У нашому щоденному житті важливо вчасно сказати Богові "так". На прикладі Тієї, яка не готувалася до приходу Архангела, але одразу змогла дати відповідь, приймаючи Божу волю. Отець Йосиф Щур, ігумен монастиря отців Василян у м. Києві, запрошує до роздумів про власні відповіді і вибори, занурюючись думками у значимість Пресвятої Діви Марії, яку Бог обрав задля втілення Його задуму.
Місяць травень присвячений Католицькою Церкою за Літургійним календарем вшануванню Пресвятої Діви Марії. Маївки - молебень до Матері Божої - є "подихом Пресвятої Богородиці", що запалює серце любов'ю й опікою. Коріння цієї молитви сягає Середньовіччя. Бог обирає Пресвяту Діву Марію заради людей, їх спасіння і примирення з Ним. Ззовні Марія була подібна до всіх людей, але й була іншою від усіх. Велика чистота та безгрішність дозволяють називати Марію сьогодні чеснішою від херувимів і незрівняно славнішою від серафимів. Людина, що не має грішних думок, зберігає в собі Бога. Богородиця за усе життя не згрішила навіть думкою, вона стала досконалою посудиною, у якій зростав Бог.
Відповідь Марії на поклик Бога із Євангелія “Ось я Господня слугиня.."(Лк.1:38б) показує її стосунки з Богом. Вона не готувалась до приходу Архангела в Єрусалимському храмі, вона вела буденне життя, але була чиста, молилась, вірна закону готувалась до одруження. Але приходить ангел, що наче вривається у її життя і плани. Без тиші й довіри до Бога інша б дівчина злякалась і втекла, вістка б не здійснилась, і Ангел полетів би далі. Роздумуючи над відповідю Марії "так", слід зауважити, що це не було просто, але від того часу, як вона відповіла, Син Божий вміщається у її лоні, і починається оббоження усього люду. Приймаючи волю Бога, вона одразу стає Матір'ю Божою.
Друга частина відповіді Діви Марії "..нехай зо мною станеться по твоєму слову!” (Лк.1:38в) показує упокорення Бога перед людиною і людини перед Богом. Під час цієї зустрічі відкрилися Небеса, Небесні Райські Двері. Людина отримує доступ до Бога, а Бог приходить до людини. "І Слово стало тілом, і оселилося між нами"(Йн.1:14а). Архангел Гавриїл, ім'я якого означає "сила Божа", сповіщає Марії, несучи зміст власної місії: "Дух Святий зійде на тебе й сила Всевишнього тебе отінить" (Лк.1:35)
Коли воля Бога постукає у серце, важливо підготуватися. Шлях Богородиці показує, що Бог обирає не сильних лідерів, а простоту, невинність і тихість, що народжується тоді, коли власну волю підкоряємо Божій.
Отець Йосиф Щур, священник УГКЦ, ігумен монастиря отців Василян у м. Києві
У катехезі отець Віталій Храбатин продовжив аналіз книги Гілберта Кейта Честертона «Ортодоксія», зосередившись на темах матеріалізму, свободи та відповідальності людини. Священник пояснив, чому, за Честертоном, війни є наслідком людського вибору, а не Божої волі, та як втрата віри в Бога спонукає людину шукати інші об’єкти поклоніння.
“Християнське життя — це постійна боротьба, але її головною метою є не лише перемога над недоліками, а збереження миру в серці за будь-яких обставин”, - говорить брат-капуцин Віктор Дешук. Катехизою про мир в серці розпочинаємо цикл духовних наук на тему “Шукай мир і прямуй до нього”.
У ранковій катехезі отець Андрій Немченко розмірковував про сутність молитви та її значення в житті християнина. Священник пояснив, чому молитва є Божим даром, як вона допомагає переживати труднощі, дякувати за отримані благодаті та підтримувати живий зв’язок із Господом.
«У кожному з нас живе маленький Месія, який прагне контролювати людей, події та майбутнє». У п’ятнадцятій катехезі циклу «Людина між Богом та безоднею» о. Віталій Козак розмірковує над темою «Внутрішній Месія» крізь призму роману Френка Герберта «Дюна».
У черговій програмі “Катехиза” брат-капуцин Олександр Могильний розглядає глибокий зв'язок між Серцем Бога та серцем людини.