Програма з психологом Валентиною Осадчою присвячена обговоренню негативних емоцій, які виходять з конфлікту та необхідності збереження психологічного здоров'я в стресових умовах.
Негативні емоції виходять із наших конфліктів та сьогодення воєнного часу. Погані емоції - нас вбивають.
Ми всі тепер на фронті і не завжди вдається залишатися в доброму моральному стані. Часом емоції "розбивають", але потрібно залишатись в ресурсі і виконувати свої щоденні обов'язки.
Емоції - це процес, який відбувається з нашою психікою. Коли щось відбувається, ми самі, або ж наш мозок, вирішує, яку емоцію обрати (промовчати, розгніватись, розсміятись). Емоції заряджають наше тіло і спрямовують його до дії. Емоції завжди пов'язані з гормонами і керуються мозком, це біологія. Хороші, радісні емоції додають нам сил, натомість погані емоції - виснажують.
Стрес - це негативна емоція. За тривалістю стрес буває короткотривалим і довготривалим.
Короткотривалий стрес, що триває близько 15 хвилин, людська психіка досить легко витримує. Натомість, довготривалий стрес, який триває понад 30 хвилин - негативно впливає на наше тіло, виникає ризик здобути психосоматичні захворювання. На жаль, ми не можемо уникнути стресу, але ми здатні його зупинити.
Що потрібно робити, щоб впоратись зі стресом?
Насамперед потрібно усвідомити хто я саме в цей момент. Скільки мені років в цю секунду? Що з моїм тілом в цьому моменті (сиджу, стою)? Запитати себе, що відчуваю (ноги, руки)? Зрозуміти, що коли я відчуваю своє тіло, цим ніби вимірюю рівень стресу і маю змогу вийти з нього і подумати про інших. Далі можна випити води, чаю, або зробити інші дії, які допомагають знайти спокій.
Друга негативна емоція: провина, або вина.
Провина може виникати на "рівному місці" та порушує питання психологічного здоров'я. Вина має два компоненти: з одного боку бий/біжи, тобто інстинкт самозахисту, а з іншого - ілюструє наше виховання, тобто діяти мудро.
Ще однією негативною емоцією є сором. Попри свою негативність, сором допомагає зрозуміти себе: хто я є насправді?
У світі, де навколо нас постійно вирують бурі - інформаційні, емоційні, воєнні - як знайти тишу в серці? Як не втратити зв’язку з собою, з Богом і з тими, кого любимо?
Про це говоритимемо у прямому ефірі з Мироном Шкробутом - християнським практичним психологом, магістром психології, травматерапевтом, супервізором, заступником голови Української асоціації християнської психології.
Вашій увазі - програма "У Ваших намірах" з братом-францисканцем Андрієм Немченком, де він роз'яснює походження традиції вшанування святих через їхні останки. Священник називає ознаки, за якими Церква поділяє реліквії святих на три категорії. Слухачі також дізнаються, чи обов'язково нетлінність мощей святого говорить про святість його життя та як виглядають мощі святих на Афоні.
У програмі "У ваших намірах" с. Ірина Француз розповідає про історію свого покликання до Згромадження Дочок Найчистішого Серця Пресвятої Діви Марії або Серцянок. Францисканська духовність, культ Непорочного Серця Марії, укрите життя, апостольський характер служіння - це основні риси мого Згромадження", - пояснює сестра.
Чому місяць травень є місяцем Богородиці та на які додаткові почесті Матері Спасителя варто звернути увагу? Говоримо з отцем Міхалом Бранкевичем.
Що таке молитва і в чому її сенс? Розповідає отець Артур Сподар.