Слухати Радіо

Зараз в ефірі

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

В ефірі

Вечірній ефір

22:00

Катехиза

22:40

Житія святих

23:00

Акафист

23:40

Святий дня

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

00:00

Розарій

00:30

Катехиза

01:10

Недільні читання

01:40

Духовні читання

02:00

Непісні розмови

02:50

Біблійні читання

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

05:00

Молитва

06:00

Дитяча катехиза

06:30

Житія святих

Єдиною «провиною» о.Віталія Байрака перед НКВС було те, що він був ревним священником, невтомним Христовим воїном

Поділитись з друзями
В програмі "У Ваших намірах" с.Дам`яна Галущак продовжує знайомити слухачів з блаженними мученниками УГКЦ.
Говоримо про о.Віталія Байрака, котрого 17 вересня 1945 року представники НКВС арештували. Він був звинувачений за те, що в 1941 році брав участь у богослужінні в с. Туринка на могилі воїнів УГА, після чого виступив з антирадянською проповіддю, а також «написал статью клеветнического характера на партию большевиков, которая опубликована в антисоветском календаре "Миссионар" за 1942 год». Його «провина» була в тому, що він був ревним священиком, невтомним Христовим воїном.


Отець Віталій (Володимир) Байрак народився 24 лютого 1907 року в с. Швайківці Чортківського повіту на Тернопільщині в релігійній сім’ї, тому й не дивно, що вже з малих літ полюбив Бога і Церкву. У 1922 році поступив у Чортківську гімназію, де проявив себе зразковим гімназистом, організатором громадської роботи.
4 вересня 1924 року він вступив до монастиря отців василіян. Після новіціяту у Крехові приступив до студій, які проходили по монастирях у Лаврові, Добромилі та Кристинополі (нині Червоноград). 26 лютого 1933 року склав довічні обіти, а 13 серпня 1933 року Перемишльський єпископ Йосафат Коциловський рукоположив його на священика в Жовківському монастирі. Після свячень один рік (1934–1935) був учителем у Місійному інституті імені святого Йосафата при монастирі оо. Василіян в Бучачі. Викладав релігію і каліграфію, виконував також обов’язки духівника і провадив церковні товариства на парафії при монастирі. В 1935–1941 роках займався душпастирською працею у парафії Пресвятого Серця Христового при Жовківському монастирі. Крім того, він був призначений помічником ігумена і провідником Марійської Дружини дівчат і Апостольства Молитви, виїжджав на народні місії та реколекції в різні місця Галичини.
Перебуваючи від 1943 р. вже у Дрогобицькому монастирі, о. Віталій активно продовжував свою пастирську діяльність. Вдячні вірні поважали й любили цього привітного монаха не тільки за його повчання та власний приклад, але й за талант вислухати, підтримати, дати влучну духовну пораду тощо. Його любов до Церкви, до свого народу надихала й інших.
Однак такі люди не могли залишатися поза увагою пильного ока НКВС, тож вже 17 вересня 1945 року працівники Управління НКВС Дрогобицької області арештували о. Віталія Байрака (в миру – Володимира Васильовича Байрака). Він був звинувачений у тому, що, проживаючи на території, тимчасово окупованій німецькими військами, в 1941 році брав участь у богослужінні в с. Туринка на могилі воїнів УГА, після чого виступив з антирадянською проповіддю, а також «написал статью клеветнического характера на партию большевиков, которая опубликована в антисоветском календаре "Миссионар" за 1942 год». Рішенням військового трибуналу військ НКВС Дрогобицької області 13 листопада 1945 року його було засуджено до 8 років позбавлення волі у ВТТ із конфіскацією майна. Його «провина» була в тому, що він був ревним священиком, невтомним Христовим воїном.
Вістка про смерть Слуги Божого прийшла перед самою Пасхою 1946 року, її приніс пан Василенко з Гаїв, що мав передати для отця у в’язницю свячені страви. Він розповів, що отця Віталія дуже били, пізніше заносили до камери на простирадлі. Поховали його «на Бриґідках». Отак у внутрішній в’язниці УНКДБ Дрогобицької області закінчив своє земне життя Слуга Божий ієромонах Віталій Байрак. А у будівлі, що тривалий час була у Дрогобичі символом тоталітаризму та репресій, а нині знаходиться Інститут фізики, у 2012 р. було облаштовано меморіальний комплекс «Тюрма на Стрийській». Адже саме тут у жовтні 1990 р. були проведені розкопки, що наробили багато галасу у пресі тоді ще Радянського Союзу.
486 людських останків, жертв кривавого радянського терору кінця червня-початку липня 1941 р., вже 14 липня 1991 р. з почестями були поховані на Алеї слави міського кладовища. А за зведеними даними про знищення в’язнів у тюрмах Західної України того часу кількість жертв становить понад 24 000, з яких 1 200 у Дрогобичі.
Господи, Ісусе Христе, Боже наш, що пролив свою кров на Хресті задля нашого спасення. Ти послав своїх учнів навчати і проповідувати Євангеліє Правди всім народам, щоб той, хто увірує, мав життя вічне. Ти дав і нашому народові великих та ревних проповідників свого Слова, які, наслідуючи Тебе, віддали своє життя як викуп за багатьох.
Ми дякуємо Тобі за наших мучеників та ісповідників. Серед яких Твої вірні слуги ієромонахи дрогобицького Свято-Троїцького монастиря Северіян Бараник, Яким Сеньківський і Віталій Байрак. Тому просимо Тебе, так як вони прославили всесвяте Твоє ім’я своєю мученицькою смертю, так і Ти прослав їх на святих своїх Престолах, щоб повіки славилося ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.
Текст взято з сайту: https://osbm.in.ua/

