Літургія годин (Бревіарій)
Розарій
Катехиза
Католицька енциклопедія
Духовні читання
Катехиза
Меса
Розарій
Коронка до Божого Милосердя
Святий дня
Молитва
Дитяча катехиза
Голос народу, голос Божий
Меса
Дитяча катехиза
Святий дня
Житія святих
Слово на кожен день
Молитовна лінія
Розарій
Почуття провини - важка штука. Воно здатне роз’їдати людину зсередини. І водночас, у християнському розумінні, провина - це ще й потенційна точка навернення. Не дарма у Великодній літургії звучать ці дивовижні слова: «О, щаслива провино, що мала такого Відкупителя!» Цей парадокс дозволяє нам подивитися глибше: якби не було гріха - ми б не пізнали глибину Божої любові у Христі. Але є одне "але"…
Провина, якщо нею жити роками, може перетворитися на отруту. Це вже не благословенна туга за очищенням, а тягар, що краде сон, спокій і навіть фізичне здоров’я. Психологи говорять про психосоматичні прояви: тиск, безсоння, біль у серці, проблеми зі шлунком. І все це через біль, який не був визнаний, відпущений або зцілений.
А ще - згадайте, як часто ми зустрічаємо людей, які… тікають. У роботу, в алкоголь, у самовиправдання.
«Це не я винен, це обставини!»
«А він сам винен, я просто відповів!»
«Я про це навіть думати не хочу — минулося…»
Тіло, однак, пам’ятає. Душа теж не забуває.
Цей біль може прориватися уві сні, у вигляді тривоги, неспокою, нічних кошмарів. Провина - це не просто спогад. Це незавершена історія, яка чекає розв’язки. І тому головне питання - що з цим робити?
Ми не говоримо тут про чарівну таблетку. Але перший крок - це визнати провину. Не перекладати, не глушити, не втікати. І далі - дія. Якщо ви віруюча людина - це шлях до сповіді.
«Я зрадив, я образив, я підставив. Прости мене, Боже…»
«Іди, - скаже священник, - і поєднайся з тим, кого образив».
Бо справжнє пробачення включає два напрямки: до Бога і до людини.
І в цьому велика благодать: звільнення душі.
Бог - милосердний. Але людині інколи важко простити самій собі. Це ще один етап зцілення. Бо ворог людської душі нашіптує: «Ти недостойний». А Бог каже: «Я вже викупив тебе. Ти мій. Встань і йди».
Почуття провини може або зруйнувати, або привести до справжнього навернення. Вибір за тобою. Не носи її роками. Не ховай. Поглянь в очі правді - і довір її Богові. Бо лише той, хто визнає вину, може знайти прощення. І лише той, хто прощений, може нарешті жити в мирі з Богом, з ближнім і з собою.
Брат-францисканець Микола Орач, Парафія Преображення Господнього, м. Бориспіль.
Слухати інші програми:
Гість програми «Люди справи» - Герой України, старший лейтенант батальйону «Свобода» 4-ї бригади Національної гвардії України «Рубіж» - Владислав Стоцький "Вогонь". 25-річний військовослужбовець з Житомира 68 днів з побратимами утримував оборону під Сіверськом у повному оточенні. Під час відвертої розмови ви почуєте історію мужності, боротьби, віри, втрати та надії. Також про рішення йти на передову, поранення, роль капеланського браслета в наверненні та молитву в окопах у відвертій розмові на «Радіо Марія».