В авторській програмі "Сила Духу" ми розмовляли з нашим гостем з Тернополя паном Володимиром Кулаком, людиною великої сили і духу, котра бореться за життя інших, адже через лікарську недбалість та непрофесійність втратив сина. Говорили про медичну реформу, про лікарську відповідальність, про такі великі і важливі якості професії лікаря як Моральність, Милосердя, Відповідальність та Професійність.
12-річний хлопчик Роман мріяв стати священиком. І став би ним, якби не байдужість тих, хто має рятувати. Трагічного літнього дня минулого року, перебуваючи на канікулах у бабусі та дідуся, дитина поскаржилася на різку біль, його госпіталізували та через недбалість, байдужість й непрофесійність і навіть не бажання провести повноцінну діагностику, та неправильний діагноз «на око», незважаючи на те, що дитину оглядало аж вісім лікарів – хлопчик помер від завороту кишківника. Від чого не помирають у Європі вже декілька десятків років. Тому страшно, коли у 21 столітті таке відбувається в Україні. Страшно, коли це трапляється з дитиною. Дитину не врятували, адже було втрачено дорогоцінний час.
Дитині казали: «Не бреши, не симулюй», а Роман у той час втрачав свідомість від болю і не міг говорити. Тому батько хлопчика вирішив боротися за життя інших, щоб жодне життя більше не було втрачено через лікарську недбалість.
Експертна комісія МОЗ визнала, що лікарі Жидачівської районної лікарні на Львівщині своїми непрофесійними діями призвели до смерті 12-річного хлопчика від завороту кишок. У ЗМІ було чимало повідомлень про цей випадок, та чи зроблено висновки, чи покарані винні?
Цей трагічний випадок підкреслив ту кричущу ситуацію, котра є у сфері охорони здоров’я, коли питання стоїть у професіоналізмі лікаря, коли питання стоїть у його професійній відповідальності. Лікар повинен бути психологом, розуміти пацієнта як самого себе.
За словами пана Володимира Кулака, має бути токсичне несприйняття корупції, потрібні фахівці, котрі націлені на позитивні зміни, викорінення корупції з медичної сфери. Пан Володимир каже, що вірить у зміни, які впроваджуються у МОЗ, адже очільник міністерства націлена на впровадження медичної реформи, котра здатна змінити систему, викорінити корупцію, повернути повагу до професії лікаря, сприяти розвитку лікаря як фахівця з достойною заробітною платнею. Проте багато лікарів чинять опір. «Чесні та відповідальні лікарі реформи не бояться» - переконаний Володимир Кулак, котрий пройшов крізь горнило випробувань та не втрачає віри у зміни, вірить, що саме ми з Вами здатні зрушити це з місця та дати можливість справжнім лікарям працювати та лікувати, рятували людей. Численні дзвінки у студію є свідченням того, що дуже багато українських родин щодня опиняються віч-на віч з випробуванням, коли потрапляють до лікарні. Попри заяви про безкоштовну медицину насправді більшість лікарів беруть гроші від пацієнтів, деякі – вимагають. Попри таку ситуацію є чимало лікарів з великої літери, котрі рятують людей незважаючи на винагороду. Котрі щодня допомагають та повертають до життя пацієнтів. Не востанню чергу тут відіграють їхні моральні якості такі як відповідальність, фаховість, співпереживання, милосердя, моральність.
«Безвідповідальність вбиває. Байдужість – також», - стверджує пан Володимир. І виборює право інших на життя. І хоча двох лікарів звільнили, це не поверне життя дитини. Тому висновки мають бути зроблені. Лікарями мають бути обраними. Тому навіть вступ у медзаклади має бути тим першим етапом відбору, зокрема, високі бали вступу, ліцензування на медичну практику. Брати на себе відповідальність повинен кожен, вважає пан Володимир Кулак.
