Слухати Радіо

Зараз в ефірі

17:00

Дитяча катехиза

В ефірі

Розарій

17:45

Літургія годин (Бревіарій)

18:00

Св.Літургія з костелу св. Станіслава єпископа та мученика (Городок)

19:00

Молитовна лінія

20:00

Заклик до Бердичівської Богородиці (Наживо)

21:00

Вечірній ефір

22:00

Катехиза

22:40

Житія святих

23:00

Акафист

23:40

Святий дня

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

00:00

Розарій

00:30

Катехиза

01:10

Відкриваючи таємниці християнства

01:40

Духовні читання

02:00

Катехиза

03:00

Акафист

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

"80 Псалом - вчить довіряти Богу, особливо в час страждань!" - сестра Марта Пшивара (повний текст програми)

Поділитись з друзями
Створено: 2023-12-01
Передача: Катехиза
Сестра Марта Пшивара тлумачить 80 Псалом. Як зрозуміти, що саме Господь хоче сказати цим псалмом конкретно тобі?
        Псалом 80

Lectio

Звернімо на початку нашу увагу на контекст псалма. Псалмоспівець від імені спільноти заносить благання до Господа, щоб Він визволив народ Ізраїля, який перебуває в неволі і зазнає утисків з боку ворогів. Яка близька є ця молитва для нас в теперішній ситуації війни в Україні. Можемо часто молитися цим псалмом про мир і потрібні блага для нашого народу, а також за тих, хто приймає важливі рішення для народів. В псалмі маємо два образи, які допомагають нам включити нашу уяву, щоб бути більш особисто задіяними в розмову з Богом. 

Перший образ - це отара овець, яку веде Сам Бог, названий Пастирем Ізраїлю. Другий образ – виноградник. Господь переніс виноградну лозу з неволі єгипетської до землі Ізраїля, де вона буйно розрослася по горах, на деревах, біля річки. Kоли читаємо ці слова, в нашій уяві постає дуже мальовнича картина.

Але вже в подальших віршах відчуваємо певну напругу між псалмоспівцем і Богом. Вона об’являється в словах “… доки будеш гніватися… Ти наситив нас хлібом слізним і напоїв нас сльозами великою мірою. Ти поклав нас на осудження сусідам нашим…”(5-7). Бог здається винним в усіх нещастях, які переживає вибраний народ. Чуємо, з яким болем псалмоспівець ставить Богові запитання: “Навіщо зруйнував Ти огорожу навкруги виноградника цього?”(13). Без огорожі виноградник виглядає незахищений. Кожний прохожий може скубнути щось з нього для себе. Також дикі і польові тварини можуть з легкістю зайти і знищити його. Врешті решт виноградник залишається спалений і вирізаний. Проте псалмоспівець все ж таки не втрачає надії і просить, щоб Бог підняв руку над тими, кого Собі вибрав, тобто щоб поблагословив їх, оживив, поміняв їхню важку долю на щастя, яке випливає з близьких взаємин з Богом. 

Під час lectio можемо також прочитати паралельні тексти:Пс 78, 52    Пс 79, 13     Ісая 5, 1-7    Йоан 10, 1-18 і 15, 1-10 

Meditatio

В псалмі 3 рази повторюється той самий рефрен у віршах 4, 8 і 20:“Господи Боже Cил! Наверни нас, осяй світлом лиця Твого і ми спасемося”. В нашій молитві він є ключовим словом.В Літургії вживаємо Бог Саваот замість Бог Сил. Бог Саваот - це Той, який керує армією. Ізраїльтяни вірили, що Бог керує як земною, так і небесною армією, якою є ангельські хори, які підкоряються Йому.  

Маємо тут ще інший образ Бога – Бога як войовника.Можемо затриматися довше на цьому ключовому слові. Бог має силу навернути нас і спасти, але тільки якщо ми Йому це дозволимо. Потрібна наша співпраця з Божою благодаттю. Він може допустити в житті окремих людей певне зло, страждання, але у Свій час і на Свій спосіб Він поверне це на добро. Багато залежить від людини, наскільки вона хоче читати знаки, які Бог дає і наскільки вона Йому довіряє. 

Псалмоспівець усвідомлює потребу навернення свого народу. Він знає, що все, що діється, не є без причини. Бог це допускає для очищення і навернення. Можу спитати себе в своєму  серці: чи  прагну я навернення, тобто зміни мого мислення? Чи готовий визнати, що можу помилятися? Чи відкритий, щоб прийняти думку іншого, яка відрізняється від моєї?

