Слухати Радіо

Зараз в ефірі

15:10

Молитовна лінія

В ефірі

Дитяча катехиза

15:45

В родині "Радіо Марія"

16:00

Катехиза з о. Володимиром Кусьнежом

16:45

Дитяча молитва

17:00

Дитяча катехиза

17:15

Новини

17:25

Голос народу, голос Божий

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Св.Літургія з храму Христа Царя (Хмельницький)

19:00

Молитовна лінія

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

20:20

Теотокос

21:00

Відкрите питання

22:00

Катехиза

23:00

Слово на кожен день

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

00:00

Розарій

00:30

Катехиза

01:10

Відкриваючи таємниці християнства

Видатні постаті релігійного життя України XVII століття: Касіан Сакович

Поділитись з друзями
Створено: 2020-12-17
Передача: Magistra vitae

Цього разу в програмі циклу Magistra vitae з доктором історичних наук Михайлом Довбищенком розпочали надзвичайно цікаву розмову про постаті соціального, політичного, культурного й релігійного життя України в буремні часи XVII століття.

На світлині: зображення лицаря з самопалом з віршів “На жалісний погреб шляхетного рицаря Петра Конашевича Сагайдачного”(1622) Касіана Саковича

Протягом трьох минулих програм Magistra vitae розповідали про події створення козацтва, козацької революції й Руїни, коли йдуть кровопролитні війни, створюється державність, а згодом — загальний занепад.

І саме в цей час відбуваються знакові явища культурного зростання та діють яскраві постаті суспільно-релігійного життя, такі як, зокрема, Касіан Сакович — мабуть дуже мало відомий для більшості українців.

Програма складається з трьох блоків:

- “відома історія” - особливості культурно-національного руху в Україні та його досягнення: діяльність Києво-Могилянської та Острозької академій, видання Острозької біблії, постать Петра Могили та величезний інтелектуальний потенціал епохи;

- “маловідома історія” - кризові явища в церкві, розвиток, взаємодія, взаємовпливи та непорозуміння між конфесіями: православними , греко-католиками, римо-католиками; чому і як відбувається так зване окатоличення шляхти, як оцінювати це явище; яскраві постаті, зокрема, князя Станіслава Радзивілла, каноніка Балтазара Тишки;

- “невідома історія” - постать Касіана Саковича, його бачення подолання кризи; шлях від православного чернецтва до архімандритства греко-католицької церкви, а згодом — важкий перехід до римо-католицького священства; його наполягання на вивченні та введення в релігійне життя та писемність народної української мови (“церковно-слов’янська і рідна мова — це різні мови”); використання літературної спадщини та переклади з латини й польської; створення літературних творів народною мовою.

Викривав й не мирився Касіан Сакович і з численними фактами церковної корупції тих часів. Саме на цьому аспекті його боротьби й завершилася програма.

Далі буде!

Відгуки

Особливості розвитку римо-католицької церкви в Україні у XVIII ст.

Особливості розвитку римо-католицької церкви в Україні у XVIII ст.

Програма Magisrta vitae цього разу була присвячена розвитку римо-католицької церкви на українських землях у XVIII ст. Гостем ефіру став співробітник Інституту історії України НАН України, громадський і політичний діяч, радіоведучий Олександр Алфьоров.

Сподвижник християнського милосердя: священник-канонік Балтазар Тишка

Сподвижник християнського милосердя: священник-канонік Балтазар Тишка

В циклі програм Magistra vitae цього разу продовжили розповідь про видатні постаті релігійного життя України XVII століття. Гість студії - доктор історичних наук Михайло Довбищенко - зосередив нашу увагу на діяльності священника-каноніка отця Балтазара Тишки (Baltazar Tyszka).

Ліквідація Російською імперією української автономії у XVIII ст.

Ліквідація Російською імперією української автономії у XVIII ст.

Продовжуючи виклади української історії, цього разу в програмі "Magistra vitae" спілкувалися з істориком, дослідником, викладачем Юрієм Комаровим. Після майже двомісячної перерви повернулися до теми посилення імперського тиску на Україну й остаточну ліквідацію української автономії.

Про новітні дослідження історії України XVII- XVIII століть

Про новітні дослідження історії України XVII- XVIII століть

Гостем програми "Magistra vitae" цього разу став доктор історичних наук, директор Науково-дослідного інституту козацтва Інституту історії України Національної академії наук України — Тарас Чухліб. Вчений, дослідник, що все наукове життя вивчає історію козацтва та революційні події історії ранньомодерної України.

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Ця програма Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим присвячена висвітленню подій щодо здійснення Росією політики з ліквідації автономії України періоду гетьманування Павла Полуботка (1722-1724) та Данила Апостола (1727-1734)