Слухати Радіо

Зараз в ефірі

16:00

Катехиза

В ефірі

Дитяча молитва

17:00

Дитяча катехиза

17:25

Голос народу, голос Божий

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Св.Літургія з храму св. Яна з Дуклі (Житомир)

19:00

Молитовна лінія

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

21:00

Вечірній ефір

22:00

Катехиза

22:40

Духовні читання

23:00

Слово на кожен день

23:45

Літургія годин (Бревіарій)

00:00

Розарій

00:30

Катехиза

01:10

Католицька енциклопедія

01:40

Духовні читання

02:00

Катехиза

03:00

Меса

03:40

Розарій

Сподвижник християнського милосердя: священник-канонік Балтазар Тишка

Поділитись з друзями
Створено: 2021-06-24
Передача: Magistra vitae

В циклі програм Magistra vitae цього разу продовжили розповідь про видатні постаті релігійного життя України XVII століття. Гість студії - доктор історичних наук Михайло Довбищенко - зосередив нашу увагу на діяльності священника-каноніка отця Балтазара Тишки (Baltazar Tyszka).

На світлині: ймовірне зображення Балтазара Тишки

Пан Михайло, що відкрив для сьогоднішньої історичної науки постать Балтазара Тишки, розпочав розповідь з думки, що, вивчаючи історію церкви в архівах, ми перш за все бачимо певні непорозуміння або протистояння (і в цьому немає нічого дивного, бо саме такі події і залишалися в документах); також можна прослідкувати діяльність історичних постатей церкви “вищого ешелону” - кардиналів, єпископів. А про діяльність звичайних священників дізнатися складніше, більша їх частина “випадає” з історичних розповідей.

Тому надзвичайно цікаво побачити, як все священницьке життя о. Балтазар жив, працював, служив Богу та Церкві, готувався до здійснення нечуваних благодійних проектів, до яких зміг приступити тільки за 8 років до відходу у вічність.

Нам поки що нічого не відомо про дату народження й походження Балтазара Тишки, навіть те його зображення, що наводиться у відповідній статті у Вікіпедії, навряд можна вважати дійсним (до речі, невідомий автор статті Вікіпедії створював її на основі статей п. Михайла Довбищенка).

Канонік і священник Луцької капітули всім своїм життям прагне служити ближньому і любити його, незважаючи на конфесійну належність, творячи благодійні проекти, кошти на які давали заможні магнати, передовсім - на шпиталь, до якого міг звернутися будь-який потребуючий. Дбаючи про те, щоб і після його смерті фундації працювали, передає опіку над шпиталем ордену боніфратрів (зображення монастиря в Луцьку - на світлині), підтверджує фінансування для працюючих проектів, обдаровує коштами костели й монастирі Луцька.

Помер Балтазар Тишка у березні 1640 року, ставши по суті яскравою постаттю християнського милосердя XVII століття.

Відгуки

Західноукраїнські землі в другій половині ХІХ століття

Західноукраїнські землі в другій половині ХІХ століття

Ця програма циклу Magistra vitae з істориком і викладачем Юрієм Комаровим хронологічно завершує історію України  ХІХ ст. розглядом змін, що відбулися на західноукраїнських землях в другій половині століття


Суспільні течії і рухи в Наддніпрянській Україні в другій половині ХІХ століття

Суспільні течії і рухи в Наддніпрянській Україні в другій половині ХІХ століття

В програмі циклу Magistra vitae продовжуємо тему Наддніпрянської України другої половини ХІХ ст. з істориком Юрієм Комаровим. Цього разу розповідь стосується суспільних течій та рухів

Модернізаційні процеси в Наддніпрянській Україні другої половини ХІХ століття

Модернізаційні процеси в Наддніпрянській Україні другої половини ХІХ століття

Продовжуємо наші історичні виклади подій історії України циклу Magistra vitae перерваних майже на рік. Ця програма з істориком, викладачем Юрієм Комаровим присвячена подіям модернізаційних процесів, що відбувались на українських землях в російській імперії у другій половині ХІХ століття

Українська греко-католицька церква в Україні наприкінці XVІІІ-ХІХ століть

Українська греко-католицька церква в Україні наприкінці XVІІІ-ХІХ століть

Продовжуючи наші історичні виклади в програмі  Magistra vitae, цю програму з о. Романом Островським, віце-ректором Київської Трьохсвятительської духовної семінарії, присвятили становищу греко-католицької церкви на українських землях після розділів Польщі XVІІІ та у ХІХ ст.

Основні етапи формування української державності

Основні етапи формування української державності

Пропонуємо слухачам Радіо Марія нову програму історичного циклу Magistra vitae - першу, після початку збройної військової агресії московії проти України. В контексті війни, на наш погляд, є доречним зосередитися на історичних аспектах формування української державності. Про це розмовляємо з істориком, директором Центрального державного історичного архіву України, паном Ярославом Файзуліним