Страждання, які Бог допускає на людей, не мають бути тягарем, що пригнічує, тому псалмоспівець молиться: “осяй нас світлом лиця Твого”, що біблійною мовою означає усмішку Бога. Бог з вподобанням дивиться на кожного, Він прагне благословити кожну людину, обдаровувати її добром, яке триватиме вічно. Випробування, які Він допускає, є тимчасові, короткотривалі, а світло Його обличчя триватиме над людиною вічно.OratioВ залежності від образу Бога, який ношу в своєму серці, хочу розмовляти з Богом.Якщо досвідчую Його любові і турботи, то буду дякувати Йому за те, що Він є для мене добрим Пастирем.Йоан 10, 7-18 пише, що Бог Прагне для нас життя в повноті Віддає за вівці Своє життя Є Добрим Пастирем Знає вівці, а вони Його Приводить вівці, які не є з цієї вівчарні Всіх веде до єдності Таким Пастирем є Ісус Христос, який віддав за нас своє життя. Чи хочу належати Такому Пастирю і бути подібним до Нього?
Якщо переживаю випробування і очищення в своєму житті, то буду просити про благодать довіри Богу в усьому.  Подивлюся на те, що Бог, як Виноградар, вже зробив для мене.Ісая 5, 1-7 пише, що виноградар зробив все, що потрібно, щоб виноградик приніс плоди:Обкопав, очистив з каміння, посадив виноградну гілку, збудував вежу, зробив в ній чавило.

Виноградником,  який люди намагалися знищити, є Сам Ісус Христос. Він добровільно прийняв на Себе всяке винищення, щоб ті, які будуть тривати в Ньому, приносили щедрий плід і досягли спасіння.Як я переживаю всякі очищення? Чи в стражданні єднаюся з Ісусом і від Нього черпаю потрібну силу?

В залежності від того, як Слово доторкається мого серця, хочу Богові дякувати, прославляти Його, просити або перепрошувати.

Сontemplatio

В споглядальній молитві хочу залишити читання, роздуми і багатослів’я. Усвідомлюючи, що на молитві стаю перед Тим, Який перший на мене чекає і завжди дивиться на мене з вподобанням, хочу також просто вдивлятися в Нього. 

Очима віри буду дивитися на Ісуса Доброго Пастиря. Він віддає за мене своє життя, щоб я міг жити в повноті. А живу насправді тоді, коли, як та виноградна гілка, черпаю сік з виноградної лози, якою є Бог Отець. Тільки залишаючись в близьких стосунках з Ним, відкриваю глибокий сенс свого життя. Живу надією, що моє життя не обмежується земним життям, але я житиму вічно. Нехай Святий Дух постійно оживляє в нас цю надію. 

Відгуки

Як молитися, щоб Бог тебе вислухав, - катехеза о. Олексія Самсонова

Як молитися, щоб Бог тебе вислухав, - катехеза о. Олексія Самсонова

В інтернеті та засобах масової інформації можна зустріти багато заголовків на кшталт "Найсильніша молитва" або "Молитва, якою ти обовʼязково ти маєш молитися". Що говорить Святе Писання та Ісус Христос про молитву та як молитися, щоб твоє прохання було почуте Богом? На ці питання відповідає о. Олексій Самсонов.
Святий Бенедикт - покровитель Європи

Святий Бенедикт - покровитель Європи

"Благословляти все, що зустрічаємо та приймаємо у житті". Про Покровителя Європи - святого Бенедикта, з нагоди урочистості 11 липня, розповідає абатиса Клара Свідерська. Абатство сестер Бенедиктинок, м. Житомир.
"В паломництві можна вимолити багато речей", - о.Вальдемар Павелець

"В паломництві можна вимолити багато речей", - о.Вальдемар Павелець

В ранковій катехезі з отцем Вальдемаром Павельцем ви почуєте про богословські підстави паломництва. 
«Учителю, Тобі байдуже, що гинемо?»

«Учителю, Тобі байдуже, що гинемо?»

Отець Валентин Матушевський коментує Євангеліє від Марка 4, 35-41.
"Дайте Господу можливість навчати вас", - о.Віталій Козак

"Дайте Господу можливість навчати вас", - о.Віталій Козак

Отець Віталій Козак продовжує знайомити слухачів Радіо Марія з молитовним досвідом святої Терези Авільської. В цій програмі катехит розповідає про Ісуса як вчителя, без якого неможливо навчитися молитися.