Слухати Радіо

06:00

Дитяча катехиза

В ефірі

Голос народу, голос Божий

07:00

Меса

07:40

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:15

Слово на кожен день

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза

12:00

Ангел Господній

12:20

Пісня Перемоги

13:00

Трансляція Літургії із Собору Успіння Пресвятої Богородиці (м.Чернівці)

14:00

Денний ефір

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:10

Молитовна лінія

15:20

Дитяча катехиза

15:45

В Родині Радіо Марія

16:00

Катехиза

Події в Україні другої половини XVI ст. в контексті всесвітньої історії. Частина третя: від Османів до Москви.

Створено: 2020-09-17 00:00:00
Програма: Magistra vitae

Пропонуємо прослухати програму з циклу Magistra vitae з істориком та дослідником Юрієм Комаровим. Ми завершили огляд політичної історії країн-сусідів України, чий розвиток безпосередньо вплинув на нашу Батьківщину.

У кожного, хто цікавиться розвитком історичного процесу, може виникнути питання: чому “зненацька” з’являються нові народи, постають держави, що з ними було в минулому, зрештою, чому про них не говорять у попередньому історичному огляді? Відповіді у новій програмі!

Зокрема, пояснення звідки прийшли сельджуки, як вони в XI ст. почали завоювання територій Афганістану, Персії, Іраку, як на їхньому шляху з’явилася Мала Азія, яка на той час входила до складу Візантійської імперії. Яким чином потім до них долучились та змішались османи, заснувавши нову державу та захопивши значну частину Азії, Африки й Європи. Врешті-решт, як Османська імперія зруйнувала Візантію, захопивши в 1453 р. Константинополь.

Значну частину передачі, ми з Ю. Комаровим, приділили найближчому сусіду українських земель — Московії та її великим князям, що почали захоплювати руські землі, особливо Івану IV Грозному, який з 1547 року оголосив себе царем і великим князем Русі. Що це за особистість, як відбувалося завоювання нових земель (в результаті чого Московія збільшилася вдвічі), як він провадив реформи, й, водночас, терор? Своєрідним апогеєм прояву хворобливої уяви Івана стало забиття до смерті свого старшого сина, що так майстерно показав у своїй картині Ілля Рєпін “Іван Грозний і його син Іван” (див. репродукцію).

Зі смертю Івана Грозного та після недовгого царювання його сина Федора сталася криза: припинилася династія Рюріковичей, до влади прийшов Борис Годунов, а з його смертю настали так звані смутні часи: поява царів-самозванців, так званих, Лжедмитріїв, іноземна інтервенція, громадянська війна. Сергій Кириллов на своєму полотні “Смутний час. Лжедмитрій” зафіксував епізод цієї кривавої епохи (див. репродукцію).

Важливим для розуміння становлення Росії є теологічна та політична концепція “Москва — третій Рим”, висловлена вперше ще бл.1500 року ченцем Філотеєм, яка стала основою для світоглядної концепції Московської централізованої держави, від якої Росія не відступила й досі. У 1448 р. відбулось самопроголошення Московської автокефальної церкви, а за часів Годунова, патріархи православних церков погодилися на проголошення Московського патріархату у 1593 р., що вплинуло на конфесійну ситуацію безпосередньо на території України.

На завершення торкнулися процесів утворення Кримського ханства, яке невдовзі стало васалом Османської імперії та здійснювало постійні набіги на сусідів.

Українські землі у міжвоєнній Польщі, Румунії та Чехословаччині

Українські землі у міжвоєнній Польщі, Румунії та Чехословаччині

Увазі наших радіослухачів пропонується третя і завершальна програма присвячена становищу західноукраїнських земель у міжвоєнний період в нашому історичному циклі Magistra vitae з п. Іриною Телегуз, кандидатом історичних наук, доцентом кафедри історії та етнології України УДУ ім. М. Драгоманова

2025-05-20 00:00:00
Покликані до служіння: початок понтифікату Папи Лева ХІV

Покликані до служіння: початок понтифікату Папи Лева ХІV

У цій програмі з Отцем Русланом Михалківим, ректором Вищої Духовної семінарії Київсько-Житомирської дієцезії РКЦ та Ганною Путовою, істориком, архівістом, науковим співробітником музею історії м. Києва розповідали слухачам про результати конклаву та обрання нового Понтифіка

2025-05-14 00:00:00
Покликані до служіння: Єпископи Риму

Покликані до служіння: Єпископи Риму

У цій програмі продовжили розмову про етапи священства в католицькій церкві, зокрема про особливість служіння єпископа Риму. Наші співрозмовники – о. Руслан Михалків, ректор Вищої Духовної семінарії Київсько-Житомирської дієцезії РКЦ та Ганна Путова, історик, архівіст, науковий співробітник музею історії м. Києва
2025-05-07 00:00:00
Покликані до служіння: ступені до священства

Покликані до служіння: ступені до священства

У цій програмі «В Родині Радіо Марія» зосередилися на реалізації рішення кандидата на богопосвячене життя, зокрема, про етапи священства, що вже 2 тисячі років існують у католицькій церкві. Наші співрозмовники – о. Руслан Михалків, ректор Вищої Духовної семінарії Київсько-Житомирської дієцезії РКЦ та Ганна Путова, історик, архівіст, науковий співробітник музею історії м. Києва.

2025-04-30 00:00:00
Політика польської влади на західноукраїнських землях в міжвоєнний період та реакція українців

Політика польської влади на західноукраїнських землях в міжвоєнний період та реакція українців

Увазі наших радіослухачів пропонується продовження викладу ситуації, що склалася в міжвоєнний період в Західній Україні. Зосередилися на політиці польської влади та реакції українців на події 20-30 рр. ХХ століття. Наша співрозмовниця, як і минулими програмами, п. Ірина Телегуз, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та етнології України УДУ ім. М. Драгоманова

2025-04-14 00:00:00