Слухати Радіо

Зараз в ефірі

01:40

Духовні читання

В ефірі

Катехиза

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

05:00

Наближаючись до православ'я

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Голос народу, голос Божий

07:00

Св.Літургія з костелу св. Станіслава єпископа та мученика (Городок)

07:40

Дитяча катехиза

08:00

Святий дня

08:10

Житія святих

08:15

Слово на кожен день

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза

12:00

Св. Літургія з храму св. Флоріана (Шаргород)

Сподвижник християнського милосердя: священник-канонік Балтазар Тишка

Поділитись з друзями
Створено: 2021-06-24
Передача: Magistra vitae

В циклі програм Magistra vitae цього разу продовжили розповідь про видатні постаті релігійного життя України XVII століття. Гість студії - доктор історичних наук Михайло Довбищенко - зосередив нашу увагу на діяльності священника-каноніка отця Балтазара Тишки (Baltazar Tyszka).

На світлині: ймовірне зображення Балтазара Тишки

Пан Михайло, що відкрив для сьогоднішньої історичної науки постать Балтазара Тишки, розпочав розповідь з думки, що, вивчаючи історію церкви в архівах, ми перш за все бачимо певні непорозуміння або протистояння (і в цьому немає нічого дивного, бо саме такі події і залишалися в документах); також можна прослідкувати діяльність історичних постатей церкви “вищого ешелону” - кардиналів, єпископів. А про діяльність звичайних священників дізнатися складніше, більша їх частина “випадає” з історичних розповідей.

Тому надзвичайно цікаво побачити, як все священницьке життя о. Балтазар жив, працював, служив Богу та Церкві, готувався до здійснення нечуваних благодійних проектів, до яких зміг приступити тільки за 8 років до відходу у вічність.

Нам поки що нічого не відомо про дату народження й походження Балтазара Тишки, навіть те його зображення, що наводиться у відповідній статті у Вікіпедії, навряд можна вважати дійсним (до речі, невідомий автор статті Вікіпедії створював її на основі статей п. Михайла Довбищенка).

Канонік і священник Луцької капітули всім своїм життям прагне служити ближньому і любити його, незважаючи на конфесійну належність, творячи благодійні проекти, кошти на які давали заможні магнати, передовсім - на шпиталь, до якого міг звернутися будь-який потребуючий. Дбаючи про те, щоб і після його смерті фундації працювали, передає опіку над шпиталем ордену боніфратрів (зображення монастиря в Луцьку - на світлині), підтверджує фінансування для працюючих проектів, обдаровує коштами костели й монастирі Луцька.

Помер Балтазар Тишка у березні 1640 року, ставши по суті яскравою постаттю християнського милосердя XVII століття.

Відгуки

Святкування 700-річчя Київсько-Житомирської дієцезії

Святкування 700-річчя Київсько-Житомирської дієцезії

Цей випуск програми Magistra vitae присвячений видатній події - 700 років встановлення Київської дієцезії. Розмова в студії Радіо Марія відбувалась з істориком, архівістом -  Ганною Путовою.

Українські землі в складі Австрійської імперії на початку ХІХ століття

Українські землі в складі Австрійської імперії на початку ХІХ століття

У цьому випуску програми Magistra vitae продовжили розглядати події ХІХ століття на західноукраїнських землях, що входили до складу Австрійської імперії. Гість програми - Юрій Комаров, історик, викладач, дослідник

Українські землі в складі Російської імперії на початку ХІХ століття

Українські землі в складі Російської імперії на початку ХІХ століття

У цьому випуску програми про українську історію Magistra vitae почали розглядати події початку ХІХ століття. Разом з істориком, викладачем, дослідником Юрієм Комаровим говорили про землі України, що входили до складу Російської імперії

Римо-католицька церква України XVIII ст. у складі Російської імперії

Римо-католицька церква України XVIII ст. у складі Російської імперії

В програмі Magistra vitae продовжили розмову про римо-католицьку церкву в українських землях у XVIII ст., коли вони відійшли до Російської імперії, з істориком, громадсько-політичним діячем Олександром Алфьоровим. 

Особливості розвитку римо-католицької церкви в Україні у XVIII ст.

Особливості розвитку римо-католицької церкви в Україні у XVIII ст.

Програма Magisrta vitae цього разу була присвячена розвитку римо-католицької церкви на українських землях у XVIII ст. Гостем ефіру став співробітник Інституту історії України НАН України, громадський і політичний діяч, радіоведучий Олександр Алфьоров.