Слухати Радіо

Зараз в ефірі

00:00

Розарій

В ефірі

Катехиза

01:10

Розмова з екзорцистом

01:40

Духовні читання

02:00

Катехиза

02:50

Біблійні читання

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

05:00

Молитва

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Житія святих

06:50

Ранкова молитва

07:00

Меса

08:00

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:30

Годинки

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

Болтослів'я чи уважне слухання. "Сьогодні важливіше бути дружнім вухом, аніж балакучим ротом", - отець Віталій Козак

Поділитись з друзями
Створено: 2023-06-15
Передача: Катехиза
Страшна хвороба докорів сумління. Про скрупули Святої Терези від дитяти Ісус розповідає настоятель Всеукраїнського санктуарію Матері Божої Бердичівської, отець Віталій Козак. "Людина мудра, яка щось знайшла в житті, намагається бути в стані покори та більше мовчить".
Із 11 до 13-ти років Тереза переживала, з її слів, страшну хворобу докорів сумління. "Не можу висловити, що я вистраждала протягом цих півтора року. Я знаходила полегшення у тому, що висловлювала свої думки сестрі Марії...". Звернімо увагу, що пише дитина про свої переживання у цей період життя

У попередній програмі "Очікування руйнують"  ми дійшли висновку, що друг - це велике надбання, адже добрий приятель може завжди вислухати та підтримати. Інколи, мовою нашого тіла ми проявляємо те, що переживаємо всередині себе. І саме добрий друг буде підтримувати, а поганий демонструватиме, що йому не цікаво те, що ти говориш мені. 

Мова тіла дуже важлива, бо так людина проявляє свою радість, переживання, страх, біль чи ігнорування, знецінення, осуд тощо. І коли я бачу, що хтось нехтує мною коли розповідаю щось то замовкаю. Саме через свою зневажливу поведінку тіла ми можемо втратити людину, або довіру до неї. Саме тому нам потрібно навчитися слухати так, щоб не втратити важливі відносини, адже коли людина відкривається вам у розмові то довіряє вам.

Важливою для Терези була її сестра Марія. Вона просто вміла проявити зацікавленість до дівчини. Сьогодні нам так не вистачає цієї підтримки та цікавості від інших. Коли я читаю проповідь у храмі то шукаю серед відвідувачів очі тих, кому цікаво, адже так набагато легше говорити. Адже коли на мою розмову бачу знеохочення то бажання далі продовжувати зникає.

Потреба психолога виникла коли люди перестали говорити один із одним. Кожен із нас може бути психологом один для одного та для себе коли зможе просто слухати інших, без повчань. Якось, один отець навчив: "Не треба радити тоді, коли у тебе не просять поради". Нам сьогодні просто не вистачає бути слухачами, а на мою думку важливіше бути вухом, аніж ротом.

Хто поспішає повчати інших життю сильно помиляється. Людина мудра, яка щось шукає, чи знайшла в житті, намагається бути в стані покори та більше мовчить. Тереза мала Марію, яка її постійно вислуховувала без повчань. Запитайте себе, чи маєте сьогодні таку Марію? Чи я сьогодні є для когось Марією?

"Сумління - це річ, якою можна маніпулювати", - сказав якось один учитель.  Наприклад, нормальні батьки кажуть дітям, що красти неможна. Але є інша сторона, коли, наприклад, дитина поцупила ручку в школі та принесла її додому, а батьки покривають її крадіжку та кажуть, що то вона зробила це ненароком і залишають крадене вдома. А потім дитина приносить вже вкрадений пенал та каже тату, мамі, що "ой це я ненароком"... і так продовжується до дорослого віку де красти стає нормою. Так ми помічаємо людей, які несуть додому все, що потрапляє на руки. А коли їм зауважують, мовляв так не можна, то особа відповідає, що не краде, а бере. Таким чином ми бачимо, що поняття сумління розтягується та підлаштовується під людину. Так само і до кожного гріха.

