Слухати Радіо

02:50

Біблійні читання

В ефірі

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

05:00

Молитва

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Житія святих

06:50

Ранкова молитва

07:00

Меса

08:00

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:30

Годинки

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза

12:00

Ангел Господній

12:20

Розарій

Чи можливе спасіння поза церквою? "Відкрийте серця на милосердя", - отець Андрій Пальчик

"Бог більший за наші уявлення про кордони. Його благодать діє там, де серце відкрите, де є прагнення добра, де є пошук правди", - отець Андрій Пальчик, настоятель парафії Матері Божої Чудотворного Медальйона у м.Мерефа Харківської області.

Слава Ісусу Христу, дорогі брати й сестри!

Сьогодні маємо можливість роздумати разом над однією з найскладніших і водночас надзвичайно важливих тем: чи можливе спасіння поза Церквою?

Це питання глибоке, воно торкається самих основ нашої віри, і щоб відповісти на нього, слід здійснити невеликий історико-богословський екскурс. Адже на кону - не просто абстрактна теорія, а доля наших близьких, друзів, тих, хто ще не навернувся до Христа. Що з ними? Чи є надія для тих, хто, можливо, ніколи не почує Євангелія?

У III столітті святий Кипріан Карфагенський сформулював твердження: «Поза Церквою немає спасіння». Воно стало аксіомою для багатьох поколінь християн. Але що саме мав на увазі Кипріан? Він не говорив про невіруючих, язичників чи євреїв. Його теза стосувалась насамперед тих, хто відійшов від Церкви - розкольників, єретиків, тих, хто відкинув єдність із нею. Це було закликом повернутись, а не засудженням.

Пізніше святий Августин розширив цю формулу. Він почав застосовувати її до юдеїв і язичників. Але - і це важливо! - водночас Августин вірив у Церкву від Авеля, тобто в спільноту праведників, яка існувала ще до пришестя Христа. Він визнавав, що спасіння могли досягати і ті, хто жив до Нового Завіту, але жив у вірності Богу.

Щоправда, Августин залишався досить категоричним щодо неохрещених - зокрема дітей. Його погляди не завжди були гуманними, і в цьому Церква з часом розвивалася.

Середньовічні богослови шукали відповіді на ще складніші питання. Особливо після відкриття Нового Світу у 1492 році, коли стало відомо про існування цілих народів, які ніколи не чули Євангелія. Чи могли вони бути спасенні?

Церква відповіла: так. Якщо людина з об’єктивних причин не мала змоги почути Добру Новину, але жила згідно з Божим законом у своєму серці, уникала зла, шукала правду - то Господь міг дати їй необхідну благодать, навіть у спосіб нам незрозумілий. Через внутрішнє натхнення, через ангела, через людину, або просто через благодать, яку вона приймає серцем.

Такі думки висловлювали, зокрема, святий Тома Аквінський. Він наголошував: Бог - справедливий, але й милосердний. Він бажає, щоб усі люди були спасенні (1 Тим. 2:4).

Церква довго вчила, що вона є новим Ізраїлем, що прийшла на зміну Старому Завіту. Але й юдейська віра в часи до Христа визнавалась як встановлена Богом. Вона мала виховати людство, підготувати його до повноти Об’явлення.

Щодо поганських релігій - ставлення було складнішим. Але навіть античну філософію Церква в певному сенсі вітала: в ній бачили «зерна Логосу» — елементи істини, які вказували на Бога, хоч і не вели прямо до спасіння.

Отже, чи можна спастися поза Церквою?
Відповідь: так і ні. Бо тільки в Церкві є повнота засобів спасіння: Таїнства, Слово Боже, благодать, спільнота віруючих. Але Бог більший за наші уявлення про кордони. Його благодать діє там, де серце відкрите, де є прагнення добра, де є пошук правди.

Як казала свята Тереза від Дитятка Ісуса:
«Бог не дав би мені бажання Неба, якби воно не могло збутися».

Тож хай наші серця будуть відкриті не лише на істину, але й на милосердя. Бо Церква - це не фортеця з мурами, а дім із відкритими дверима. І наше завдання - не відчиняти їх лише для себе, а допомогти іншим увійти.

о. Андрій Пальчик, настоятель парафії Матері Божої Чудотворного Медальйона у м.Мерефа Харківської області

"Я приїхав з бажанням бути з українським народом і молитися за мир," - кардинал Паоло Сезар Коста

"Я приїхав з бажанням бути з українським народом і молитися за мир," - кардинал Паоло Сезар Коста

Кардинал з Бразилії Паоло Сезар Коста відвідав Україну. В ефірі він поділився враженнями від візиту до військового цвинтаря у Львові та Київського шпиталю, а також розповів про плани відвідати місця "тиші". "Бог створив людину і дав їй свободу - вільну волю. Однак, користуючись цією свободою, людина не завжди обирає добро. Це є однією з найбільших наших проблем. Зло існує і діє у світі. Але коли ми спрямовуємо розум до добра, Бог дарує благодать бути здатними на багато добрих справ", - про надію, яка народжується з віри, і закликає молитися кардинал Паоло Сезар Коста.

2025-07-18 00:00:00
«Навернення - це шлях, а не мить»: історія служіння Андрія Павлуніка

«Навернення - це шлях, а не мить»: історія служіння Андрія Павлуніка

Про служіння та покликання в церкві розповідає делегат молоді від Харківсько-Запорізької дієцезії, Андрій Павлунік. Програма Комісії душпастирства молоді "Виховання - справа серця".
2025-07-18 00:00:00
Отець Віталій Храбатин про три зустрічі з Папою Левом XIV

Отець Віталій Храбатин про три зустрічі з Папою Левом XIV

Катехеза протоієрея Віталія Храбатина, референта Пасторально-міграційного відділу УГКЦ, присвячена сенсу Святого Року, проголошеного Католицькою Церквою. У червні відбулася велелюдна проща українців до Рима, в якій отець Віталій також узяв участь. Основою для роздумів стали три проповіді Папи Франциска: на урочистість Тіла і Крові Христових, під час зустрічі з українськими паломниками та у неділю, коли тривало паломництво священників.
2025-07-17 00:00:00
"Якщо людина буде жити для Бога, нашою дійсністю стане лише прослава Бога і це буде найліпший бенкет", - с. Марія Людмила Бога Отця Милосердного

"Якщо людина буде жити для Бога, нашою дійсністю стане лише прослава Бога і це буде найліпший бенкет", - с. Марія Людмила Бога Отця Милосердного

Про історію Ордену Кармелітів Босих та обіцянки, які дає Пресвята Діва Марія через носіння скапулярію чуємо від монахині, яка 26ий рік відкриває для себе багатство духовного шляху перебування у закритому ордені с.Марії Людмили Бога Отця Милосердного, м.Харків.
2025-07-16 00:00:00
"Що ви просите у Бога? Суть Його мудрості полягає в любові до інших", - отець Андрій Педай

"Що ви просите у Бога? Суть Його мудрості полягає в любові до інших", - отець Андрій Педай

"Бог хоче щоб ми просили те, що служитиме для нашого навернення", - про правдиву мудрість, яка походить від Бога розповідає вікарій парафії Успіння Пресвятої Діви Марії отець Андрій Педай (м. Київ).
2025-07-16 00:00:00