Слухати Радіо

Зараз в ефірі

22:00

Катехиза

В ефірі

Слово на кожен день

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

00:00

Розарій

00:30

Катехиза

01:10

Розмова з екзорцистом

01:40

Духовні читання

02:00

Катехиза

02:50

Біблійні читання

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

05:00

Коротко про головне

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Житія святих

06:50

Ранкова молитва

07:00

Меса

08:00

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

Україна наприкінці XVII — на початку XVIII ст. Іван Мазепа.

Поділитись з друзями
Створено: 2021-01-21
Передача: Magistra vitae

В програмі циклу Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим цього разу продовжували вивчати суспільно-політичні процеси, що відбувались в Україні після укладання т. зв. Вічного миру (1686).

На початку програми нагадали нашим слухачам про певну віху української історії, пов’язаної з Вічним миром, що як виявилося, аж ніяк не був вічним, швидко порушувався, але вів до того, що долю українських земель почали визначати сусідні держави — Річ Посполита, Московія, Османська імперія. Польща визнавала за Росією Лівобережну Україну, Київ, Запоріжжя, Чернігово-Сіверську землю. Брацлавщина й Південна Київщина ставали нейтральною незаселеною зоною. Північна Київщина, Волинь, Галичина відходили до Польщі. Поділля залишалось під владою Туреччини (до 1699 р., коли перейшло до Польщі).

Після ряду невиважених кроків лівобережного гетьмана І. Самойловича, його усунення, арешту, заслання до Сибіру, гетьманська булава дісталася Івану Мазепі (1687-1708).

Три століття історики намагаються дати оцінку діяльності гетьмана Мазепи, відповісти на запитання: він — герой чи антигерой, зрадник чи прагматик?

В передачі змальований шлях Івана Мазепи до гетьманства, його прекрасна освіта, безсумнівна харизма, великі політичні й військові здібності. Оцінки щодо Івана Мазепи — такі радикальні, в залежності від політичних вподобань — спочатку сучасників, політиків, потім істориків, призвели до того, що на сьогодні постать Мазепи є яскравою, цікавою, досі недостатньо вивченою. На сьогодні йде суперечка навіть щодо реального вигляду гетьмана — так прагнули московити після його падіння стерти не тільки його справи, а й портрети. Одним з таких автентичних зображень, чудом не знищених, вважається груповий портрет козацької старшини, написаний в образі апостолів, що зберігся у Троїцькій надбрамній церкві Києво-Печерської лаври (вміщено на світлині цього тексту; Іван Мазепа — в центрі).

В цій програмі розмова про Івана Мазепу розпочалась, тож очікуємо на продовження...Відгуки

Ліквідація Російською імперією української автономії у XVIII ст.

Ліквідація Російською імперією української автономії у XVIII ст.

Продовжуючи виклади української історії, цього разу в програмі "Magistra vitae" спілкувалися з істориком, дослідником, викладачем Юрієм Комаровим. Після майже двомісячної перерви повернулися до теми посилення імперського тиску на Україну й остаточну ліквідацію української автономії.

Про новітні дослідження історії України XVII- XVIII століть

Про новітні дослідження історії України XVII- XVIII століть

Гостем програми "Magistra vitae" цього разу став доктор історичних наук, директор Науково-дослідного інституту козацтва Інституту історії України Національної академії наук України — Тарас Чухліб. Вчений, дослідник, що все наукове життя вивчає історію козацтва та революційні події історії ранньомодерної України.

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Ця програма Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим присвячена висвітленню подій щодо здійснення Росією політики з ліквідації автономії України періоду гетьманування Павла Полуботка (1722-1724) та Данила Апостола (1727-1734)

Видатний релігійний діяч України XVII століття Касіан Сакович і його доба

Видатний релігійний діяч України XVII століття Касіан Сакович і його доба

Ця програма циклу Magistra vitae з доктором історичних наук Михайлом Довбищенком була присвячена розгляду діяльності видатної, але на жаль маловідомої сьогодні постаті Касіана Саковича, який подолав шлях від православного чернецтва до архімандритства греко-католицької церкви, а потім до римо-католицького священства.

Україна на початку XVIII ст. Іван Мазепа. Пилип Орлик. Іван Скоропадський

Україна на початку XVIII ст. Іван Мазепа. Пилип Орлик. Іван Скоропадський

В програмі Magistra vitae, що присвячена найважливішим подіям історії нашої Батьківщини, історик Юрій Комаров продовжує розповідь про видатних діячів початку XVIII століття.