Відгуки

Цькування в школі: причини і рішення цієї проблеми.

Цькування в школі: причини і рішення цієї проблеми.

В перший четвер листопада відзначається Міжнародний день боротьби з насильством і булінгом у закладах освіти. З цієї нагоди в ефірі Радіо Марія спілкуємося з психологинею, Валентиною Осадчою. Пані Валентина розкриває проблематику цього явища та причини через які діти піддаються тотальному і масовому цькуванню. Автор програми також дає поради як педагогам і батькам діяти в цій не простій ситуації.
"Після доброї сповіді - чистилище, а тим більше пекло, вам - не загрожує!" - отець Міхал Бранкевич

"Після доброї сповіді - чистилище, а тим більше пекло, вам - не загрожує!" - отець Міхал Бранкевич

Чи гарантує добра Сповідь перебування в раю? Навіщо душам чистилище і хто туди потрапить? Про це говорять отець Міхал Бранкевич та Іваницьким Сергієм.
Не можемо мовчати на несправедливість!

Не можемо мовчати на несправедливість!

У передачі “У Ваших намірах” о. Павло Вишковський ОМІ, настоятель київського костелу святого Миколая, розповідає про історію будівництва костелу, а також ділиться проблемою передачі храму у власність парафіяльній спільноті.
Як навчитися бачити правду про себе? - програма отця Мар'яна Мельничука

Як навчитися бачити правду про себе? - програма отця Мар'яна Мельничука

Отець Мар'ян Мельничук говорить про вміння розпізнання та вміння робити іспит сумління.
"Тут є багато правди", - отець Міхал Бранкевич про стрічку Вій та відзначення Гелловіна

"Тут є багато правди", - отець Міхал Бранкевич про стрічку Вій та відзначення Гелловіна

Говоримо про стрічку Вій (1967 року), яку знімали українські режисери Костянтин Єршов, Георгій Кропачов, та уродженець Луганську, видатний митець Олександр Птушко, який не лише був автором сценарію, а й перезняв велику частину стрічки на вимогу керівництва кіностудії "Мосфільм", що були незадоволеними надзвичайною реалістичністю.