Слухати Радіо

23:50

Літургія годин (Бревіарій)

В ефірі

Розарій

00:30

Катехиза

01:10

Відкриваючи таємниці християнства

02:00

Катехиза

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

04:40

Біблійні читання

05:00

Молитва

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Голос народу, голос Божий

07:00

Меса

07:40

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:15

Слово на кожен день

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

Історія Пасхи. Як святкували перші християни?

Отець Костянтин Морозов з Ордену Братів Менших Капуцинів, розповідає про історію, традицію та дату святкування Пасхи.
Ісус Христос став людиною з конкретного середовища, який разом з батьками дотримувався юдейських традицій, особливо святкування часу переходу з рабства до свободи, тобто свята Песах. Євангелісти, навіть, описують життя Ісуса та Його діяльність як подорож з Галілеї в Єрусалим на святкування Пасхи.

Смерть і Воскресіння Ісуса навмисно пов'язані з єврейською Пасхою, але отримали ще глибше значення Переходу від смерті до життя вічного.

Перші християни переважно були юдейського походження, лише незначна кількість їх була з діаспори, або язичниками. Якщо подивитись на їхній спосіб життя, очевидно, що перші християни продовжують дотримуватись єврейських традицій: святкують суботу, обрізують хлопців, ходять до Єрусалимського Храму і беруть участь у всіх юдейських святах. Для них важлива Пасха, яка отримала новий сенс: окрім згадки про Вихід з єгипетської неволі, християни, у найдрібніших деталях, згадують події пов'язані зі смертю і воскресінням Ісуса.

Для святкування сучасної Пасхи перші християни об'єднали дві традиції святкування Пасхи: юдейським обрядам вони надали новий християнський сенс. Поступово християнська Літургія відокремилась від зовнішніх єврейських традицій і набула сучасної структури та знайомих нам особливостей.  

З перших століть християнства надзвичайно суперечливим стало питання дати святкування Пасхи. Спочатку християни святкували Пасху разом з юдеями, але згодом зрозуміли, що це святкуванні має інший сенс, який полягав у зосередженні на спомині воскресіння Ісуса Христа, яке відбулось у неділю.
 
Дата святкування Пасхи залежала від місячного календаря, який був недосконалим і потребував постійного коригування, тому вже з перших століть між християнами виникали певні суперечності, які не змогли вирішити навіть після запровадження Папою Григорієм оновленого календаря у 16 столітті.


Попередні програми отця Костянтина Морозова з історії Літургії:
Літургія життя
Наша Літургія має юдейське коріння
"Найбільша трагедія сучасної людини — те, що вона втратила здатність стояти навколішки" - архієпископ Фултон Шін

"Найбільша трагедія сучасної людини — те, що вона втратила здатність стояти навколішки" - архієпископ Фултон Шін

Представниця видавництва «Святого Павла» Юлія Берт розповідає про новинку – книгу американського архієпископа Фултона Джона Шіна «Шлях до миру серця». За словами Юлії, ця книга допомагає віднайти джерело надії у складні й темні періоди життя. Автор ділиться духовною мудрістю, яка не втрачає актуальності, попри час. Також Юлія Берт зачитує деякі цитати з творчості Шіна – автора понад 60 книг, багато з яких уже перекладені українською мовою.

2025-07-11 00:00:00
Хто такі вбогі духом? На кого я покладаюсь у житті?

Хто такі вбогі духом? На кого я покладаюсь у житті?

У межах циклу катехиз на тему восьми блаженств о. Григорій Рассоленко заглиблюється у Слово першого блаженства – «вбогі духом» – і запрошує до роздумів. Важливо розуміти, що вбогий, за словами отця, не означає бідний матеріально.
2025-07-10 00:00:00
"Нічого немає більшого, ніж бути дитиною Бога", - о.Леонід Міхалець

"Нічого немає більшого, ніж бути дитиною Бога", - о.Леонід Міхалець

В ефірі брат-капуцин Леонід Міхалець, священник римсько-католицької парафії у місті Красилів. Темою катехитичної науки є протиставлення християнського персоналізму сучасному індивідуалізму. Головна думка отця Леоніда полягає в тому, що кожна людина покликана стати дитиною Божою і увійти в життя Бога – а це можливо лише через любов. Християнський персоналізм, на його думку, не знецінює особистість, але навпаки – розкриває її гідність у спільноті та у взаєминах любові з Богом та ближніми.

2025-07-10 00:00:00
"Жінки, вертайтеся до жіночності", - о.Віталій Козак

"Жінки, вертайтеся до жіночності", - о.Віталій Козак

У програмі отця Віталія Козака розглядається тема чутливості, інтуїції та внутрішньої цілісності жінки. Саме ця остання якість, як наголошує священник, і є проявом так званого «жіночого генія». Автор звертає увагу на приклади святих жінок, які зуміли повноцінно розкрити та втілити ці риси у своєму житті. На його думку, в сучасному світі особливо важливо, щоб жінка не втратила своєї жіночності та духовної глибини.

2025-07-09 00:00:00
Як говорити з дітьми про ангелів?

Як говорити з дітьми про ангелів?

З дітьми потрібно говорити про віру серйозно — так само, як і з дорослими. У катехезі сестра Юлія Заводовська зі Згромадження Сестер від Ангелів (м. Вінниця) ділиться порадами, як доступно й водночас глибоко вести розмову з дітьми про ангелів. 

2025-07-09 00:00:00