Слухати Радіо

Зараз в ефірі

02:50

Біблійні читання

В ефірі

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

05:00

Молитва

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Житія святих

06:50

Ранкова молитва

07:00

Меса

08:00

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:30

Годинки

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза

12:00

Ангел Господній

12:20

Розарій

Емоції: як їх розуміти та коректно доносити власні почуття і думки оточуючим?

Поділитись з друзями
Студентки УКУ факультету клінічної психології, Анна Каллер та Вікторія Каліна, в рамках просвітницького проекту, розповіли про емоцій та навички емоційної саморегуляції. Називаючи позитивні і негативні емоції, гості також порадили як краще виражати їх без шкоди для себе, ну і звичайно, близьких людей. 

У нас є вісім базових емоцій. Базові означає, що вони притаманні абсолютній більшості. Від народження ми маємо сум та радість, (це гарно видно, коли дитина плаче чи посміхається), а далі, поступово, набуваємо такі як страх, здивування, відраза, злість, інтерес (тобто зацікавленість) та сором. Отже, якщо порахувати вісім і розкласти їх на позитивні та негативні, то вийде, що ми маємо п'ять негативних і три позитивних емоції.
Отже, тепер ми знаємо які у нас є емоції. Як їх виявити та усвідомити. А от після того, як ми усвідомили емоцію починається найцікавіше!

Ми вже говорили про те, що не можна забороняти собі відчувати будь-які емоції, тоді виходить, що я повинна не стримуючись кричати на чоловіка, кожного разу, коли відчуваю злість? Ні, можна і важливо вміти обходитися без крайнощів. Емоції потрібно виражати правильно. Для цього існують різні техніки, але ми сьогодні пропонуємо спробувати опанувати техніку ННС, яку створив психотерапевт Маршл Розенберг. Її суть та завдання добре зрозумілі з назви — вміти виражати власні негативні емоції в ненасильницькій формі — так, щоб від цього не страждали інші.

 Як це працює?

 Наприклад жінка приходить до дому і бачить, що чоловік знову не виніс сміття, хоча й обіцяв це зробити. Це ситуація. Думка жінки в цей момент: «Як мені це набридло!» і тут треба виявити та усвідомити емоцію, яку вона зараз відчуває. Шукаємо серед тих восьми. Вона розуміє, що напружена, як пружина і її все дратує. Отже, це злість. Жінка усвідомлює, що злиться на чоловіка, через його вчинок. І тут, разом з усвідомленням приходить вибір: нагримати на нього чи спробувати донести свою емоцію без насилля. Обираємо друге.

 Для цього в нас є формула ННС, вона має чотири пункти.

!. На початку розмови ми спокійно називаємо факт, який змусив нас відчути негативну емоцію:

Приходимо до чоловіка і кажемо: «Коханий, ти вчора ввечері обіцяв винести сміття, але так і не зробив цього». Дуже важливо, щоб це був саме факт, прив'язаний до часу та конкретного моменту. Варто уникати узагальнень на кшталт: «Ти ніколи не виносиш сміття». Та знецінення, коли людину схильні принижувати: «Ти навіть сміття винести не здатен». Так це не працює. Завжди намагайтесь опиратись на конкретні факти.

2. Після того як ми назвали факт, озвучуємо емоцію яка нас непокоїть: «я злюсь», «мені сумно» чи «я відчуваю огиду». Тут дуже важливо говорити спокійно, з повагою та бажанням достукатися, а не виграти бій.

3. Назвавши емоцію ми висловлюємо потребу задоволення якої було порушено.

«Я маю потребу в чистоті», «Мені б хотілося, щоб ти дотримував своїх обіцянок, бо для мене важливо довіряти тобі».

4. І останній крок це висловлювання прохання. «Я дуже тебе прошу, будь ласка, винось сміття», «дотримуйся своїх обіцянок — для мене це важливо».

Відгуки

"Коли беру Розарій у руку - беру за руку Марію", - Андрій Берекець

"Коли беру Розарій у руку - беру за руку Марію", - Андрій Берекець

 З нагоди публікації книги "Кехарітомене" на українській мові авторства отця Домініка Хмелевського SDB,  спілкувалися з перекладачем Андрієм Берекець. Гість розповів про історію знайомства з отцем Домініком та його книгами. Також у програмі почуєте як потоваришувати з Марією та до чого Вона нас запрошує.

Історія капеланства. Із зони бойових дій отець Дмитрій Присяжний.

Історія капеланства. Із зони бойових дій отець Дмитрій Присяжний.

Військовий капелан ПЦУ, настоятель Свято-Покровської парафії, що в місті Боярка,  - отець Димитрій Присяжний зараз знаходиться разом із військовослужбовцями в зоні бойових дій. В ефірі говоримо про історію капеланства, служіння на фронті, спілкування з військовослужбовцями.
Сучасні чуда святого Антонія: Розповідає отець Віктор Лутковський

Сучасні чуда святого Антонія: Розповідає отець Віктор Лутковський

Настоятель храму святого Станіслава, єпископа та мученика у місті Городок Хмельницької області отець Віктор Лутковський розповів про культ до святого Антонія Падевського та чуда, які за Його заступництвом люди до сьогоднішнього дня отримують.

Отець-мар'янин поділився власним досвідом щоденної молитви до святого Антонія та пояснив, як затоваришувати  зі святим Антонієм.

"Маємо навчитися жити тут і зараз, не чекаючи закінчення війни!" - єпископ Микола Лучок

"Маємо навчитися жити тут і зараз, не чекаючи закінчення війни!" - єпископ Микола Лучок

Спілкувалися з Апостольським Адміністратором Мукачівської дієцезії єпископом Миколою Лучком ОР про духовну боротьбу у війні, що відбувається у серці кожного, про події російсько-української війни. Владика розповів як навчитися слухати Господа, пам'ятати, що Він завжди є поруч і наголосив на повноцінному житті все сьогодні."Яке покарання Пентархія може оголосити Кирилу Гундяєву і як це на нього вплине", - отець Георгій Коваленко

"Яке покарання Пентархія може оголосити Кирилу Гундяєву і як це на нього вплине", - отець Георгій Коваленко

В ефірі Радіо Марія ректор Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості - отець Георгій Коваленко. Говоримо про звернення духовенства УПЦ МП до п’яти найдревніших православних патріархів, в якому священники вимагають суду над Кирилом Гундяєвим.