Слухати Радіо

Зараз в ефірі

04:00

Коронка до Божого Милосердя

В ефірі

Святий дня

05:00

Головред

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Житія святих

06:50

Ранкова молитва

07:00

Меса

08:00

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:30

Годинки

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза

12:00

Ангел Господній

12:20

Концерт привітань та гарного настрою

13:00

Свята Літургія з церкви Різдва Богородиці (Львів)

14:00

Духовні читання

14:20

Обережно, магія!

Володимирове хрещення в третій програмі з історії України циклу "Magistra vitae"

Поділитись з друзями
Створено: 2020-02-20
Передача: Magistra vitae
В третій програмі циклу "Magistra vitae" говорили з істориком Юрієм Комаровим про формування історичного сприйняття й оцінок в контектсті події хрещення Руси-України часів Св. Володимира

Як давати оцінку подіям більше, як 1000-літньої давності? Хто такий князь Володимир, що привело його та Русь до хрещення, як відбувалась ця подія?

Остаточно утвердженню християнства у візантійському обряді як офіційної релігії Руси-України сприяли такі політичні обставини. В 987 році в Візантії почалось повстання проти імператора Василія ІІ. Очолив його Варда Фока і оголосив себе імператором. Василій ІІ звернувся до Володимира Святославовича за військовою допомогою. Князь згодився, але поставив умову: імператор повинен віддати за нього свою сестру Анну. У Василія не було вибору, і він вимушений був згодитися. В свою чергу, Володимир зобов’язувався прийняти християнство. В влітку 988 року імператор за допомогою 6-тисячного руського війська наніс поразку військам Фоки. Небезпека пройшла, і Василій не спішив виконувати свою обіцянку. Анна не була направлена на Русь. Справа одруження Володимира перетворилася у міждержавний конфлікт. Він направив проти візантійських володінь в Криму військо, обложив і взяв Херсонес, і знову почав вимагати одруження з сестрою імператора. На це імператор відповів, що віддасть сестру після Володимирового хрещення.

Існує ціла література: де і коли відбувалось хрещення князя Володимира - в Києві, Василькові, Корсуні? В 987, 988, 989 роках? Найбільш поширена точка зору - в Корсуні (Херсонесі) у 988 році. Причому літопис оповідає про дивну подію, яка остаточно спонукала Володимира до хрещення - він захворів і осліпнув. Наречена Анна порадила охреститися - і тоді - прозріє. Коли ж відбувалось хрещення, князь прозрів і прославив Бога: "Тепер узнав я Бога істинного", і вимовив Символ віри.

Хрещення Св. Володимира важко переоцінити. Це, як каже Папа Йоан-Павло ІІ в енцикліці "Щоб усі були одно" (1995), одна з "центральних подій євангелізації всього світу. Йому зобов’язані своєю вірою не тільки великі слов’янські нації Східної Європи, а й ті народи, що проживають за Уралом аж до Аляски. В цій перспективі знаходить ще глибшу основу вислів: ... церква повинна дихати обома своїми легенями! У першому тисячолітті християнської історії цей вислів стосується двосторонніх відносин між Римом і Візантією, а після Хрещення Русі він розширяє свої межі: євангелізація поширюється настільки, що залучається вже вся Церква. Якщо ж при цьому врахувати, що ця спасенна подія, яка сталася на берегах Дніпра, відбувалася в часи, коли Східна та Західна Церкви не були розділеними, то стане зрозуміло, що перспектива, в якій слід вести пошук повноти спілкування, є перспективою єдності, яка не заперечує законної відмінності."

Відгуки

Події в Україні другої половини XVI ст. в контексті всесвітньої історії. Частина третя: від Османів до Москви.

Події в Україні другої половини XVI ст. в контексті всесвітньої історії. Частина третя: від Османів до Москви.

Пропонуємо прослухати програму з циклу Magistra vitae з істориком та дослідником Юрієм Комаровим. Ми завершили огляд політичної історії країн-сусідів України, чий розвиток безпосередньо вплинув на нашу Батьківщину.

Події в Україні другої половини XVI ст. в контексті всесвітньої історії. Частина друга

Події в Україні другої половини XVI ст. в контексті всесвітньої історії. Частина друга

В програмі циклу Magistra vitae з істориком, викладачем Юрієм Комаровим продовжували обговорювати важливі процеси, що відбувались в різних частинах світу та як вони в подальшому впливали на розвиток українських земель.

Події в Україні другої половини XVI ст. в контексті всесвітньої історії

Події в Україні другої половини XVI ст. в контексті всесвітньої історії

Чи важливим є для історії України контекст всесвітньої історії, чому “збідненою” й неповною буде розповідь без розуміння процесів, що відбувались в цей час у світі? Відповіді, сподіваємося, знайдете в цій програмі Magistra vitae.

Люблінська унія 1569 р. та її наслідки для українських земель

Люблінська унія 1569 р. та її наслідки для українських земель

Цього разу в програмі циклу Magistra vinae з істориком Юрієм Комаровим досліджували надзвичайно цікаву сторінку історії — Люблінську унію — передумови причини, процес об’єднання в єдину державу Королівства Польського та Великого князівства Литовського й наслідки для українських земель

Українські землі під владою іноземних держав у XIII-XIV ст.

Українські землі під владою іноземних держав у XIII-XIV ст.

В цій програмі Magistra vitae з істориком, викладачем, дослідником Юрієм Комаровим зосереджувались на одній з основних тем історії нашої Батьківщини, коли статус Руси-України занепадає до рівня периферійної провінції, населення підпадає в неволю, бореться за національне та політичне самовизначення з могутніми сусідами — Литвою, Польщею, Угорщиною, Московією, Молдовою...