Слухати Радіо

Зараз в ефірі

08:10

Житія святих

В ефірі

Слово на кожен день

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза з о. Матвієм Стибурським

12:00

Ангел Господній

12:20

В родині "Радіо Марія"

13:00

Св.Літургія з храму Успіння Пресвятої Богородиці (Страдч)

14:00

Рецепти Життя

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:10

Хресна Дорога

15:40

Дитяча катехиза

16:00

Катехиза з о. Патриком Оліхом

16:45

Дитяча молитва

17:00

Новини

17:10

Голос народу, голос Божий

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Св.Літургія з Санктуарію Летичівської Богородиці (Летичів)

Видатні постаті релігійного життя України XVII століття: Касіан Сакович

Поділитись з друзями
Створено: 2020-12-17
Передача: Magistra vitae

Цього разу в програмі циклу Magistra vitae з доктором історичних наук Михайлом Довбищенком розпочали надзвичайно цікаву розмову про постаті соціального, політичного, культурного й релігійного життя України в буремні часи XVII століття.

На світлині: зображення лицаря з самопалом з віршів “На жалісний погреб шляхетного рицаря Петра Конашевича Сагайдачного”(1622) Касіана Саковича

Протягом трьох минулих програм Magistra vitae розповідали про події створення козацтва, козацької революції й Руїни, коли йдуть кровопролитні війни, створюється державність, а згодом — загальний занепад.

І саме в цей час відбуваються знакові явища культурного зростання та діють яскраві постаті суспільно-релігійного життя, такі як, зокрема, Касіан Сакович — мабуть дуже мало відомий для більшості українців.

Програма складається з трьох блоків:

- “відома історія” - особливості культурно-національного руху в Україні та його досягнення: діяльність Києво-Могилянської та Острозької академій, видання Острозької біблії, постать Петра Могили та величезний інтелектуальний потенціал епохи;

- “маловідома історія” - кризові явища в церкві, розвиток, взаємодія, взаємовпливи та непорозуміння між конфесіями: православними , греко-католиками, римо-католиками; чому і як відбувається так зване окатоличення шляхти, як оцінювати це явище; яскраві постаті, зокрема, князя Станіслава Радзивілла, каноніка Балтазара Тишки;

- “невідома історія” - постать Касіана Саковича, його бачення подолання кризи; шлях від православного чернецтва до архімандритства греко-католицької церкви, а згодом — важкий перехід до римо-католицького священства; його наполягання на вивченні та введення в релігійне життя та писемність народної української мови (“церковно-слов’янська і рідна мова — це різні мови”); використання літературної спадщини та переклади з латини й польської; створення літературних творів народною мовою.

Викривав й не мирився Касіан Сакович і з численними фактами церковної корупції тих часів. Саме на цьому аспекті його боротьби й завершилася програма.

Далі буде!

Відгуки

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Ця програма Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим присвячена висвітленню подій щодо здійснення Росією політики з ліквідації автономії України періоду гетьманування Павла Полуботка (1722-1724) та Данила Апостола (1727-1734)

Видатний релігійний діяч України XVII століття Касіан Сакович і його доба

Видатний релігійний діяч України XVII століття Касіан Сакович і його доба

Ця програма циклу Magistra vitae з доктором історичних наук Михайлом Довбищенком була присвячена розгляду діяльності видатної, але на жаль маловідомої сьогодні постаті Касіана Саковича, який подолав шлях від православного чернецтва до архімандритства греко-католицької церкви, а потім до римо-католицького священства.

Україна на початку XVIII ст. Іван Мазепа. Пилип Орлик. Іван Скоропадський

Україна на початку XVIII ст. Іван Мазепа. Пилип Орлик. Іван Скоропадський

В програмі Magistra vitae, що присвячена найважливішим подіям історії нашої Батьківщини, історик Юрій Комаров продовжує розповідь про видатних діячів початку XVIII століття.

Україна наприкінці XVII — на початку XVIII ст. Іван Мазепа.

Україна наприкінці XVII — на початку XVIII ст. Іван Мазепа.

В програмі циклу Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим цього разу продовжували вивчати суспільно-політичні процеси, що відбувались в Україні після укладання т. зв. Вічного миру (1686).

Україна в другій половині XVII століття. Руїна

Україна в другій половині XVII століття. Руїна

В цій програмі циклу Magistra vitae з істориком, викладачем, дослідником Юрієм Комаровим розмірковували про надзвичайно важкий період так званої Руїни, коли відбувався розпад української державності, криваві війни й загальний занепад життя