Слухати Радіо

Зараз в ефірі

04:40

Біблійні читання

В ефірі

Рецепти Життя

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Голос народу, голос Божий

07:00

Св.Літургія з костелу св. Станіслава єпископа та мученика (Городок)

07:40

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:15

Слово на кожен день

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза з о. Олексієм Самсоновим

12:00

Царице Неба

12:20

Розарій

13:00

Свята Літургія з церкви Різдва Богородиці (Львів)

14:00

Денний ефір

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:10

Молитовна лінія

15:20

Дитяча катехиза

Сподвижник християнського милосердя: священник-канонік Балтазар Тишка

Поділитись з друзями
Створено: 2021-06-24
Передача: Magistra vitae

В циклі програм Magistra vitae цього разу продовжили розповідь про видатні постаті релігійного життя України XVII століття. Гість студії - доктор історичних наук Михайло Довбищенко - зосередив нашу увагу на діяльності священника-каноніка отця Балтазара Тишки (Baltazar Tyszka).

На світлині: ймовірне зображення Балтазара Тишки

Пан Михайло, що відкрив для сьогоднішньої історичної науки постать Балтазара Тишки, розпочав розповідь з думки, що, вивчаючи історію церкви в архівах, ми перш за все бачимо певні непорозуміння або протистояння (і в цьому немає нічого дивного, бо саме такі події і залишалися в документах); також можна прослідкувати діяльність історичних постатей церкви “вищого ешелону” - кардиналів, єпископів. А про діяльність звичайних священників дізнатися складніше, більша їх частина “випадає” з історичних розповідей.

Тому надзвичайно цікаво побачити, як все священницьке життя о. Балтазар жив, працював, служив Богу та Церкві, готувався до здійснення нечуваних благодійних проектів, до яких зміг приступити тільки за 8 років до відходу у вічність.

Нам поки що нічого не відомо про дату народження й походження Балтазара Тишки, навіть те його зображення, що наводиться у відповідній статті у Вікіпедії, навряд можна вважати дійсним (до речі, невідомий автор статті Вікіпедії створював її на основі статей п. Михайла Довбищенка).

Канонік і священник Луцької капітули всім своїм життям прагне служити ближньому і любити його, незважаючи на конфесійну належність, творячи благодійні проекти, кошти на які давали заможні магнати, передовсім - на шпиталь, до якого міг звернутися будь-який потребуючий. Дбаючи про те, щоб і після його смерті фундації працювали, передає опіку над шпиталем ордену боніфратрів (зображення монастиря в Луцьку - на світлині), підтверджує фінансування для працюючих проектів, обдаровує коштами костели й монастирі Луцька.

Помер Балтазар Тишка у березні 1640 року, ставши по суті яскравою постаттю християнського милосердя XVII століття.

Відгуки

Римо-католицька церква в Україні  у другій половині ХІХ століття

Римо-католицька церква в Україні у другій половині ХІХ століття

В рамках програми Magistra vitae з архівістом, істориком Ганною Путовою завершили розповідь про римо-католицьку церкву на землях України в другій половині ХІХ століття. Чому вчать ці історичні уроки існування церкви? Дізнайтеся прослухавши програму

Становище римо-католицької церкви в Україні  ХІХ століття

Становище римо-католицької церкви в Україні ХІХ століття

В програмі Magistra vitae з архівістом, істориком Ганною Путовою продовжили розгляд ситуації, що склалася в римо-католицькій церкві на землях України в ХІХ столітті під владою Австрійської та Російської імперій.

Римо-католицька церква на українських землях у першій половині ХІХ століття

Римо-католицька церква на українських землях у першій половині ХІХ століття

В циклі історичної програми Magistra vitae цього разу почали розглядати становище римо-католицької церкви в Україні в першій половині ХІХ століття з істориком, архівістом Ганною Путовою.

Протестантизм в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Протестантизм в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Разом з пастором Реформатської церкви Сергієм Накулом, магістром теології, в рамках програми циклу  Magistra vitae досліджували процеси розвитку протестантизму в Україні у XVIII-ХІХ століттях

Православна Церква в Україні у ХІХ столітті

Православна Церква в Україні у ХІХ столітті

Разом з Отцем Богданом Огульчанським, протоієреєм Православної Церкви України, науковим секретарем Православного Університету Святої Софії-Премудрості, продовжуємо розповідь про Православну Церкву у ХІХ столітті в програмі циклу Magistra vitae