Слухати Радіо

Зараз в ефірі

15:40

Дитяча катехиза

В ефірі

Катехиза

16:45

Дитяча молитва

17:00

Розарій

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Св.Літургія з костелу св. Станіслава єпископа та мученика (Городок)

19:00

Молитовна лінія

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

21:00

Вечірній ефір

22:00

Катехиза

22:40

Житія святих

23:00

Акафист

23:40

Святий дня

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

00:00

Розарій

00:30

Катехиза

01:10

Відкриваючи таємниці християнства

01:40

Духовні читання

02:00

Катехиза

03:00

Акафист

Емоції: як їх розуміти та коректно доносити власні почуття і думки оточуючим?

Поділитись з друзями
Студентки УКУ факультету клінічної психології, Анна Каллер та Вікторія Каліна, в рамках просвітницького проекту, розповіли про емоцій та навички емоційної саморегуляції. Називаючи позитивні і негативні емоції, гості також порадили як краще виражати їх без шкоди для себе, ну і звичайно, близьких людей. 

У нас є вісім базових емоцій. Базові означає, що вони притаманні абсолютній більшості. Від народження ми маємо сум та радість, (це гарно видно, коли дитина плаче чи посміхається), а далі, поступово, набуваємо такі як страх, здивування, відраза, злість, інтерес (тобто зацікавленість) та сором. Отже, якщо порахувати вісім і розкласти їх на позитивні та негативні, то вийде, що ми маємо п'ять негативних і три позитивних емоції.
Отже, тепер ми знаємо які у нас є емоції. Як їх виявити та усвідомити. А от після того, як ми усвідомили емоцію починається найцікавіше!

Ми вже говорили про те, що не можна забороняти собі відчувати будь-які емоції, тоді виходить, що я повинна не стримуючись кричати на чоловіка, кожного разу, коли відчуваю злість? Ні, можна і важливо вміти обходитися без крайнощів. Емоції потрібно виражати правильно. Для цього існують різні техніки, але ми сьогодні пропонуємо спробувати опанувати техніку ННС, яку створив психотерапевт Маршл Розенберг. Її суть та завдання добре зрозумілі з назви — вміти виражати власні негативні емоції в ненасильницькій формі — так, щоб від цього не страждали інші.

 Як це працює?

 Наприклад жінка приходить до дому і бачить, що чоловік знову не виніс сміття, хоча й обіцяв це зробити. Це ситуація. Думка жінки в цей момент: «Як мені це набридло!» і тут треба виявити та усвідомити емоцію, яку вона зараз відчуває. Шукаємо серед тих восьми. Вона розуміє, що напружена, як пружина і її все дратує. Отже, це злість. Жінка усвідомлює, що злиться на чоловіка, через його вчинок. І тут, разом з усвідомленням приходить вибір: нагримати на нього чи спробувати донести свою емоцію без насилля. Обираємо друге.

 Для цього в нас є формула ННС, вона має чотири пункти.

!. На початку розмови ми спокійно називаємо факт, який змусив нас відчути негативну емоцію:

Приходимо до чоловіка і кажемо: «Коханий, ти вчора ввечері обіцяв винести сміття, але так і не зробив цього». Дуже важливо, щоб це був саме факт, прив'язаний до часу та конкретного моменту. Варто уникати узагальнень на кшталт: «Ти ніколи не виносиш сміття». Та знецінення, коли людину схильні принижувати: «Ти навіть сміття винести не здатен». Так це не працює. Завжди намагайтесь опиратись на конкретні факти.

2. Після того як ми назвали факт, озвучуємо емоцію яка нас непокоїть: «я злюсь», «мені сумно» чи «я відчуваю огиду». Тут дуже важливо говорити спокійно, з повагою та бажанням достукатися, а не виграти бій.

3. Назвавши емоцію ми висловлюємо потребу задоволення якої було порушено.

«Я маю потребу в чистоті», «Мені б хотілося, щоб ти дотримував своїх обіцянок, бо для мене важливо довіряти тобі».

4. І останній крок це висловлювання прохання. «Я дуже тебе прошу, будь ласка, винось сміття», «дотримуйся своїх обіцянок — для мене це важливо».

Відгуки

"Маємо навчитися жити тут і зараз, не чекаючи закінчення війни!" - єпископ Микола Лучок

"Маємо навчитися жити тут і зараз, не чекаючи закінчення війни!" - єпископ Микола Лучок

Спілкувалися з Апостольським Адміністратором Мукачівської дієцезії єпископом Миколою Лучком ОР про духовну боротьбу у війні, що відбувається у серці кожного, про події російсько-української війни. Владика розповів як навчитися слухати Господа, пам'ятати, що Він завжди є поруч і наголосив на повноцінному житті все сьогодні."Яке покарання Пентархія може оголосити Кирилу Гундяєву і як це на нього вплине", - отець Георгій Коваленко

"Яке покарання Пентархія може оголосити Кирилу Гундяєву і як це на нього вплине", - отець Георгій Коваленко

В ефірі Радіо Марія ректор Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості - отець Георгій Коваленко. Говоримо про звернення духовенства УПЦ МП до п’яти найдревніших православних патріархів, в якому священники вимагають суду над Кирилом Гундяєвим.
"Не бійтеся, не поширюйте панічні настрої і занепокоєння у своєму оточенні", - Мар’яна Гінзула

"Не бійтеся, не поширюйте панічні настрої і занепокоєння у своєму оточенні", - Мар’яна Гінзула

Важкі дні війни обумовлені високим рівнем тривоги, яка часом паралізує. Мар’яна Гінзула у програмі "40 хвилин про головне" говорить про те, як ураїнець має вести себе в тилу. Авторка програми на початку розповідає про емоції, які є наслідком обстрілів, і орієнтується на текст зі Старого Завіту. В програмі дізнаєтеся, де себе в цих обставинах можна задіяти, щоб подолати емоції страху, і відчувати себе потрібним. На завершення програми пані Мар‘яна Гінзула ділиться рецептами їжі, які швидко і просто рихтуються і мають тривалий термін споживання.
"Ми пройшли один із найзагрозливіших етапів війни", - Олександр Мусієнко

"Ми пройшли один із найзагрозливіших етапів війни", - Олександр Мусієнко

В програмі "40 хвилин про головне" адвокат, військовий та політичний експерт - Олександр Мусієнко. Говоримо про законопроект №7204, який внесений на розгляд Верховної Ради і передбачає ліквідацію московського патріархату в Україні. Гість програми дає поради, як реагувати на прогнози війни, та розтлумачив висновки україно-російських переговорів, які відбулися останній раз у Туреччині.
Отець Роман Братковський: "Ми бачимо сьогодні багато чудес на війні. Мироточать ікони, снаряди не вибухають, солдати ще будуть багато бачити чудес"

Отець Роман Братковський: "Ми бачимо сьогодні багато чудес на війні. Мироточать ікони, снаряди не вибухають, солдати ще будуть багато бачити чудес"

В ефірі Радіо Марія лідер спільноти "Галилея", настоятель парафії Преображення Господнього УГКЦ, отець Роман Братковський. Говоримо про війну, пророцтва, навернення, гнів та прокляття.