Слухати Радіо

Зараз в ефірі

06:20

Голос народу, голос Божий

В ефірі

Св.Літургія з храму св. Яна з Дуклі (Житомир)

07:40

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:15

Слово на кожен день

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза з о. Міхалом Бранкевичем

12:00

Ангел Господній

12:20

Концерт привітань та гарного настрою

13:00

Трансляція Літургії із Собору Успіння Пресвятої Богородиці (м.Чернівці)

14:00

Захристія

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:10

Молитовна лінія

15:20

Дитяча катехиза

15:45

В родині "Радіо Марія"

16:00

Катехиза з єп. Миколою Лучком

16:45

Дитяча молитва

Володимирове хрещення в третій програмі з історії України циклу "Magistra vitae"

Поділитись з друзями
Створено: 2020-02-20
Передача: Magistra vitae
В третій програмі циклу "Magistra vitae" говорили з істориком Юрієм Комаровим про формування історичного сприйняття й оцінок в контектсті події хрещення Руси-України часів Св. Володимира

Як давати оцінку подіям більше, як 1000-літньої давності? Хто такий князь Володимир, що привело його та Русь до хрещення, як відбувалась ця подія?

Остаточно утвердженню християнства у візантійському обряді як офіційної релігії Руси-України сприяли такі політичні обставини. В 987 році в Візантії почалось повстання проти імператора Василія ІІ. Очолив його Варда Фока і оголосив себе імператором. Василій ІІ звернувся до Володимира Святославовича за військовою допомогою. Князь згодився, але поставив умову: імператор повинен віддати за нього свою сестру Анну. У Василія не було вибору, і він вимушений був згодитися. В свою чергу, Володимир зобов’язувався прийняти християнство. В влітку 988 року імператор за допомогою 6-тисячного руського війська наніс поразку військам Фоки. Небезпека пройшла, і Василій не спішив виконувати свою обіцянку. Анна не була направлена на Русь. Справа одруження Володимира перетворилася у міждержавний конфлікт. Він направив проти візантійських володінь в Криму військо, обложив і взяв Херсонес, і знову почав вимагати одруження з сестрою імператора. На це імператор відповів, що віддасть сестру після Володимирового хрещення.

Існує ціла література: де і коли відбувалось хрещення князя Володимира - в Києві, Василькові, Корсуні? В 987, 988, 989 роках? Найбільш поширена точка зору - в Корсуні (Херсонесі) у 988 році. Причому літопис оповідає про дивну подію, яка остаточно спонукала Володимира до хрещення - він захворів і осліпнув. Наречена Анна порадила охреститися - і тоді - прозріє. Коли ж відбувалось хрещення, князь прозрів і прославив Бога: "Тепер узнав я Бога істинного", і вимовив Символ віри.

Хрещення Св. Володимира важко переоцінити. Це, як каже Папа Йоан-Павло ІІ в енцикліці "Щоб усі були одно" (1995), одна з "центральних подій євангелізації всього світу. Йому зобов’язані своєю вірою не тільки великі слов’янські нації Східної Європи, а й ті народи, що проживають за Уралом аж до Аляски. В цій перспективі знаходить ще глибшу основу вислів: ... церква повинна дихати обома своїми легенями! У першому тисячолітті християнської історії цей вислів стосується двосторонніх відносин між Римом і Візантією, а після Хрещення Русі він розширяє свої межі: євангелізація поширюється настільки, що залучається вже вся Церква. Якщо ж при цьому врахувати, що ця спасенна подія, яка сталася на берегах Дніпра, відбувалася в часи, коли Східна та Західна Церкви не були розділеними, то стане зрозуміло, що перспектива, в якій слід вести пошук повноти спілкування, є перспективою єдності, яка не заперечує законної відмінності."

Відгуки

Святкування 700-річчя Київсько-Житомирської дієцезії

Святкування 700-річчя Київсько-Житомирської дієцезії

Цей випуск програми Magistra vitae присвячений видатній події - 700 років встановлення Київської дієцезії. Розмова в студії Радіо Марія відбувалась з істориком, архівістом -  Ганною Путовою.

Українські землі в складі Австрійської імперії на початку ХІХ століття

Українські землі в складі Австрійської імперії на початку ХІХ століття

У цьому випуску програми Magistra vitae продовжили розглядати події ХІХ століття на західноукраїнських землях, що входили до складу Австрійської імперії. Гість програми - Юрій Комаров, історик, викладач, дослідник

Українські землі в складі Російської імперії на початку ХІХ століття

Українські землі в складі Російської імперії на початку ХІХ століття

У цьому випуску програми про українську історію Magistra vitae почали розглядати події початку ХІХ століття. Разом з істориком, викладачем, дослідником Юрієм Комаровим говорили про землі України, що входили до складу Російської імперії

Римо-католицька церква України XVIII ст. у складі Російської імперії

Римо-католицька церква України XVIII ст. у складі Російської імперії

В програмі Magistra vitae продовжили розмову про римо-католицьку церкву в українських землях у XVIII ст., коли вони відійшли до Російської імперії, з істориком, громадсько-політичним діячем Олександром Алфьоровим. 

Особливості розвитку римо-католицької церкви в Україні у XVIII ст.

Особливості розвитку римо-католицької церкви в Україні у XVIII ст.

Програма Magisrta vitae цього разу була присвячена розвитку римо-католицької церкви на українських землях у XVIII ст. Гостем ефіру став співробітник Інституту історії України НАН України, громадський і політичний діяч, радіоведучий Олександр Алфьоров.