Слухати Радіо

06:20

Голос народу, голос Божий

В ефірі

Меса

07:40

Дитяча катехиза

08:00

Святий дня

08:10

Житія святих

08:15

Слово на кожен день

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза

12:00

Ангел Господній

12:20

Хресна Дорога

13:00

Св.Літургія з храму Успіння Пресвятої Богородиці (Страдч)

14:00

Денний ефір

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:40

Дитяча катехиза

16:00

Катехиза

16:45

Дитяча молитва

17:00

Дитяча катехиза

Заснування та діяльність Товариства українських студентів католиків «Обнова» у 1930-х роках

Історик, краєзнавець Володимир Салук про історію Тернопільського краю та діяльність Товариства українських студентів католиків «Обнова».

Перше студентське товариство «Обнова» заснувала «ініціативна група» Української Християнської Студентської Організації, що відчувала потребу в створенні структури, в якій можна було б працювати над подальшим своїм духовним формуванням. Тож, після проведених реколекцій 27 червня 1930 р. відбувся установчий збір Товариства Українських Студентів Католиків (ТУСК) «Обнова». Обновляни спершу розмістилася в приміщеннях Духовної Семінарії. На заснування цієї організації вплинув міжнародний досвід існування подібних товариств, які належали до міжнародного руху католицьких студентів «Pax Romana», що працювала для зміцнення й поширення католицького світогляду і для взаємопізнання та співпраці студентів окремих народів.

Головною метою «Обнови» було поглибити серед українського студентства засади християнського світогляду за принципами Католицької Акції. З часу свого заснування ТУСК «Обнова» мала два основних напрямки діяльності. Це, насамперед, місійна робота з молоддю в цілому, а також самоосвіта. Гаслом товариства стали слова Папи Римського Пія X «Обновити все в Христі». «Обнова», як організація передової частини молоді – студентства, мала творити еліту суспільства, її керівну силу. Кожен з членів готував доповіді, реферати, які зачитувались і обговорювались у колі Товариства. Тематика була різнобічна: історичні, мистецькі дослідження, філософсько-богословські роздуми.

На той час спільнота українського студентства налічувала близько 1850 осіб, з яких до «Обнови» належало заледве 150. Першим головою був Петро Ісаїв, а головою Контрольної Комісії Володимир Янів. Дальшими головами Товариства були Роман Монцібович, Богдан Ластовецький, Микола Грушкевич (короткий час), Володимир Сеньківський, Іван Паук і Богдан Лончина. Духовним опікуном був академічний душпастир о. д-р Микола Конрад (згодом о. д-р Іван Гриньох).

Вже в перші роки свого існування «Обнову»  прийняли в члени Міжнародного Руху Католицьких Студентів «Pax Romana» і вона брала активну участь у працях тієї організації.

У науковій роботі «Обнові» допомагало Богословське наукове товариство на чолі з о. Йосипом Сліпим (праця якого «Шляхом обнови» надихнула до найменування товариства), а також створений спеціально з ініціативи митрополита А. Шептицького Український Католицький Академічний Сеньйорат, що складався зі старшої інтелігенції. Товариство було відомим в основному завдяки акціям, проведеним серед молоді. Постійними стали реколекції для молоді, академічні вечори, які часто готувались самими обновлянами. 15 травня 1932 р., за допомогою коштів Сеньйорату і за підтримки духовенства і професури було закладено бібліотеку та архів для товариства.

Члени ТУСК «Обнова», спільно з іншими представниками католицького руху видавали у Львові в 1931-1939 рр. літературно-науковий журнал «Дзвони». До певної міри це видання було спадкоємцем «Поступу» і мало народне та релігійне спрямування. Видання стояло на сторожі української незалежності, але відсторонюючись від політичних конфліктів.