Дуже прикро, що деколи перекладають відповідальність на Бога, «так Бог дав», «така доля». Пан Володимир переконаний – Бог дав людині розум, тому за власну безвідповідальність на Бога не можна перекладати відповідальність. «Лікарня не може бути філією концтабору, коли людині не надають належної медичної допомоги через халатність», - каже пан Володимир зболеним батьківським серцем.
Тема болюча. Але про це варто говорити.
Також у програмі ми говорили про кроки медичної реформи, чи можна потрапити до лікаря без місця реєстрації, що буде з маленькими населеними пунктами – про це у програмі «Сила Духу».
Відгуки
Yan Starinskyj
І на закінчення , звертаюся до Головного редактора радіо Марія : думайте про репутацію радіо ... Якщо будуть підбір таких авторів передач (уявіть про теологію, церкву , які виносять на публічний огляд негативну поведінку священника, монашки ...) Для кого взягалі би такого роду передачі принесли би користь конкретному священникові, а основне Церкві взагалі... Як людина , лікар, практикуючий католик, звичайно грішник, розумію почуття батька... Я би підняв на радіо Марія питання про те , як повинен ставитися християнин до свого здоров,я, що повинен робити християнин , коли йде на прийом до лікаря, як повинен реагувати християнин на те, що сталося в результаті лікавання... Слава Ісусу Христу !Yan Starinskyj
Спочатку написав коментар, потім репліку. Чогось коментар не опублікував сайт , тому в пару слів повторю. Про передачу позвонила одна лікарка, католичка, прекрасна людина і чудовий лікар.Вона сказала :така передача могла бути де завгодно,але не радіо Марія. Тут перепутані причини і наслідки.. Ціль передачі, як на смене , збоку, автору передачі захотілося ще раз публчно вилити свою біль і горе. Я Його рорумію. Але кожними діями є завжди наслідки : позитивні і негативні. Я знаю проблему кваліфікації лікарів,стан умов праці лікарів, який унеможливлює взагалі починати робочий день лікаря..... Щоби було зрозуміліше про що я маю на увазі, то хочу щоби хтось дав відповідь, чи можливе на радіо Марія передача про негативні вчинки священослужителів, навіть теоритично,яко би мали такі місце ? Я думаю , що ні, бо в першу чергу це би привело до зниження довіри, повагидо церкви, як інституту, особливо у невіруючих, або слабовіруючих людей... В передачі говорятьпро конкретних лікарів, а удар нанасять на довірі до медицини, як такої... При всіх спиятливих умоваз хорошого розвитку , реформи в медицині, теоретично зміни можуть бути не менше, як років за 7-10...А весь цей період люди будуть йти з таким настроєм до лікаря...Все що би він не робив:добре , чи погане, буде сприйматися через призму такої ,,довіри,, Родичі Скнилівської трагедії, християни, з якими постійно працює священник, через роки не можуть прийняти Божу волю, а кажуть: ,,не прощу,, Мочаться з цими думками, при тому кожен день , молячись молитву Отченаш, просять Бога пробачити їм так провини,як і вони пробачають винуватьсям свої... Чого пацієнти передачі, які жаліються на дійсно низький рівень медицини , не говорять про свою відповідаоьність , що вони конкретно зробили для цієї 70 літньої лікарки, щоби вона стала млральнішою, добрішою.... Мені взагалі незрозуміла логіка, коли людина не в білому халаті, то може бути людиною, а коли одіває ЙОГО, то обов,язково міняється в гршу сторону... На цю тему можна говорит багато... Не думаю, що найду багато підтримки , навіть і серед добрих християн, але така в мене думка. І як лікар-католик, порахував за потрібне висказати свою думку, думку багатьох лікарів, які переживають за пацієнтів і майбутнє медицини в подальшомуВолодимир Кулак
