У праведника запитали: «Що ти будеш робити, коли Господь прийде на Страшний суд»? Відповідь вразила всіх: «Те саме, що і звичайно». А що я буду робити, коли дізнаюсь, що Господь прийде, наприклад, завтра? Що мені треба робити повсякчасно, щоби не боятися приходу Господа? Про це та інше в катехизі отця Вальдемара Павєлєца. Питання життя і смерті цікавить багатьох. В минулий понеділок, коли отець Вальдемар розкривав тему Фатімських об’явлень і загадав про видіння пекла, навала телефонних дзвінків фіксувала щирий інтерес до цієї теми.
Отець Олексій Самсонов, директор «Радіо Марія» розказував на службі про випадок, який стався з ним на дорозі до Одеси. Аварія: був збитий мотоцикліст. Він вилетів з мотоциклу і отримав травму черепу, яка в принципі є смертельною. Цей хлопець не збирався вмирати, він не знав, коли наступить його смерть. А ми не знаємо його подальшу долю, але точно усвідомлюємо, що тема життя і смерті - актуальна для всіх. Немає жодного, кого смерть омине. Всі учасники ДТП просто стали на коліна і молилися. Не знаємо були вони віруючим чи ні, але чомусь в момент смерті не буває невіруючих.
Коли помирав мій дідусь, мені було десять років. В той час я гостював у нього: в шахтарському селищі Луганської області. В дорозі у дідуся стався інфаркт, всі дорослі побігли до нього, на край села, а ми, діти, самими залишилися в хаті. Ми поставали на коліна і почали молитися. Хто нас учив молитися в шахтарській сім’ї на Донбасі, в середині 90-років? Батьки, молоді інженери, ще так недавно – комсомольці, абсолютно нічого не знали про існування духовного світу. Звідки з дитячих сердець, в середовищі, позбавленому будь-якої християнської традиції, виринула молитва?
Перед обличчям смерті кожна людина визнає першочерговість питання душі і Бога. Можемо заховати, придушити в собі це велике прагнення і крізь усе життя пронести запеклий чи байдужий атеїзм, але що буде на порозі небуття?
Люди, які поверталися з потойбіччя клінічної смерті, часто описують стан, коли за один момент перед ними проноситься все життя. Не буду сперечатися чи захищати це твердження. Але, коли помирав від раку шлунку Стів Джобс - в той раз його ще витягнули - він зробив висновок, що існують справи набагато важливіші, ніж бізнес. Потім, в його промові до студентів Стенфордського університету він поділився досвідом смерті і усвідомленням, що насправді важливим.
Можна прийти до цих усвідомлень вже на смертному одрі і так само, як розбійник на хресті промовити: «Господи, пом’яни мене у Царстві Твоїм». Про результат прохання гарантувати не стану, але можна покаятися і сподіватися на Божу любов, милосердя. Хоча в такому випадку змушені будемо констатувати, що життя пройшло марно, що ми пройшли повз наше покликання, не зазнали щастя, до якого були покликані у світ.
Християнські ЗМІ у медіапросторі.
В Україні відбулися вибори. Наскільки може збільшитись чи нівелюватись вплив християн на політичне майбутнє нашої країни - наріжна дискусія в програмі.
Вашій увазі авторська програма Олексія Погорєлова "Musa sapientum або просто банан", де ведучий разом зі спікерами розкриває тематику кіно. Гості ефіру: отець Павло Вишковський, який займається зйомками фільму "Вірити", та Антон Герасименко, християнський блогер, автор численних статтей, в тому числі про аналітику кіна.
Наші гості: кандидат філософських наук, директор загальноосвітньої школи Олеся Горгота та помічник Народного депутата, керівник секції Київської Малої Академії Наук, аспірант Карен Нікіфоров.
Говоримо в програмі Musa sapientum або просто Банан з філософом, автором книги “Міжмор’я. Майже втрачений шанс” Ігорем Загребельним та фінансистом, засновником Християнської служби порятунку Андрієм Оленчиком.