А можна сумління звузити. Свята Тереза настільки обмежила сумління, що вважала гріхом навіть незначні переживання - це явище називається скрупулою. У значенні Вікіпедії, скрупул - це антична міра ваги. Тобто тут Тереза прискіпливо ставилася до своєї гріховності. Вона протягом  цих півтора року переживає страждання де більшість вважає гріхом (скрупули). Але хороше в цьому було те, що свої відчуття вона виказувала Марії чи не кожного дня. Уявіть собі, що довелося вислухати Марії коли в розмові Терези було все погано. Саме тому, ми маємо навчитися вважати, що не може все бути гріхом. Не може бути все погано в житті! Рахуючи все гріховним людина ризикує загнати своє сумління та заробити психічну хворобу.

У людей зі скрупулами геть все погано в житті. Вони так самі собі завдають болю та страждань. Якщо у вас є проблема, і ви звинувачуєте у чомусь мене то не треба вашою нечистотою, жадібністю, гріховністю, цинічністю, винуватити мене. Ці люди можуть звинувачувати інших через призму своїх фантазій та ілюзій створюючи таку проекцію, що ти ледь не найстрашніший ворог у їхньому житті. Зауважу, що звужена та розширена совість - це не нормально, але будь яка чеснота знаходиться посередині, між крайнощами. Тереза не мирилася із цією проблемою, а боролася протягом життя

Тому нам варто навчитися так виховати свою совість, щоб вона була посередині між поганими та добрими крайнощами. Якщо ви переживаєте скрупули то Вам варто знайти людину, яка зможе вас постійно вислуховувати. Інакше, з високою імовірністю, ви станете "тошнотіком", який скиглить безперестанку.

Настоятель Всеукраїнського санктуарію Матері Божої Бердичівської, отець Віталій Козак. 

Слухати інші програми

Відгуки

Хто придумав Пресвяту Трійцю та як Її зрозуміти

Хто придумав Пресвяту Трійцю та як Її зрозуміти

Одна з найбільших таємниць Божого життя — це Пресвята Трійця. Церква вірить в єдиного Бога в трьох особах — Отця, Сина і Святого Духа. Отець Олексій Самсонов у своїй катехезі розповідає про таїнство Пресвятої Трійці та пояснює основи нашої віри.
Де знайти підтримку під час випробувань? - відповідає брат Микола Орач.

Де знайти підтримку під час випробувань? - відповідає брат Микола Орач.

"Все, що відбувається навколо можна порівняти із хвилями, які накривають людину. Опору, підтримку, настанову та втіху, ми можемо віднайти в Слові Божому, Службі Божій, сповіді, молитві та дотриманні інформаційної гігієни". Про мир та спокій під час випробувань розповідає брат-францисканець Микола Орач. Парафія Преображення Господнього м. Бориспіль.
"Говоріть із Богом про свої рани, адже через них Він хоче вилікувати вашу душу", — отець Станіслав Свурка

"Говоріть із Богом про свої рани, адже через них Він хоче вилікувати вашу душу", — отець Станіслав Свурка

Про убогість духом розповідає настоятель парафії Пресвятої Діви Марії з гори Кармель, смт. Томашпіль, модератор руху Назаретських родин, отець Станіслав Свурка.
Як радіти в Господі у час війни? - катехиза отця Тараса Фітьо

Як радіти в Господі у час війни? - катехиза отця Тараса Фітьо

Отець Тарас Фітьо продовжує цикл сімейних катехез, коментуючи лист святого Апостола Павла до Филип'ян у якому він закликає завжди радіти у Господі.
"Апостоли подолали страх завдяки надії, яку їм дала Марія", — о. Матеуш Годек

"Апостоли подолали страх завдяки надії, яку їм дала Марія", — о. Матеуш Годек

Отець Матеуш Годек, настоятель парафії Архангела Михаїла в Павлограді, провів катехезу на Радіо Марія. Тема програми: "Марія — Мати надії". Катехеза поділена на чотири частини. У першій частині слухачі дізнаються про християнське розуміння надії, у другій — про надію в житті Марії. У третій частині священник практично пояснює, як людина може розвивати в собі християнську надію, а четверта частина катехези присвячена книзі отця Матеуша "Запитання про Марію".