Важко розвивати свої здібності і потенціали, але ще важче побачити і плекати таланти інших. Ті люди, які займаються подібним розвитком, називаються наставниками, вони не шукають свого, але намагаються допомогти людині вийти на рівень, коли вона буде в змозі прийти до найвищого Наставника і вчитися у Нього. Ісус говорив, щоби ми не називали нікого на землі учителями, бо є лише один Учитель – Отець на Небі. Цим Він хотів застерегти нас від девальвації цього поняття. Ми не можемо будь-кого називати наставником. Я дещо вириваю з контексту Його слова, але наставників не може бути багато. І сьогоднішнє суспільство показує, що наставників катастрофічно бракує, мало людей доростає до цього рівня.
Люди старшого покоління нерідко жаліються на молодих. «Молодь не рахуються з нами», - говорять досвідчені, такі слова можуть пролунати з вуст розгублених батьків будь-якого віку. Чому так сталося? Чому немає поваги?
Можна називати причини до безкінечності, але я хочу зосередитися на одній: можливо старше покоління не дозріло до рівня мудрого наставника, і хоче мати повагу авансом лише за те, що вони старші. Біблія нас навчає поважати старших, при цьому не додає – лише мудрих. Я також не хочу дорікати, радше констатую стан справ і запрошую поглянути на проблему з іншої сторони.
Все це стосується наставництва. Це великий дар, який дозволяє лідеру насправді досягати великих результатів і виконувати свої цілі на глобальному масштабі. Наприклад, французький імператор Наполеон зумів розвинути в собі дар помічати і розвивати людей. «Узурпатор», «корсиканець» - так називали Наполеона в цивілізованій Європі, він зруйнував віковічні устої, збудив багато воєн на континенті, але мав надзвичайну любов своєї армії. І саме завдяки цій любові «всім Європам назло» досяг вершин могутності. Зараз ми не говоримо про Наполеона, як про беззастережний приклад для наслідування. Лише споглядаючи на його історії життя, хочемо проілюструвати силу наставництва.
Наполеон, проходячи між рядами своїх відданих вояків, міг зупинитися перед простим солдатом і розпитувати про його життя, сім’ю, дітей, турботи. Потім на наступних військових оглядах він підходив до цього солдата, вже називаючи його по імені. Він пам’ятав історію простого вояка. А в армії таких було тисячі тисяч. В кожному простому служивому міг побачити людину зі своїми прагненнями, достоїнством, амбіціями. Недаремно Наполеон любив повторювати, що у похідному мішку кожного солдата лежить маршальський жезл. Треба лише його звідти видобути. Як не любити такого полководця? І Його любили, за нього проливали кров і здобували потужні перемоги. Військові стратеги скажуть, що перемоги Бонапарта - це свідчення його військового генія, але ми знаємо, що він був прекрасним наставником. І багато його маршалів походили з простого люду, вони відзначилися в численних битвах і отримали свій жезл.
Якщо політичні, суспільні та християнські ватажки навчаться не утилітарно використовувати людей в своїх цілях, як матеріал, але розвивати їх – такі лідери зможуть досягати своїх цілей в більшому масштабі, в глобальному якісно новому вимірі. Врешті решт, що робив Ісус? Він просто виховав дванадцятьох, а вони вже привели весь світ до Церкви.
Християнські ЗМІ у медіапросторі.
В Україні відбулися вибори. Наскільки може збільшитись чи нівелюватись вплив християн на політичне майбутнє нашої країни - наріжна дискусія в програмі.
Вашій увазі авторська програма Олексія Погорєлова "Musa sapientum або просто банан", де ведучий разом зі спікерами розкриває тематику кіно. Гості ефіру: отець Павло Вишковський, який займається зйомками фільму "Вірити", та Антон Герасименко, християнський блогер, автор численних статтей, в тому числі про аналітику кіна.
Наші гості: кандидат філософських наук, директор загальноосвітньої школи Олеся Горгота та помічник Народного депутата, керівник секції Київської Малої Академії Наук, аспірант Карен Нікіфоров.
Говоримо в програмі Musa sapientum або просто Банан з філософом, автором книги “Міжмор’я. Майже втрачений шанс” Ігорем Загребельним та фінансистом, засновником Християнської служби порятунку Андрієм Оленчиком.