Слухати Радіо

Зараз в ефірі

15:20

Дитяча катехиза

В ефірі

В родині "Радіо Марія"

16:00

Катехиза

16:45

Дитяча молитва

17:20

Голос народу, голос Божий

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Трансляція св. літургії м. Снятин

19:00

Молитовна лінія

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

21:00

Вечірній ефір

22:00

Катехиза

23:00

Слово на кожен день

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

00:00

Розарій

00:30

Катехиза

01:10

Відкриваючи таємниці християнства

02:00

Катехиза

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

Україна в період першої російської революції та третьочервневої монархії. Західноукраїнські землі напередодні першої світової війни.

Поділитись з друзями
Створено: 2023-06-20
Передача: Magistra vitae

Цього разу програма циклу Magistra vitae з істориком, викладачем Юрієм Комаровим була присвячена розгляду подій напередодні першої світової війни – першої російської революції, третьочервневої монархії, діяльності перших державних дум та розвитку західноукраїнських земель.

На фото: група учасників повстання саперів у дворі лук’янівської в’язниці в Києві, 1905 р. (посилання: https://geomap.com.ua/uk-uh10/1066.html)

На фото: полтавські колоністи моляться перед переїздом до Тобольська та Оренбурга (суспільне надбання; И. Хмелевский. Иллюстрированное приложение к газете "Новое время", травень 1909, № 11551)

Передовсім розглянули причини революції 1905-1907 рр.:

— погіршення соціально-економічного становища внаслідок економічної кризи 1900-1903 рр.;

— невдоволення політикою самодержавства (невирішені аграрне, робітниче, національне питання, необхідність здійснення політичної реформи);

— відсутність демократичних свобод;

— поширення ідей марксизму, діяльність революційних організацій;

— поразка у війні з Японією 1904-1905 рр.

Розповіли про перебіг основних подій революції та її особливостей в Україні: початок революції, зростання страйкового руху, виникнення рад робітничих депутатів, Маніфест 17 жовтня, збройні повстання робітників в містах, селянські заворушення, повстання на флоті, політизацію українського національного руху, діяльність української громади у І, ІІ державних думах.

Частина програми була присвячена подіям після т.зв. третьочервневого державного перевороту, діяльності П. Столипіна, неоднозначності його діяльності, аграрній реформі, що докорінно змінила земельні відносини, зруйнувала селянську общину, закріпила наділи у приватній власності, спонукала виїзду селян у віддалені райони Сибіру й Далекого Сходу, у тому числі українців – до 2млн. осіб.

Підвели також підсумки соціально-економічного та політичного розвитку Західної України напередодні першої світової війни.

 

Відгуки

Політична боротьба в Україні в серпні – листопаді 1917 р. Проголошення Української Народної Республіки

Політична боротьба в Україні в серпні – листопаді 1917 р. Проголошення Української Народної Республіки

Продовжуємо розгляд подій української революції в циклі програм Magistra vitae з істориком Андрієм Руккасом, дослідником, доцентом Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Цього разу говорили про політичну боротьбу в другій половині 1917 р. та проголошення ІІІ Універсалу Центральної Ради

Діяльність Української Центральної Ради. І, ІІ Універсали

Діяльність Української Центральної Ради. І, ІІ Універсали

Ця програма циклу Magistra vitae з істориком, дослідником Андрієм Руккасом, доцентом Київського національного університету ім. Тараса Шевченка була присвячена подіям української революції у червні – липні 1917 р.

Українська революція 1917 р. Центральна Рада

Українська революція 1917 р. Центральна Рада

Ця програма циклу Magistra vitae з істориком, викладачем Юрієм Комаровим продовжила минулу розповідь про Лютневу революцію 1917 р. Як її події проходили в Україні, як сформувалася українська Центральна Рада, чому так важливо сьогодні – під час збройної військової агресії росії – докладно дослідити проголошення української державності?

Лютнева революція 1917 р. в Росії та її вплив на Україну

Лютнева революція 1917 р. в Росії та її вплив на Україну

Ця програма циклу Magistra vitae з істориком, викладачем Юрієм Комаровим була присвячена революційним подіям лютого 1917 р., що призвели до падіння самодержавства. Чому і як царат впав? Які невідкладні завдання постали? Як ці події вплинули на українську революцію 1917-1920 рр.?

Перша світова війна і Україна

Перша світова війна і Україна

Гостем історичної програми Magistra vitae цього разу став кандидат історичних наук, доцент Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, автор більше як 120 наукових праць Андрій Руккас; досліджували першу світову війну