Як невігластво віддаляє від Бога та руйнує стосунки людей? Чому важливо слухати і чути людину в діалозі? Хто такий психотерапевт та його роль у спілкуванні з людиною в депресивному стані?
Про невігластво, депресію та здоровий діалог між людьми говоримо з психотерапевтом Ірін Арутюнян.
Прямий ефір Україна - Вірменія.
"Нам бракує слухання. Дискусія - це разом шукати правду, слухати, а не обвинувачувати, обливати брудом свого співрозмовника", - психотерапевт Ірін Арутюнян.
- Психотерапія - це зустріч, де я слухаю людину. Коли люди запитують, що їм робити, то я нагадую, що спеціальних пігулок не існує - ви самі мусите собі допомогти, але я поруч з вами, бо лікує тільки Бог.
- Психотерапевт не вирішує проблеми клієнта - він перебуває поруч. Терпеливість, любов, милосердя та повага до людини - основні якості терапевта по відношенню до особи. Коли людина не згодна, або не хоче щось робити, то хороший спеціаліст поважає таку позицію і дозволяє самостійно дійти необхідного висновку чи результату.
- Людина в депресії часто закривається в собі, не спілкується з близькими. Добрим знаком є молитва, яку в депресії практикує особа. В такій ситуації не бійтеся говорити про свої переживання та знайдіть з ким можна про це поговорити.
- Алекситимія - це нездатність особи називати емоції, пережиті ним самим, або іншими людьми. Часто виникає на початку депресивного стану. Коли людина не знає чого вона хоче, яка її ціль в житті. Це знак від Бога, що варто з цим розібратися і говорити про свої переживання з психотерапевтом чи священником. Найкращою терапією є молитва.
"Не бійтеся помилятися, а бійтеся повторювати помилки", - Теодор Рузвельт. Про витривалість у доброму до кінця розповідає отець Григорій Рогацький (згромадження Воплоченого Слова, УГКЦ, м. Івано-Франківськ).
«25 років Молодіжному центру Дон Боско в Одесі. Історія та сьогодення» - розповідає салезіянка, співпрацівниця та вихователька ораторію Олена Пономаренко. Програма Комісії душпастирства молоді «Виховання - справа серця».
"Для мене ця історія дуже близька, адже я був дитиною-чорнобильцем. У той час прислуговував біля вівтаря в парафії святої Софії в Житомирі й отримував допомогу від «Карітас-Спес». Сьогодні ж, коли розповідаю про локалізацію благодійності, то кажу: я був бенефіціаром, а став виконавчим директором. Це не просто шлях - це доказ того, що Церква справді служить, зростає і веде", - отець-паллотин В’ячеслав Гриневич, виконавчий директор "Карітас-Спес Україна".
Про емоційні стани людини як реакцію на горе в книзі Псалмів розповідає психолог, психотерапевт, військовий капелан Львівської архидієцезії отець Олег Саламон.
Про молитовне очікування Євхаристії розповідає настоятель парафії Пресвятої Діви Марії з гори Кармель (смт
Томашпіль), модератор Руху Назаретських Родин, отець Станіслав
Свурка.