Слухати Радіо

Зараз в ефірі

07:40

Гіркі жалі

В ефірі

Святий дня

08:10

Житія святих

08:15

Слово на кожен день

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза з о. Матвієм Стибурським

12:00

Ангел Господній

12:20

В родині "Радіо Марія"

13:00

Св.Літургія з храму Успіння Пресвятої Богородиці (Страдч)

14:00

Рецепти Життя

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:10

Хресна Дорога

15:40

Дитяча катехиза

16:00

Катехиза з о. Патриком Оліхом

16:45

Дитяча молитва

17:00

Новини

17:10

Голос народу, голос Божий

Україна на початку XVIII ст. Іван Мазепа. Пилип Орлик. Іван Скоропадський

Поділитись з друзями
Створено: 2021-02-04
Передача: Magistra vitae

В програмі Magistra vitae, що присвячена найважливішим подіям історії нашої Батьківщини, історик Юрій Комаров продовжує розповідь про видатних діячів початку XVIII століття.

Програма розпочалася з розповіді про ситуацію “зради” гетьмана Івана Мазепи, адже вже три століття історики надають діаметрально протилежні оцінки його діяльності. Наведені історичні факти, які свідчать, що І. Мазепа не зраджував союзові з Росією, а сам неодноразово був зраджений російською стороною; не зраджував він і українській державності та й був сповна видатною особистістю свого часу — з честолюбством, прагненням втримати владу, матеріальними інтересами...

Не забуваймо й про величезну благодійну діяльність Мазепи — він як меценат сприяє розвитку української культури та духовності, особливо образотворчого мистецтва і архітектури. Відроджується Київ як духовний центр України.

Ось як обігрує славетний вислів Юлія Цезаря: Veni, vidi, vici - “прийшов, побачив, переміг” київський гравер Іван Мигура у написі на своїй гравюрі (на світлині) “Мазепа в оточенні добрих справ” (1706): «Відновлюючи Юлія звичай, ти прийшов до Києва, лавроносний гостю, ти побачив за кошти твої куполи зміцнені, ти переміг великих ворогів Батьківщини. Дадуть тобі тоді небожителі, троянцю, що ти бажаєш. Нехай же ти увійдеш у похвали церков почесно, патроне, побачиш ще й далі наступні перемоги жнива; Гекторе красномовний, ти переможеш Лева з роззявленою пащею» (див. посилання: https://www.medievist.org.ua/2016/06/venisti-vidisti-vicisti-mazeppa.html).

Розповіли про події, що привели І. Мазепу в пастку, коли шведські війська опинилися в Україні, про Полтавську битву (1709), втечу з України та й, нарешті, смерть гетьмана неподалік від Бендер.

Частина програми присвячена особистості новообраного гетьмана в еміграції — Пилипа Орлика та його Конституції (зображення її латиномовної копії на світлині) — документу, що випередив свій час, з такими громадянськими ідеями на які не наважувалися навіть французькі просвітителі, адже була вироблена модель, що базувалася на незнаних досі демократичних засадах суспільного життя. П. Орлик намагався реалізувати свою програму, відновити українську державність, але марно...

А переможець Петро І, що прагнув остаточно “прибрати до рук” Україну, почав форсований наступ на її автономію примусивши козацьку старшину обрати гетьманом Івана Скоропадського (1708-1722) обмежуючи його владу. Для того, щоб вбити клин між українцями та козацькою елітою в Україні постає російська структура — Малоросійська колегія.

Далі буде...

Відгуки

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Ця програма Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим присвячена висвітленню подій щодо здійснення Росією політики з ліквідації автономії України періоду гетьманування Павла Полуботка (1722-1724) та Данила Апостола (1727-1734)

Видатний релігійний діяч України XVII століття Касіан Сакович і його доба

Видатний релігійний діяч України XVII століття Касіан Сакович і його доба

Ця програма циклу Magistra vitae з доктором історичних наук Михайлом Довбищенком була присвячена розгляду діяльності видатної, але на жаль маловідомої сьогодні постаті Касіана Саковича, який подолав шлях від православного чернецтва до архімандритства греко-католицької церкви, а потім до римо-католицького священства.

Україна наприкінці XVII — на початку XVIII ст. Іван Мазепа.

Україна наприкінці XVII — на початку XVIII ст. Іван Мазепа.

В програмі циклу Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим цього разу продовжували вивчати суспільно-політичні процеси, що відбувались в Україні після укладання т. зв. Вічного миру (1686).

Видатні постаті релігійного життя України XVII століття: Касіан Сакович

Видатні постаті релігійного життя України XVII століття: Касіан Сакович

Цього разу в програмі циклу Magistra vitae з доктором історичних наук Михайлом Довбищенком розпочали надзвичайно цікаву розмову про постаті соціального, політичного, культурного й релігійного життя України в буремні часи XVII століття.

Україна в другій половині XVII століття. Руїна

Україна в другій половині XVII століття. Руїна

В цій програмі циклу Magistra vitae з істориком, викладачем, дослідником Юрієм Комаровим розмірковували про надзвичайно важкий період так званої Руїни, коли відбувався розпад української державності, криваві війни й загальний занепад життя