Коли уважно приглянутися до різноманітних конфліктів в подружжі, то можемо помітити, що в цих подіях бере участь декілька учасників. Чоловік і жінка часто є для себе противниками, ззовні масла у вогонь підливає найбільший противник людського роду – сатана зі своїми демонами. Ще варто згадати фактор життєвої історії, різноманітних зранень, неповторний підхід до життєвих проблем чоловіка і жінки і … маємо торнадо. Один з вчителів Церкви, св. Йоан від Хреста, опираючись на біблійних текстах, називає трьох основних противників, з якими кожна людина мусить замагатися: сатана, світ і тіло. Як з усім цим справитися в подружжі - слухайте в катехизі отця Романа Лаби.
Сатана – падший ангел, збунтований проти Бога, усяко заздрить людині і намагається знищити її щастя. Святе Писання говорить, що саме через заздрість сатани смерть увійшла у світ. Спробуймо розглянути цих трьох противників. Розпочнемо від противника, якого згаданий Доктор Церкви називає «тіло». Йдеться не просто про фактор фізичного тіла в подружжі. Слово тіло в термінології св. Павла означає зранену людську природу.Інколи, розмова чоловіка і жінки можна спрявляє враження, що вони намагаються змішати оливу з водою:
· Чоловік зранку швидко зодягається до праці. Жінка в цей час починає йому щось розказувати і навіть, коли він пішов у душ, вона зі спальні не перериває розмови, а коли чоловік після цього приходить на кухню, вона уважним поглядом запитує: І що ти на це скажеш? Чоловік здивовано запитує: На що? Такий інцидент вже може бути початком ранкової словесної «розминки». Ще чоловік може виходити в гараж і пропасти там на 3 години, а в цей час забутися мобілку в квартирі, або в домі. І все… жінка хвилюється, видзвонює до друзів, офісу, і ще не відомо куди. Чоловік через три години повертається з електродреллю, яку так наполегливо шукав і не розуміє чому дружина заплакана з телефоном.Жінка обурюється, коли чоловік підганяє її біля дзеркала, а вона там всього лиш годину затрималася.
· Чоловік любить зробити сюрприз і сказати за 5 хвилин, що вся родина їде на пікнік в ліс за місто, а дружина хоч і любить їздити за місто, однак не любить сюрпризів... Жінка любить ароматичні свічки, а чоловік запах цигарок. Чоловік може випадково поставити молот біля подружнього фото в спальні, а для дружини це майже символічне святе місце… Жінка сумує за порядком в домі, а чоловік за черговою пригодою ітд.
До унікальності чоловічої і жіночої природи потрібно додати ще гріхи і рани кожного, а потім просто потрібно дивуватися, як ці двоє людей взаємно себе не заріжуть. Відповідь на це є. Автором їхнього шлюбного союзу є сам Бог. Однак чому Бог, який задумав таку гарну справу, як подружжя, найчастіше добирає до нього людей з протилежними характерами? По – перше – відмінність належить до природи чоловіка і жінки, а по – друге подружжя є для того, щоб жінка вела до досконалості чоловіка, а чоловік жінку. Протилежні постави показують, чого нам ще бракує (нп., делікатності і терпеливості, або сили і рішучості). Звичайно йдеться тут про внутрішню силу. Адам сотворений на образ Бога, перш за все даний образ являє у своїй силі. Тому, коли чоловік відходить від Бога, то стає або пасивним, байдужим, або брутальним. Єва була сотворена на образ Бога, що яскраво проявляється в її красі, делікатності, ранливості. Коли Єва відходить від свого Творця, то переймає поставу домінації, контролю, або своєрідного емоційного «вампіризму» – «рятуй мене»! І чоловік і жінка прив’язанні до так званого свого стилю життя. «Я такий»! Минулої катехези ми говорили, що дуже багато приховано в нашій історії. Інколи ми реагуємо закритістю, агресією, або гнівом, тому що по іншому навіть не вміємо реагувати. Так нас навчила історія. Тому дуже важливо, щоб чоловік знав історію життя своєї жінки, а жінка історію життя свого чоловіка. Така тема має бути предметом багатьох спільних розмов. Даймо відповідь на декілька запитань: Чи я знаю дитинства свого чоловіка (дружини): страхи, з якими він зустрівся, відкинутість, яка впливає на його спосіб життя? Чи знаю, що мій коханий (кохана) пережив в школі? Які його сильні сторони, а які слабкі? Хто були батьки мого чоловіка (дружини)? Чим займалися? Як заробляли на життя? Що є предметом найбільшої гордості мого возлюбленого (возлюбленої)? Які теми в розмові викликають найбільше болі і непорозуміння?