Yan Starinskyj, вибачте мене, що може чимось образив Вашу чи чиюсь лікарську честь, але не всі такі відповідальні і не байдужі лікарі як Ви Пане, і ми про це говорили, що є серед лікарів прекрасні лікарі від Бога, і такими мають бути всі лікарі, бо лікар, священик і вчитель, це ЕЛІТА. Хоча Вам мене не зрозуміти, і не хочу, щоб мене розуміли, але я втративши, намагаюсь донести до людей свою біду, щоб інші не потрапили в таку трагедію як я... Тільки втративши багато, хто почали нарешті мене розуміти і десятки тисячі таких як я, втрачають кожного року своїх рідних і близьких, кожна родина в Україні має такий гіркий досвід і лікарі теж, втрачають там де в інших країнах живуть довго і щасливо, втрачають, але ж ми християни. "Не будь байдужим бо байдужість вбиває", казав колись Блаженніший Любомир Гузар.. Тільки втративши люди починають розуміти, так розуміє більшість людей, але ж можна не втрачати якщо бути ЛЮДИНОЮ, є такий вислів;"Допоки людина відчуває біль вона жива, поки людина відчуває чужий біль, вона Людина" Бажаю собі всім нам бути Людьми., а в часі від Воскресіння Христового, від Пасхи і до Вознесіння, в Україні вітаються, Христос Воскрес!Yan Starinskij
Христос воскрес! Володимере! Мені жаль, що не зрозуміли, про що йша мова в моєму коментарі: складується враження, що Ви і не читали допис.... Невичерпне горе сталося у Вас... Не підтримую, можливу некваліфікацію конкретного лікарі і поганий стан нашлї медицини... Зовсім не про це йша мова... Послухайте, про що говорять люди... Про те що і Ви... Що ви і редактори, які допустили в єфір цю передачу несуть і подальшу недовіру до мелицини в цілому і конкретному, навіть невідомому лікарю... Від того, що ви будете призивати до моралі лікаря в аморальному суспільстві і держіві, не появиться ні кваліфіцірованіші лікарі, ні обеспечена медицина, а от недовіра в людей точно появится більша.... Коли у людини невиліковувальний недуг, йому кожен день все гірше і гірше: на кого в першу очередь злится пацієнт: точно в пероу чергу не на хворобу, а як потрібна довіра до лікаря в цей період хворому.... Коли вона появиться? Це так само, як і віра у Христа не візьметься десь моментально. Рискуючи, навіть привів приклад, чи корисна інформація на християнському раліо, та хоч на якому, про погані вчинки священослужителів... Чи лікарі переживиють про смерть своїх пацієнтів, особливо ті, які би не мали померти з точки зору рідних, а деколи і лікарів... Переживають і ще як... Особливо, коли побачать, або покажуть промахи лікаря... Звичайно рідна людина переживає по рідному... Я хотів сказати, що сказане слово, навіть правдиве, треба зважити про його кінцеву дію... Згадайте притчу про сита, через які треба проціджувати, коли щось говори. І на кінець... Повірте, як вітаються в пасхальні дні, звичайно знаємо... А от те, що Ви на це указали... Подумайте що саме Ви хотіли сказати.... Чи слава ісусу Христу в кінці християнської розмови не доречні? Ще раз бажаю Вам миру серця і Божого благословіння.Микола Войтів
Шановний Yan Starinskij. Розмова у програмі "Сила Духу" торкалась дуже болісної ситуації, у якій українці стали опинятися надто часто - лікарська недбалість. Наш гість, пан Володимир, на превеликий жаль потерпів через це. Ми, як автори цієї програми, вважаємо дуже важливим, що саме на Радіо Марія, пан Володимир мав можливість поділитися своїми емоціями та думками, тим самим отримати молитовну підтримку. Якщо Ви уважно слухали, ми декілька разів згадували про тих відповідальних, моральних та професіональних лікарів. На жаль, зараз їх критично мало. Тому ми дякуємо Богу за них та молимось, щоби вони змогли вистояти та сформувати навіть невеликий фундамент нової медичної системи в Україні.Володимир Кулак
