси: величезний тиск на церкву, тотальна секуляризація, прагнення проведення церковної політики незалежно від Апостольського Престолу.

Як римо-католицька церква вийшла з цієї ситуації нових історичних реалій, як здійснювала свою місію, як, незважаючи на державний тиск, вистояла й збільшувалася, - дізнавайтеся прослухавши передачу.

В програмі окреслені також яскраві постаті того часу - Папи Римські Пій VI, Пій VII, ув’язнені Наполеоном (на світлині - гробниця Пія VII в соборі Св. Петра; авторське право Westerdam - власна робота работа, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27751437), імператори Наполеон, Олександр, Йосиф.

Розповіли про зміни адміністративно-територіального устрою дієцезій та створення нових єпархій в Російській імперії. Так, з'являється Луцько-Житомирська дієцезія, де у ХІХ столітті були такі єпископи: Каспер Казимір Цецішовський (1798-1828) - на світлині епітафія єпископу Цецішовському у Луцькій катедрі; Автор: Котис Олександр - власна робота, CC BY 3.0, https://uk.wikipedia.org/w/index.php?curid=770949; Михайло Півницький (1831-1845); Каспер Боровський (1848-1883); Симон Мартин Козловський (1883-1891); Кирило Любовідзький (1897-1898); Болєслав Єронім Клопотовський (1899-1901).

Про інші цікаві факти дізнавайтеся з програми, продовження буде.

Відгуки

Римо-католицька церква в Україні  у другій половині ХІХ століття

Римо-католицька церква в Україні у другій половині ХІХ століття

В рамках програми Magistra vitae з архівістом, істориком Ганною Путовою завершили розповідь про римо-католицьку церкву на землях України в другій половині ХІХ століття. Чому вчать ці історичні уроки існування церкви? Дізнайтеся прослухавши програму

Становище римо-католицької церкви в Україні  ХІХ століття

Становище римо-католицької церкви в Україні ХІХ століття

В програмі Magistra vitae з архівістом, істориком Ганною Путовою продовжили розгляд ситуації, що склалася в римо-католицькій церкві на землях України в ХІХ столітті під владою Австрійської та Російської імперій.

Протестантизм в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Протестантизм в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Разом з пастором Реформатської церкви Сергієм Накулом, магістром теології, в рамках програми циклу  Magistra vitae досліджували процеси розвитку протестантизму в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Православна Церква в Україні у ХІХ столітті

Православна Церква в Україні у ХІХ столітті

Разом з Отцем Богданом Огульчанським, протоієреєм Православної Церкви України, науковим секретарем Православного Університету Святої Софії-Премудрості, продовжуємо розповідь про Православну Церкву у ХІХ столітті в програмі циклу Magistra vitae

Православ’я в Україні у XVIII столітті

Православ’я в Україні у XVIII столітті

Ця програма з циклу Magistra vitae присвячується початку докладної розмови про становище Православної Церкви в Україні. Наш співрозмовник - отець Богдан Огульчанський - протоієрей Православної Церкви України, науковий секретар Православного Університету Святої Софії-Премудрості