Слухати Радіо

Зараз в ефірі

10:00

Розарій

В ефірі

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза

12:00

Царице Неба

12:20

Концерт привітань та гарного настрою

13:00

Свята Літургія з церкви Різдва Богородиці (Львів)

14:00

Духовні читання

14:20

Обережно, магія!

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:10

Молитовна лінія

15:40

Дитяча катехиза

16:00

Дайджест від Credo

16:45

Дитяча молитва

17:00

Концерт привітань та гарного настрою

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Св.Літургія з Прокатедри св. Олександра (Київ)

19:00

Молитовна лінія

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

20:30

Недільні читання

Володимирове хрещення в третій програмі з історії України циклу "Magistra vitae"

Поділитись з друзями
Створено: 2020-02-20
Передача: Magistra vitae
В третій програмі циклу "Magistra vitae" говорили з істориком Юрієм Комаровим про формування історичного сприйняття й оцінок в контектсті події хрещення Руси-України часів Св. Володимира

Як давати оцінку подіям більше, як 1000-літньої давності? Хто такий князь Володимир, що привело його та Русь до хрещення, як відбувалась ця подія?

Остаточно утвердженню християнства у візантійському обряді як офіційної релігії Руси-України сприяли такі політичні обставини. В 987 році в Візантії почалось повстання проти імператора Василія ІІ. Очолив його Варда Фока і оголосив себе імператором. Василій ІІ звернувся до Володимира Святославовича за військовою допомогою. Князь згодився, але поставив умову: імператор повинен віддати за нього свою сестру Анну. У Василія не було вибору, і він вимушений був згодитися. В свою чергу, Володимир зобов’язувався прийняти християнство. В влітку 988 року імператор за допомогою 6-тисячного руського війська наніс поразку військам Фоки. Небезпека пройшла, і Василій не спішив виконувати свою обіцянку. Анна не була направлена на Русь. Справа одруження Володимира перетворилася у міждержавний конфлікт. Він направив проти візантійських володінь в Криму військо, обложив і взяв Херсонес, і знову почав вимагати одруження з сестрою імператора. На це імператор відповів, що віддасть сестру після Володимирового хрещення.

Існує ціла література: де і коли відбувалось хрещення князя Володимира - в Києві, Василькові, Корсуні? В 987, 988, 989 роках? Найбільш поширена точка зору - в Корсуні (Херсонесі) у 988 році. Причому літопис оповідає про дивну подію, яка остаточно спонукала Володимира до хрещення - він захворів і осліпнув. Наречена Анна порадила охреститися - і тоді - прозріє. Коли ж відбувалось хрещення, князь прозрів і прославив Бога: "Тепер узнав я Бога істинного", і вимовив Символ віри.

Хрещення Св. Володимира важко переоцінити. Це, як каже Папа Йоан-Павло ІІ в енцикліці "Щоб усі були одно" (1995), одна з "центральних подій євангелізації всього світу. Йому зобов’язані своєю вірою не тільки великі слов’янські нації Східної Європи, а й ті народи, що проживають за Уралом аж до Аляски. В цій перспективі знаходить ще глибшу основу вислів: ... церква повинна дихати обома своїми легенями! У першому тисячолітті християнської історії цей вислів стосується двосторонніх відносин між Римом і Візантією, а після Хрещення Русі він розширяє свої межі: євангелізація поширюється настільки, що залучається вже вся Церква. Якщо ж при цьому врахувати, що ця спасенна подія, яка сталася на берегах Дніпра, відбувалася в часи, коли Східна та Західна Церкви не були розділеними, то стане зрозуміло, що перспектива, в якій слід вести пошук повноти спілкування, є перспективою єдності, яка не заперечує законної відмінності."

Відгуки

Ліквідація Російською імперією української автономії у XVIII ст.

Ліквідація Російською імперією української автономії у XVIII ст.

Продовжуючи виклади української історії, цього разу в програмі "Magistra vitae" спілкувалися з істориком, дослідником, викладачем Юрієм Комаровим. Після майже двомісячної перерви повернулися до теми посилення імперського тиску на Україну й остаточну ліквідацію української автономії.

Про новітні дослідження історії України XVII- XVIII століть

Про новітні дослідження історії України XVII- XVIII століть

Гостем програми "Magistra vitae" цього разу став доктор історичних наук, директор Науково-дослідного інституту козацтва Інституту історії України Національної академії наук України — Тарас Чухліб. Вчений, дослідник, що все наукове життя вивчає історію козацтва та революційні події історії ранньомодерної України.

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Ця програма Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим присвячена висвітленню подій щодо здійснення Росією політики з ліквідації автономії України періоду гетьманування Павла Полуботка (1722-1724) та Данила Апостола (1727-1734)

Видатний релігійний діяч України XVII століття Касіан Сакович і його доба

Видатний релігійний діяч України XVII століття Касіан Сакович і його доба

Ця програма циклу Magistra vitae з доктором історичних наук Михайлом Довбищенком була присвячена розгляду діяльності видатної, але на жаль маловідомої сьогодні постаті Касіана Саковича, який подолав шлях від православного чернецтва до архімандритства греко-католицької церкви, а потім до римо-католицького священства.

Україна на початку XVIII ст. Іван Мазепа. Пилип Орлик. Іван Скоропадський

Україна на початку XVIII ст. Іван Мазепа. Пилип Орлик. Іван Скоропадський

В програмі Magistra vitae, що присвячена найважливішим подіям історії нашої Батьківщини, історик Юрій Комаров продовжує розповідь про видатних діячів початку XVIII століття.