Слухати Радіо

Зараз в ефірі

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

В ефірі

Розарій

00:30

Катехиза

01:10

Розмова з Патріархом

01:40

Духовні читання

02:00

Катехиза

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

05:00

Резонанс

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Голос народу, голос Божий

07:00

Св.Літургія з костелу св. Станіслава єпископа та мученика (Городок)

07:40

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:15

Слово на кожен день

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

Україна в другій половині XVII століття. Руїна

Поділитись з друзями
Створено: 2020-11-26
Передача: Magistra vitae

В цій програмі циклу Magistra vitae з істориком, викладачем, дослідником Юрієм Комаровим розмірковували про надзвичайно важкий період так званої Руїни, коли відбувався розпад української державності, криваві війни й загальний занепад життя

В програмі дали поняття неоднозначності терміну “руїна” щодо періоду другої половини XVII cт. Саме таку назву впроваджує в історичну науку видатний український та російський історик XIX ст. Микола Костомаров. Деякі сучасні історики, зокрема Володимир Голобуцький, характеризують Руїну як найтяжчий період історії України, з вичерпаністю енергії і стомленості народних мас у боротьбі за конструктивні національно-політичні та соціальні ідеали, зажерливістю та безідейністю більшості проводирів.

Натомість історик Тарас Чухліб вважає, що Гетьманщина цієї революційної доби переживала нормальне державно-політичне становлення, оскільки державність, моделі соціально-економічних відносин, нові інституції не зникли та навіть більше — незважаючи на розкол двох гетьманств, лівобережна частина проіснувала як автономна частина Російської імперії аж до 1764 р.

Тож слухачі прослухавши програму можуть дізнатися щодо:

- смерті Богдана Хмельницького, його бажання закріпити політичну владу в Гетьманщині за своїми нащадками;

- неоднозначності діяльності Юрася Хмельниченка (на світлині) та як завершилось життя “спадкоємця славетного Богдана”;

- гострої й кривавої боротьби за владу між старшиною, орієнтацію на Річ Посполиту чи Московію, повстання Пушкаря та Барабаша, гетьманів цієї доби, поступовий розкол України на Лівобережну та Правобережну частини;

- закріплення розколу України за Андрусівським договором (1667) та Вічним миром (1686), Лівобережжя та Київ відходили до Московського царства, а Правобережжя — до Річі Посполитої;

- передачі Київської митрополії в підпорядкування Московському патріархату.Відгуки

Про новітні дослідження історії України XVII- XVIII століть

Про новітні дослідження історії України XVII- XVIII століть

Гостем програми "Magistra vitae" цього разу став доктор історичних наук, директор Науково-дослідного інституту козацтва Інституту історії України Національної академії наук України — Тарас Чухліб. Вчений, дослідник, що все наукове життя вивчає історію козацтва та революційні події історії ранньомодерної України.

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Ця програма Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим присвячена висвітленню подій щодо здійснення Росією політики з ліквідації автономії України періоду гетьманування Павла Полуботка (1722-1724) та Данила Апостола (1727-1734)

Видатний релігійний діяч України XVII століття Касіан Сакович і його доба

Видатний релігійний діяч України XVII століття Касіан Сакович і його доба

Ця програма циклу Magistra vitae з доктором історичних наук Михайлом Довбищенком була присвячена розгляду діяльності видатної, але на жаль маловідомої сьогодні постаті Касіана Саковича, який подолав шлях від православного чернецтва до архімандритства греко-католицької церкви, а потім до римо-католицького священства.

Україна на початку XVIII ст. Іван Мазепа. Пилип Орлик. Іван Скоропадський

Україна на початку XVIII ст. Іван Мазепа. Пилип Орлик. Іван Скоропадський

В програмі Magistra vitae, що присвячена найважливішим подіям історії нашої Батьківщини, історик Юрій Комаров продовжує розповідь про видатних діячів початку XVIII століття.

Україна наприкінці XVII — на початку XVIII ст. Іван Мазепа.

Україна наприкінці XVII — на початку XVIII ст. Іван Мазепа.

В програмі циклу Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим цього разу продовжували вивчати суспільно-політичні процеси, що відбувались в Україні після укладання т. зв. Вічного миру (1686).