Слухати Радіо

Зараз в ефірі

13:00

Свята Літургія з церкви Різдва Богородиці (Львів)

В ефірі

Резонанс

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:10

Молитовна лінія

15:20

Дитяча катехиза

15:45

В родині "Радіо Марія"

16:00

Катехиза з о. Володимиром Кусьнежом

16:45

Дитяча молитва

17:00

Дитяча катехиза

17:15

Новини

17:25

Голос народу, голос Божий

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Св.Літургія з храму Христа Царя (Хмельницький)

19:00

Молитовна лінія

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

20:20

Теотокос

21:00

Відкрите питання

22:00

Катехиза

23:00

Слово на кожен день

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

Україна на початку XVIII ст. Іван Мазепа. Пилип Орлик. Іван Скоропадський

Поділитись з друзями
Створено: 2021-02-04
Передача: Magistra vitae

В програмі Magistra vitae, що присвячена найважливішим подіям історії нашої Батьківщини, історик Юрій Комаров продовжує розповідь про видатних діячів початку XVIII століття.

Програма розпочалася з розповіді про ситуацію “зради” гетьмана Івана Мазепи, адже вже три століття історики надають діаметрально протилежні оцінки його діяльності. Наведені історичні факти, які свідчать, що І. Мазепа не зраджував союзові з Росією, а сам неодноразово був зраджений російською стороною; не зраджував він і українській державності та й був сповна видатною особистістю свого часу — з честолюбством, прагненням втримати владу, матеріальними інтересами...

Не забуваймо й про величезну благодійну діяльність Мазепи — він як меценат сприяє розвитку української культури та духовності, особливо образотворчого мистецтва і архітектури. Відроджується Київ як духовний центр України.

Ось як обігрує славетний вислів Юлія Цезаря: Veni, vidi, vici - “прийшов, побачив, переміг” київський гравер Іван Мигура у написі на своїй гравюрі (на світлині) “Мазепа в оточенні добрих справ” (1706): «Відновлюючи Юлія звичай, ти прийшов до Києва, лавроносний гостю, ти побачив за кошти твої куполи зміцнені, ти переміг великих ворогів Батьківщини. Дадуть тобі тоді небожителі, троянцю, що ти бажаєш. Нехай же ти увійдеш у похвали церков почесно, патроне, побачиш ще й далі наступні перемоги жнива; Гекторе красномовний, ти переможеш Лева з роззявленою пащею» (див. посилання: https://www.medievist.org.ua/2016/06/venisti-vidisti-vicisti-mazeppa.html).

Розповіли про події, що привели І. Мазепу в пастку, коли шведські війська опинилися в Україні, про Полтавську битву (1709), втечу з України та й, нарешті, смерть гетьмана неподалік від Бендер.

Частина програми присвячена особистості новообраного гетьмана в еміграції — Пилипа Орлика та його Конституції (зображення її латиномовної копії на світлині) — документу, що випередив свій час, з такими громадянськими ідеями на які не наважувалися навіть французькі просвітителі, адже була вироблена модель, що базувалася на незнаних досі демократичних засадах суспільного життя. П. Орлик намагався реалізувати свою програму, відновити українську державність, але марно...

А переможець Петро І, що прагнув остаточно “прибрати до рук” Україну, почав форсований наступ на її автономію примусивши козацьку старшину обрати гетьманом Івана Скоропадського (1708-1722) обмежуючи його владу. Для того, щоб вбити клин між українцями та козацькою елітою в Україні постає російська структура — Малоросійська колегія.

Далі буде...

Відгуки

Особливості розвитку римо-католицької церкви в Україні у XVIII ст.

Особливості розвитку римо-католицької церкви в Україні у XVIII ст.

Програма Magisrta vitae цього разу була присвячена розвитку римо-католицької церкви на українських землях у XVIII ст. Гостем ефіру став співробітник Інституту історії України НАН України, громадський і політичний діяч, радіоведучий Олександр Алфьоров.

Сподвижник християнського милосердя: священник-канонік Балтазар Тишка

Сподвижник християнського милосердя: священник-канонік Балтазар Тишка

В циклі програм Magistra vitae цього разу продовжили розповідь про видатні постаті релігійного життя України XVII століття. Гість студії - доктор історичних наук Михайло Довбищенко - зосередив нашу увагу на діяльності священника-каноніка отця Балтазара Тишки (Baltazar Tyszka).

Ліквідація Російською імперією української автономії у XVIII ст.

Ліквідація Російською імперією української автономії у XVIII ст.

Продовжуючи виклади української історії, цього разу в програмі "Magistra vitae" спілкувалися з істориком, дослідником, викладачем Юрієм Комаровим. Після майже двомісячної перерви повернулися до теми посилення імперського тиску на Україну й остаточну ліквідацію української автономії.

Про новітні дослідження історії України XVII- XVIII століть

Про новітні дослідження історії України XVII- XVIII століть

Гостем програми "Magistra vitae" цього разу став доктор історичних наук, директор Науково-дослідного інституту козацтва Інституту історії України Національної академії наук України — Тарас Чухліб. Вчений, дослідник, що все наукове життя вивчає історію козацтва та революційні події історії ранньомодерної України.

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Ця програма Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим присвячена висвітленню подій щодо здійснення Росією політики з ліквідації автономії України періоду гетьманування Павла Полуботка (1722-1724) та Данила Апостола (1727-1734)