https://intermarium.com.ua/pomerty-pid-likarneyu-medyky-ivano-fra/ ПОМЕРТИ ПІД ЛІКАРНЕЮ? МЕДИКИ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОДКЛ ВІДМОВИЛИСЯ ДОПОМОГТИ ЛЮДИНІ https://www.youtube.com/watch?v=hfbo6KS5Ft0 а тут миттєва реакція на байдужість і безвідповідальність лікаря і коротко про головне, бо словоблуддям і фарисейством багато хто вміє займатись, а головне в житті, бути Людиною.Yan Starinskyj
Шановні м.Микола,Володимир ! По правді кажучи ,починаючи коментар на радіо Марія прогоре в родині яке стосується проблеми в медицині,навіть не уявляв собі ,такі чіткі роздуми про передачу, про причини,які спонукали мене на коментар як лікаря , християнина, навіть після уточнення незрозумілі ні авторам передачі, ні поважного гостя, або дійсно труднощі повірити ,що лікар не захищає честь ,, мундира,, а хоче донести думку тих, про кого пишуть. Наголошую ще раз :1.На поважній релігійній програмі тема, стиль подачі матеріалу , фаховість подачі матеріалу, альтернативна думка мають важливе значення в сприйнятті передачі , а також наслідки її. 2.Я говорив про причини, в передачі про наслідки. 3.Я зовсім нічого не говорив про конкретний випадок, конкретного лікаря, нікого не оправдовував. Я говорив, що можливо і хороші наміри передачі , такого типу можуть давати негативні наслідки для маси людей... 4.Я говорив про те, які питаннях моєї точки зору , як лікаря варто би обсудити, для покращення ситуації в медицині в цілому, бо медична культура у нас надзвичайно в загоні... 5.Я висловив співчуття батькові і навіть висказав припущення про можливу участь іноземних впередачі.А тепер після коментарів ще більше впевнений що Володимиру дійсно потрібна допомога психологічна, звичайно і молитовна..,рана дуже тяжка і справитися таким чином,через бородьбу згнилою системою охорони здоров'я боюсь Володимир може себе загнати в серйозні медичні проблеми з своїм здоров'ям. Ще раз вибачаюся за назойливість , але свою думку хотів ще раз підкреслити. Слава Ісусу Христу !Володимир Кулак
Ура! Це перемога! Чому? А тому що.., на жарі у розжареній як пательня маршрутці, завжди хтось знайдеться хто кричить;"Закрийте люк!!! Мені дує!", але якщо закрити люк, помре 99 людей і виживе один, а якщо не закривати, виживе 100, знаю точно, бо міністр охорони здоров'я України Уляна Супрун зламала і цей совковий стереотип, що перетяги "протяги" шкідливі.. Доведено, перетяг не страшний, і манту мочити можна, фуфломіцини не діють та багато іншого.., а тепер про віру,.. на гріх мовчати і гріх покривати, це гріх, вчить нас катехизм церкви., а зло тільки й хоче того, щоб ми думали, що його немає, не говорили про нього це його тактика і стратегія.. Працювати треба відповідально і професійно і все буде добре. Казав колись мій дідусь;"Ліпше з мудрим загубити, чим з дурним знайти"., і не думайте що це про вас, то ж мені хтось рекомендує "допомогу", але як казав класик;"здорових людей нема, є не дообслідувані". P.S... а ось катехизм. Чужі гріхи 1. Наказувати гріх 2. Спонукувати до гріха 3. Дораджувати до гріха 4. Дозволяти на гріх 5. Допомагати до гріха 6. Не карати за гріх 7. Гріх боронити 8. Гріх хвалити 9. На гріх мовчати... Христос Воскрес! Воістину Воскрес!Natalya Shepitko
щоб тобі руки ноги повикручувало щоб ти всіх своїх дітей на цвинтар виніс проклинаю тебе до 10 поколінняNatalya Shepitko
будь ти проклятий і весь твій рідВам необхідно авторизуватись, щоб мати змогу залишити відгук.