Про історію літургії Церкви західного обряду розповідає отець Костянтин Морозов з ордену Братів Менших Капуцинів, м. Київ.
Кожна людська літургія - це передусім участь в Божественній літургії. Сьогодні ми переживаємо багато труднощів і в таких умовах варто ставити собі запитання, щодо мети життєвого шляху, адже розуміємо, що не все закінчується смертю.
Літургія - це зустріч, знак любові та перебування в любові. Наприклад, коли люди закохуються то створюють собі свою літургію, навіть літургійний календар з датами першої зустрічі, першого побачення тощо. Також,
закохані формують свою мову
спілкування та обряди спілкування. Коли ми говоримо про Божественну літургію то також розуміємо певний центр
споглядання, музику, план та інше.
Поспостерігайте над діяльністю альпініста. Горосходжувач, докладаючи зусиль на шляху до вершини, насолоджується процесом
сходження та її досягненням. Він насолоджується спогладанням краси та величі гір. Так само існує краса математичних формул, краса мистецтва, музики, поезії тощо. І той, хто пізнає ці істини відкриває красу та захоплюється нею.
Той, хто має досвід любові відкриває світ та красу іншої людини. Ми сьогодні по іншому сприймаємо важливість світла. Адже через відключення електропостачання змогли переусвідомити красу свічки, вогню, роль електрики в нашому житті.
Але основою всієї краси є Господь, який перебуває у вічному відпочинку. Він створив цей спочинок та запрошує людину долучитися, щоб особа відчула себе дитиною Бога. У
Псалмі 95 та посланні до Євреїв звучить запрошення для нас входити у
відпочинок із хвалою.
Бог хоче, щоб ми насолоджувалися Його ділами. Бог продумує до деталей створення всесвіту і погляньте, як усе гармонійно облаштовано, до дрібниць. Також, Бог організовує світ ангелів - безтілесних духів, які беруть участь у цій літургії. Численні ангели беруть участь в різних хорах та знаходяться близько до центру, яким є сам Творець.
Матеріальний світ також бере участь у цій красі. Один із отців Церкви, якось звернув увагу на птахів, які із самого ранку творять певну літургію віддаючи честь Творцю. Також, якщо ви спуститеся під землю чи підніметеся на вершини, світ тварин чи риб, то побачите, що там також відбувається своя літургія через яку віддається хвала Господу. Це є важливим для спостереження, адже увесь світ створено для нас.
Сьогодні в нашу літургію життя входять фальшиві ноти гріхопадіння. Якось заздрісники підпиляли струни відомому скрипалю Паганіні. Вони рвалися одна за одною протягом гри, але митець не зупинився, а закінчив твір на одній струні. Так само диявол намагається сьогодні всіляко нам нашкодити, щоб зіпсувати Божественну симфонію життя людини. Але Бог приготував людям нову симфонію, що називається Літургія повернення. І як би диявол не псував нам життя ми маємо грати до кінця Божу пісню.
Отець Костянтин Морозов з ордену Братів Менших Капуцинів, м. Київ.
Слухати інші програми