Про психологічну допомогу українським сім'ям, які виїхали за кордон розповідає кандидат психологічних наук, практичний психолог, психотерапевт, нейро-психолог - Катерина Дишель. Цикл програм Комісії душпастирства молоді.
Ми намагаємося допомагати дітям, які з батьками виїхали за кордон та підтримуємо батьків. Онлайн школа для батьків - це мій авторський проект для сімей, який реалізований в Польщі. Саме завдяки проекту допомагаємо дітям інтегруватися та адаптувати вся в новому середовищі. Також ми створили онлайн курс для батьків, яким необхідна адаптація особливо коли діти підуть до нової школи.
Серед проблем та страхів це безпека та вирішення базових проблем. Тобто батьки переживають в нових умовах про доходи, їжу та безпеку. Багато хто перебуває в нестабільному емоційному стані та сумніваються у завтрашньому дні. Перебуваючи за кордоном Українці стежать за новинами з Батьківщини та хвилюються. Також багато сімей не впевненні чи зустрінуться зі своїми рідними, особливо з татусями, які служать в ЗСУ.
Коли люди перебувають за кордоном то їм варто в першу чергу заспокоїтися. Адже багато хто перед переїздом був під обстрілами та постійними сиренами. В таких умовах організм вмикався в режим бити, або бігти. Часто навіть в безпеці люди продовжують боятися обстрілів. В такому випадку ми намагаємось повернути цілісність через психологічні практики, зосереджуємо увагу на тому, що можна зробити саме зараз.
Відомий психолог Віктор Франкл наводить приклад, що найскладніше було тим людям, які очікували на конкретну дату закінчення війни, а краще переживали тяжкості ті, хто допомагав іншим та виконував маленькі діла тут і зараз.
Діти бачать лише частково те, що відбувається, а все інше дофантазовують. Саме тому важливий контакт батьків з дітьми коли вони можуть вільно поговорити про переживання.
Дитина має вийти з подій, які пережила. Відновлення відбувається тільки тоді, коли дитина вже виїхала з батьками із зони бойових дій. Процес відновлення може тривати близько 2-х місяців.
Травмою є не сама подія, а реакція організму на подію. Є діти зі стабільним емоційним станом хоча бачили жахіття війни. Тут в більшості випадків все залежить від батьків, адже саме з них діти беруть приклад та відчувають їх.
"Бог більший за наші уявлення про кордони. Його благодать діє там, де серце відкрите, де є прагнення добра, де є пошук правди", - отець Андрій Пальчик, настоятель парафії Матері Божої Чудотворного Медальйона у м.Мерефа Харківської області.
Про служіння та покликання в церкві розповідає делегат молоді від Харківсько-Запорізької дієцезії, Андрій Павлунік. Програма Комісії душпастирства молоді "
Виховання - справа серця".
У ці дні з різних куточків України вирушають паломницькі групи до святинь, де прославилася Діва Марія в чудотворних іконах. Якщо ви бачите в дорозі колону людей із хрестом на чолі, найімовірніше, це паломники, які прямують до Бердичева або Зарваниці. У цій програмі спілкуємося з учасниками паломництва Шепетівка-Бердичів. Про свій досвід прочанина ділиться єпископ Станіслав Широкорадюк, ординарій Одесько-Сімферопольської дієцезії.
"Молитва може бути навіть тоді, коли вуста закриті", - священник Мукачівської Греко-Католицької єпархії о.Руслан Бурдюх у програмі "У ваших намірах" пояснює, якою має бути добра молитва і як можливо налаштуватися душею й тілом на діалог із Богом.
"Бог хоче щоб ми просили те, що служитиме для нашого навернення", - про правдиву мудрість, яка походить від Бога розповідає вікарій парафії Успіння Пресвятої Діви Марії отець
Андрій Педай (м. Київ).