Слухати Радіо

Зараз в ефірі

08:15

Слово на кожен день

В ефірі

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза з о. Міхалом Бранкевичем

12:00

Царице Неба

12:20

Концерт привітань та гарного настрою

13:00

Трансляція Літургії із Собору Успіння Пресвятої Богородиці (м.Чернівці)

14:00

Захристія

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:10

Молитовна лінія

15:20

Дитяча катехиза

15:45

В родині "Радіо Марія"

16:00

Катехиза з о. Гжегожем Вавжиняком

16:45

Дитяча молитва

17:00

Дитяча катехиза

17:15

Новини

17:25

Голос народу, голос Божий

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

Видатний релігійний діяч України XVII століття Касіан Сакович і його доба

Поділитись з друзями
Створено: 2021-02-18
Передача: Magistra vitae

Ця програма циклу Magistra vitae з доктором історичних наук Михайлом Довбищенком була присвячена розгляду діяльності видатної, але на жаль маловідомої сьогодні постаті Касіана Саковича, який подолав шлях від православного чернецтва до архімандритства греко-католицької церкви, а потім до римо-католицького священства.

Пропонуємо нашим слухачам зануритися в світ релігійних, духовних, культурологічних пошуків видатних особистостей XVII століття, замислитися над тим, чому їхні прагнення введення в релігійне життя та писемність народної української мови не були до кінця зреалізовані та є надзвичайно актуальними сьогодні, через три століття!

Касіан Сакович з метою релігійного виховання вірних та фахової підготовки духовенства вважав за необхідне перекласти твори Отців Східної Церкви простою народною мовою. Він порушив питання про ознайомлення православного суспільства з релігійним спадком римо-католицької церкви.

Слухачі можуть дізнатися про те, які мови існували в тогочасному українському середовищі — церковно-слов’янська, діловодна старобілоруська, стара українська книжна мова, селянська мова; про обговорення перспектив перекладу Св. Письма народною мовою. До речі, на світлині розміщено зображення гравюри “Штурм Кафи” з книжки віршів К. Саковича.

Можемо дізнатися про те, що церковна еліта переважно плекала сакральну слов’янщину та підозріло ставилася до народної мови, а молоде покоління українців-русинів не мало іншого шляху до навчання, крім як через польську культуру.

Постать Касіана Саковича змальована в контексті його взаємодії та співпраці з такими видатними діячами греко-католицької церкви тих часів, як Мелетій Смотрицький, Йосиф Велямин-Рутський, Рафаїл Корсак, Єронім Почаповський...

Касіан Сакович став першим відомим на сьогодні українським мислителем, який публічно обґрунтував необхідність впровадження народної мови для глибшого й всебічного релігійного розвитку сучасного йому суспільства.

Всім, хто зацікавився цією темою радимо глибше дослідити її за допомогою наукової статті п. Михайла Довбищенка “Роль “руської мови” в релігійному житті України першої половини XVII ст. (за вступом Касіана Саковича до твору “Desiderosus”): http://journal.ndiu.org.ua/article/view/218073

Відгуки

Про новітні дослідження історії України XVII- XVIII століть

Про новітні дослідження історії України XVII- XVIII століть

Гостем програми "Magistra vitae" цього разу став доктор історичних наук, директор Науково-дослідного інституту козацтва Інституту історії України Національної академії наук України — Тарас Чухліб. Вчений, дослідник, що все наукове життя вивчає історію козацтва та революційні події історії ранньомодерної України.

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Гетьманщина в геополітичних процесах 20-30 рр. XVIII ст.

Ця програма Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим присвячена висвітленню подій щодо здійснення Росією політики з ліквідації автономії України періоду гетьманування Павла Полуботка (1722-1724) та Данила Апостола (1727-1734)

Україна на початку XVIII ст. Іван Мазепа. Пилип Орлик. Іван Скоропадський

Україна на початку XVIII ст. Іван Мазепа. Пилип Орлик. Іван Скоропадський

В програмі Magistra vitae, що присвячена найважливішим подіям історії нашої Батьківщини, історик Юрій Комаров продовжує розповідь про видатних діячів початку XVIII століття.

Україна наприкінці XVII — на початку XVIII ст. Іван Мазепа.

Україна наприкінці XVII — на початку XVIII ст. Іван Мазепа.

В програмі циклу Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим цього разу продовжували вивчати суспільно-політичні процеси, що відбувались в Україні після укладання т. зв. Вічного миру (1686).

Видатні постаті релігійного життя України XVII століття: Касіан Сакович

Видатні постаті релігійного життя України XVII століття: Касіан Сакович

Цього разу в програмі циклу Magistra vitae з доктором історичних наук Михайлом Довбищенком розпочали надзвичайно цікаву розмову про постаті соціального, політичного, культурного й релігійного життя України в буремні часи XVII століття.