Молитовна лінія
Розарій
У ваших намірах
Житія святих
Катехиза
Ангел Господній
Розарій
Св.Літургія з храму Успіння Пресвятої Богородиці (Страдч)
Денний ефір
Коронка до Божого Милосердя
Хресна Дорога
Дитяча катехиза
Катехиза з о. Гжегожем Вавжиняком
Дитяча молитва
Дитяча катехиза
Новини
Голос народу, голос Божий
Літургія годин (Бревіарій)
Трансляція з храму свв.ап Петра і Павла (Рівне)
Катехиза
В програмі Magistra vitae продовжили розмову про римо-католицьку церкву в українських землях у XVIII ст., коли вони відійшли до Російської імперії, з істориком, громадсько-політичним діячем Олександром Алфьоровим.
На світлині: перший архієпископ Могилівський Станіслав Сестренцевич
На початку програми нагадали слухачам про історичний контекст: розділи Речі Посполитої між Австрією, Пруссією, Росією у 1772, 1793, 1795 рр. Після цих територіальних змін російський царат забажав здійснювати адміністративне керування римо-католицьким кліром та католиками. Відповідно до указу Катерини ІІ 1795 р. були ліквідовані Віленьске, Інфлянтське, Київське, Кам’янецьке, Луцьке римо-католицькі єпископства та створені нові - Інфлянтське, Пінське, Летичівське, що підпорядковувалися могилівському архієпископу С. Сестренцевичу. Духовенству було заборонено виконувати накази будь-яких церковних органів, розташованих за кордоном, вступати в контакти з Апостольським Престолом і навіть виїжджати за кордон. І Катерина ІІ, і її наступник Павло І тиснули на Папу Пія VI, прагнучи добитися його згоди на зміни, що сталися. Для вивчення питання і впорядкування справ Папа направив у Росію нунція кардинала Лаврентія Літту, який після дворічного перебування в Російській імперії і відповідних переговорів з урядом та Римом задля захисту католицької віри запропонував проект організації католицької церкви двох обрядів у Російській імперії.
Як продовжила діяти римо-католицька церква в нових умовах, як відбувались наступні “перетрубації” католицьких дієцезій, як погіршилося становище греко-католиків, як царат пішов шляхом підпорядкування організаційних структур урядові - слухайте в програмі.
В контексті святкування 700-річчя Київсько-Житомирської дієцезії згадали про наших пастирів цього періоду - єпископів Каєтана Ігнатія Солтака, Йосифа Андрія Залуського, Ігнатія Франциска Оссолінського, Каспера Цецішевського.
За часів єпископа Каспера Цецішевського (на світлині) у 1795 р. сталася ліквідація Київської дієцезії. Єпископ був призначений ординарієм новоутвореної Пінської дієцезії, осідок якої був перенесений до Житомира. У 1798 р. Павло І дозволив відновити Київську дієцезію з осідком в Житомирі та додати до неї терени Луцької дієцезії. Відтак новоутворена єпархія стала називатись Луцько-Житомирською в рамках новоствореної Могилівської митрополії, а єпископ Цецішевський став її першим ординарієм.
Ця програма циклу Magistra vitae з істориком і викладачем Юрієм Комаровим хронологічно завершує історію України ХІХ ст. розглядом змін, що відбулися на західноукраїнських землях в другій половині століття
В програмі циклу Magistra vitae продовжуємо тему Наддніпрянської України другої половини ХІХ ст. з істориком Юрієм Комаровим. Цього разу розповідь стосується суспільних течій та рухів
Продовжуємо наші історичні виклади подій історії України циклу Magistra vitae перерваних майже на рік. Ця програма з істориком, викладачем Юрієм Комаровим присвячена подіям модернізаційних процесів, що відбувались на українських землях в російській імперії у другій половині ХІХ століття
Продовжуючи наші історичні виклади в програмі Magistra vitae, цю програму з о. Романом Островським, віце-ректором Київської Трьохсвятительської духовної семінарії, присвятили становищу греко-католицької церкви на українських землях після розділів Польщі XVІІІ та у ХІХ ст.
Пропонуємо слухачам Радіо Марія нову програму історичного циклу Magistra vitae - першу, після початку збройної військової агресії московії проти України. В контексті війни, на наш погляд, є доречним зосередитися на історичних аспектах формування української державності. Про це розмовляємо з істориком, директором Центрального державного історичного архіву України, паном Ярославом Файзуліним
Вам необхідно авторизуватись, щоб мати змогу залишити відгук.