Саме «Обнові» довелося відіграти визначну роль у святі «Українська Молодь Христові» 1933 року у Львові і врятувати честь українського студентства. Після бойкоту пронаціоналістичним крилом українського студентства свята «УМХ», лише делегат від «Обнови» Роман Монцібович, виступив з резолюцією проти такого рішення, намагаючись переконати Конгрес, що студенти-католики не можуть не брати участі у святі «УМХ» і мають праву особистого вибору. Понад 200 українських студентів взяли участь у святкуванні дня «УМХ» під егідою «Обнови».

Як суспільну ідеологію «Обнова» взяла ідеологію католицького націоналізму і найбільше її розвинула. Тоді вперше прозвучало гасло католицького націоналізму − «Все для України, а Україну — для Бога». А далі слідувало роз’яснення — «двигнути Українську націю до найвищих вершин, здобути їй могучність і силу, зробити її святою і Богу милою — це наш найвищий ідеал!».

Великої популярності набули академічні вечори, дні обнови, студійні дні, які організовувало ТУСК. З ініціативи товариства в листопаді 1935 р. відбулися сходини представників українських студентських товариств, на яких вирішено провести 12 грудня святкову Академію в честь Ексцеленції митрополита Андрея. Отримані кошти з цієї акції ухвалено передати на заснування «Фонду допомоги студентству ім. Митрополита Андрея Шептицького». В тому ж році Товариство заявило про свою підтримку й готовність стати на захист Церкви і особи митрополита А. Шептицького в часі польського шовіністичного наступу. У 1939 р. «Обнова» влаштувала цикл лекції під назвою «Соціальний тиждень».

ТУСК «Обнова» стало чи не найбільш активним діячем Католицької Акції в Україні. Приєднання Західної України до Радянського союзу в 1939 році перервало розвиток товариства. Лише після Другої світової війни вдалося відновити організацію на еміграції, у вільній Україні товариство відродилося 2 квітня 1992 р.

Як я можу подолати гріх у своєму житті?

Як я можу подолати гріх у своєму житті?

Будьте милосердні до себе та до інших. Пам'ятайте, що подолання гріха - це процес, а не одноразова подія. Будьте терплячими до себе, покладайтеся на Бога, і Він допоможе вам у цій боротьбі. Говоримо про подолання гріха у щоденному житті з отцем Василієм Іванівим, Чину Найсвятішого Ізбавителя, УГКЦ.
2025-03-25 00:00:00
"Справжнє милосердя йде від серця, а не від бажання отримати похвалу чи визнання", - отець Назарій Зузак

"Справжнє милосердя йде від серця, а не від бажання отримати похвалу чи визнання", - отець Назарій Зузак

Справжнє милосердя народжується не з показової самопожертви, а з внутрішнього співчуття та емпатії. Разом з вікарієм парафії Божого Милосердя у Тернополі, отцем Назарієм Зузаком, дослідимо, з чого починається цей шлях до милосердної любові, яка зцілює та об'єднує.
2025-03-17 00:00:00
Божа любов на Голгофі

Божа любов на Голгофі

"Божа любов на Голгофі – це любов, яка відновлює, яка зцілює, яка дарує надію", - отець Василь Іванів Чину Найсвятішого Ізбавителя УГКЦ.
2025-03-14 00:00:00
Яка ціна вічного життя?

Яка ціна вічного життя?

Вікарій парафії Божого Милосердя у Тернополі, отець Назарій Зузак, РКЦ: "Прагнення християнина стати святим".
2025-03-03 00:00:00
"Як Бог прощає нас, так і ми повинні прощати інших", - отець Василь Іванів

"Як Бог прощає нас, так і ми повинні прощати інших", - отець Василь Іванів

Слово Боже для християн - як пожива, що дає нам силу і допомагає ставати людиною, яка прощає. Прощення  - це шлях до Божого милосердя. Тему у програмі розкриває отець Василь Іванів, Чину Найсвятішого Ізбавителя УГКЦ.
2025-02-28 00:00:00