Окрім життєвої історії, яка особливим чином впливає на подружні стосунки є ще один фактор, який тісно пов'язаний з першим – ідеальні очікування один до одного, які створють своєрідний тиск. Спробуймо їх назвати і коротко описати. Тиск, який можна виразити словами «Ти повинен бути щасливим, радісним і задоволеним»! (Найчастіше так трапляється, коли в однієї із сторін було не дуже щасливе дитинство), тому вона не може знести чогось подібного в подружжі. Жінка злиться з того приводу, що чоловік сумний і не задоволений. Відразу починає брати провину на себе. Значить це «я така»! Тиск, який полягає на відчутті, або переконанні, що інша сторона має безкорисно любити «моїх родичів». Симпатія до людей зроджується в процесі, спонтанно. Тому не можна її вимушувати. Чоловік не може очікувати від дружини, що вона так само буде любити його матір. А жінка не може очікувати від чоловіка, що він стане найкращим другом її вуйка.
Річ в тому, що ми маємо «ідеалістичне» бачення нашої родини, а інша сторона в подружжі має реалістичне. Жінка, в якої батько часто виїздив на заробітки, а його постать в якийсь спосіб ре компенсував вуйко, вважає його за найкращого друга і вихователя. А чоловік має більш відкриті очі і бачить в ньому теж самолюбного алкоголіка, з яким просто не можливо вести нормальні розмови. Подібні очікування стосуються також друзів:
- Чоловік очікує, що його дружина відразу прийме усіх його друзів, як прекрасну футбольну команду. В той час, коли дружина бачить їхні нестачі більше ніж кого іншого.
- Жінка очікує, що чоловік також буде з радістю ходити в гості до її подружки. А чоловік бачить, що ця подружка говорить лише на свою тему.
· Християнські пари відчувають ще додатковий натиск, щоб бути ідеальним подружжям, прикладом для інших, «сіллю землі» і «світлом світу». Намагаються створювати образ «щасливої родини», яка в неділю вранці радісно йде до храму. Часто при цьому дуже багато вдавання, бо пів годинки раніше була сварка, яка ще не втихла. Але цього не можна показувати на людях, бо яка ми тоді християнська родина.
· Жінка тисне на чоловіка, щоб він відповідав «образам», які вона бачить в кіно – впевнений бізнесмен, який йде вверх по кар’єрній драбині.
· Чоловік тисне на дружину, щоб вона була такою ж ідеальною, як ті жінки, які «висять» на бігбордах, або ще гірше на сайтах з порнографією.
· Тиск, щоб бути надмірно щирим: А що ти зараз думаєш? Чому ти сумний? Що сталося, чому така невесела. Поділися!
· Тиск, щоб відтворювати щасливі моменти з дитинства. Наприклад молода дружина Наталя, в своєму дитинстві з батьками щороку їздила на море, де вони проводили найщасливіших два тижні в році. Бо решту часу батьків не було, а якщо були, то скандалили. Тому Наталя очікує від свого чоловіка також щорічного відпочинку на морі. Так насправді вона прагне відтворити щасливі моменти свого дитинства.
Відгуки
Вам необхідно авторизуватись, щоб мати змогу залишити відгук.