Слухати Радіо

01:10

Відкриваючи таємниці християнства

В ефірі

Катехиза

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

04:40

Біблійні читання

05:00

Молитва

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Голос народу, голос Божий

07:00

Меса

07:40

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:15

Слово на кожен день

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза

12:00

Ангел Господній

Святий Серапіон Тмуіцький

Про святого Серапіона Тмуіцького (початок IV ст. - після 362 року) розповідає священник парафії Володимира та Ольги УГКЦ, викладач богослов'я в Українському Католицькому Університеті у Львові, отець Олег Кіндій.

Ми продовжуємо подорож сторінками історії Церкви, зокрема знайомство з тими, кого називаємо отцями Церкви - людьми, чия віра, глибина думки та духовна мужність формували наш християнський світогляд. У попередніх програмах ми вже говорили про таких гігантів віри як святий Августин, Іларій Піктавійський, Кирило Єрусалимський, Петро Хризолог, Афанасій Великий. А сьогодні я хочу звернути вашу увагу на менш відомого, але дуже важливого свідка віри IV століття - святого Серапіона Тмуїцького.

Ми перебуваємо в особливому часі - між святами Вознесіння Господнього та Зіслання Святого Духа. І саме в цьому контексті постать Серапіона відкривається з нового боку. Він був одним із перших, хто вів богословську боротьбу за визнання божества Святого Духа - третьої Особи Трійці, яку ранні християни часто сприймали неоднозначно.

Сьогодні ми спокійно визнаємо: Святий Дух - це Бог. Але в IV столітті на цю істину ще потрібно було виборювати згоду. І Серапіон був серед тих, хто це робив не теоретично - а своїм життям, листами, участю в соборах, стражданнями за віру.

Ми, на жаль, маємо небагато історичних деталей. Відомо, що він народився на початку IV століття в християнській родині в Єгипті. З юних літ був вихований у вірі, а згодом - навчався у славній Олександрійській школі, де познайомився з Афанасієм Великим, який став його вчителем і наставником.

З часом Серапіон став єпископом міста Тмуїс - великого портового центру недалеко від Олександрії. Це місто мало автономний статус і навіть не підпорядковувалося напряму Олександрійській митрополії. Його роль як духовного провідника була виняткова.

Серапіон жив у складний час: коли Церква вже вийшла з підпілля, але ще не зміцнилася в єдності віри. Попри те, що І Нікейський собор 325 року офіційно визнав божество Ісуса Христа, після смерті імператора Костянтина Великого розпочався новий виток єресей. Аріанство, яке заперечувало божественну природу Ісуса, активно підтримувалося його наступниками, зокрема імператором Констанцієм.

Серапіон брав участь у Сердикійському соборі (нині - Софія, Болгарія), який мав на меті ще раз підтвердити істини віри. Там розглядали не лише божество Христа, але й становище самого Афанасія, що його намагалися засудити аріани. Серапіон виступив як ревний оборонець православної віри.

Особливе місце у спадщині Серапіона займають його листи до Афанасія Великого. Це не просто дружнє листування - це богословські документи, в яких розглядається природа Святого Духа. Саме з таких джерел ми дізнаємося, як тяжко Церква визначала, формулювала і обстоювала віру, яка для нас сьогодні є звичною.

Серапіон не був лише теоретиком. Він був сповідником, тобто тим, хто страждав за віру, хоча й не зазнав мученицької смерті. За це його шанують і в Католицькій, і в Православній, і в Коптській Церквах. Його пам’ять відзначають 21 березня (західний обряд) або 7 березня (східна традиція).

Варто пам’ятати: богослов’я Серапіона - не лише результат книжного навчання. Воно вийшло з його досвіду молитви, спілкування з Отцем, Сином і Духом Святим. Він не просто захищав догми - він жив цією правдою.

Святий Дух - це не абстрактна сила. Це Особа, яка веде Церкву, дає дари, зцілює, освячує. І саме про це нагадують нам отці IV століття. Серед них - і Серапіон Тмуїцький, мовчазний воїн віри, який не шукав слави, а залишив слід у вічності.

Священник парафії Володимира та Ольги УГКЦ, викладач богослов'я в Українському Католицькому Університеті (м. Львів), отець Олег Кіндій

"Я приїхав з бажанням бути з українським народом і молитися за мир," - кардинал Паоло Сезар Коста

"Я приїхав з бажанням бути з українським народом і молитися за мир," - кардинал Паоло Сезар Коста

Кардинал з Бразилії Паоло Сезар Коста відвідав Україну. В ефірі він поділився враженнями від візиту до військового цвинтаря у Львові та Київського шпиталю, а також розповів про плани відвідати місця "тиші". "Бог створив людину і дав їй свободу - вільну волю. Однак, користуючись цією свободою, людина не завжди обирає добро. Це є однією з найбільших наших проблем. Зло існує і діє у світі. Але коли ми спрямовуємо розум до добра, Бог дарує благодать бути здатними на багато добрих справ", - про надію, яка народжується з віри, закликає молитися кардинал Паоло Сезар Коста.

2025-07-18 00:00:00
Чи можливе спасіння поза церквою? "Відкрийте серця на милосердя", - отець Андрій Пальчик

Чи можливе спасіння поза церквою? "Відкрийте серця на милосердя", - отець Андрій Пальчик

"Бог більший за наші уявлення про кордони. Його благодать діє там, де серце відкрите, де є прагнення добра, де є пошук правди", - отець Андрій Пальчик, настоятель парафії Матері Божої Чудотворного Медальйона у м.Мерефа Харківської області.

2025-07-18 00:00:00
«Навернення - це шлях, а не мить»: історія служіння Андрія Павлуніка

«Навернення - це шлях, а не мить»: історія служіння Андрія Павлуніка

Про служіння та покликання в церкві розповідає делегат молоді від Харківсько-Запорізької дієцезії, Андрій Павлунік. Програма Комісії душпастирства молоді "Виховання - справа серця".
2025-07-18 00:00:00
Отець Віталій Храбатин про три зустрічі з Папою Левом XIV

Отець Віталій Храбатин про три зустрічі з Папою Левом XIV

Катехеза протоієрея Віталія Храбатина, референта Пасторально-міграційного відділу УГКЦ, присвячена сенсу Святого Року, проголошеного Католицькою Церквою. У червні відбулася велелюдна проща українців до Рима, в якій отець Віталій також узяв участь. Основою для роздумів стали три проповіді Папи Франциска: на урочистість Тіла і Крові Христових, під час зустрічі з українськими паломниками та у неділю, коли тривало паломництво священників.
2025-07-17 00:00:00
"Якщо людина буде жити для Бога, нашою дійсністю стане лише прослава Бога і це буде найліпший бенкет", - с. Марія Людмила Бога Отця Милосердного

"Якщо людина буде жити для Бога, нашою дійсністю стане лише прослава Бога і це буде найліпший бенкет", - с. Марія Людмила Бога Отця Милосердного

Про історію Ордену Кармелітів Босих та обіцянки, які дає Пресвята Діва Марія через носіння скапулярію чуємо від монахині, яка 26ий рік відкриває для себе багатство духовного шляху перебування у закритому ордені с.Марії Людмили Бога Отця Милосердного, м.Харків.
2025-07-16 00:00:00