Слухати Радіо

03:40

Розарій

В ефірі

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

05:00

Молитва

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Житія святих

06:50

Ранкова молитва

07:00

Хресна Дорога

08:00

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:30

Годинки

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза

12:00

Ангел Господній

12:20

Розарій

13:00

Свята Літургія з церкви Різдва Богородиці (Львів)

14:00

Пісня Перемоги

Становище римо-католицької церкви в Україні ХІХ століття

В програмі Magistra vitae з архівістом, істориком Ганною Путовою продовжили розгляд ситуації, що склалася в римо-католицькій церкві на землях України в ХІХ столітті під владою Австрійської та Російської імперій.

На світлині: Блаженний Папа Пій ІХ (авторське право: fotografato da Adolphe Braun in commemorazione dell'83° compleanno di Sua Santità)

Розгляд теми попередньої програми продовжили в контексті загального становища католицької церкви під час понтифікатів Пап Григорія XVI та Пія ІХ, кардинальних змін, що відбувались в світі та на українських землях:

- активна секуляризація та намагання одержавити структури церкви;

- передача маєтків єпископів та монастирів в казну, переведення селян в ранг державних;

- призначення грошових окладів для духовенства;

- скорочення парафій та монастирів;

- схиляння єпископів та священників до співпраці з державною владою.

Католицька церква намагалася вибудовувати відносини з царатом за допомогою Конкордату - договору між Апостольським престолом і Російською імперією ухваленому у 1847 р.; до 6 дієцезій, що вже існували в Росії - Могилівської, Віленської, Самогитської, Мінської, Луцько-Житомирської, Кам’янецької - додавалась Херсонська (пізніше перейменована в Тираспільську, з центром у Саратові(!). Єпископи повинні були призначатися за взаємною згодою Риму та Петербургу. Главою римо-католицької церкви в Російській імперії ставав Могилівський митрополит, резиденція якого була переведена до Петербургу. Парафіяльні священники призначалися тільки за згодою влади.

Але в 1863-1864 році відбувається польське повстання проти царату на землях частини Білорусі, Литви та Правобережної України. Російський уряд жорстоко придушив виступ - зі стратами, висилкою до Сибіру, позбавленням майна. Католицькі священники були звинувачені у підтримці повсталих.

З цього часу продовжується посилений тиск на католицьке духовенство та католиків:

- забороняється вільна проповідь;

- дозвіл на конфесійно змішані шлюби надавався тільки при умові хрещення дітей у православ’я;

- заборона займати державно-адміністративні посади;

- заборона викладання в земських школах.

В програмі розповіли про служіння пастиря Луцько-Житомирської дієцезії - єпископа Каспера Боровського (1848-1883); посилання на фото: https://rkc.in.ua/e/b/brwk01740901.jpg

Єпископ Боровський намагався мати добрі відносини з російською владою, однак це не врятувало його від гострих конфліктів, зокрема, коли влада намагалася спробувати зросійщити католицькі богослужіння. Єпископ, що керував тоді крім своєї дієцезії ще й Кам’янецькою, скасованою владою, був у 1869 р. вивезений до Пермі, де у засланні провів 13 років, у 1882 р. - звільнений, але без права повернутися у свою дієцезію, у 1883 р. призначений ординарієм Плоцьким, помер у 1885 р.

«Взірцевий священик і сумлінна людина, жодної праці не боявся, відзначався витривалістю і винятковою ретельністю. Не обдарований ані красномовністю ані знатним письменницьким талантом, вмів за допомогою щирого слова, а тим більше за допомогою прикладу, жертовного життя об'єднувати людські серця. Боротьбу: релігійну, політичну, літературну, уникав, хоча стільки разів знаходився на терені тієї боротьби; однак не визнавав компромісу з сумлінням», - так характеризував єпископа Каспера Боровського польський публіцист, історик Валеріан Харкевич.

Далі буде...

Політика польської влади на західноукраїнських землях в міжвоєнний період та реакція українців

Політика польської влади на західноукраїнських землях в міжвоєнний період та реакція українців

Увазі наших радіослухачів пропонується продовження викладу ситуації, що склалася в міжвоєнний період в Західній Україні. Зосередилися на політиці польської влади та реакції українців на події 20-30 рр. ХХ століття. Наша співрозмовниця, як і минулими програмами, п. Ірина Телегуз, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та етнології України УДУ ім. М. Драгоманова

2025-04-14 00:00:00
«Вирішальне значення у формуванні покликання до священства має молитва», - отець Григорій Рассоленко

«Вирішальне значення у формуванні покликання до священства має молитва», - отець Григорій Рассоленко

Радіо Марія продовжує цикл програм «Покликані до служіння», яку ми започаткували разом з Вищою Духовною семінарією Київсько-Житомирської дієцезії РКЦ. Гостями студії цього разу були духовний отець Григорій Рассоленко, диякон Дмитро Єфимов та клірик Максим Бовкун

2025-03-12 00:00:00
Західноукраїнські землі у міжвоєнний період

Західноукраїнські землі у міжвоєнний період

Увазі наших радіослухачів пропонується наступна дуже важлива тема наших викладів подій та уроків української історії в циклі програм Maristra vitae. Стосується вона західноукраїнських земель в період між двома світовими війнами 20-30 рр. ХХ століття. Розмовляємо з п. Іриною Телегуз, кандидатом історичних наук, доцентом кафедри історії та етнології України УДУ ім. М. Драгоманова

2025-02-25 00:00:00
Покликані до служіння

Покликані до служіння

Сьогодні у програмі «В Родині Радіо Марія» мали змістовну зустріч з о. Русланом Михалківим, ректором Вищої Духовної семінарії Київсько-Житомирської дієцезії РКЦ, в якій започаткували майбутній цикл програм про навернення і служіння. Власне, в заголовок винесена назва майбутніх передач – «Покликані до служіння».

2025-01-21 00:00:00
Тоталітарний режим в Українській РСР в 20-30 рр. ХХ ст.

Тоталітарний режим в Українській РСР в 20-30 рр. ХХ ст.

Цього разу в нашій історичній програмі Maristra vitae з п. Іриною Телегуз, кандидатом історичних наук, доцентом кафедри історії та етнології України УДУ ім. М. Драгоманова, зосередилися на одній з трагічніших тем нашого минулого – утвердження тоталітарного режиму в совєтській Україні

2025-01-14 00:00:00