Святий Григорій Просвітитель (3-4 століття) — перший єпископ (католикос) Вірменії.
Його батько був підкуплений персами, убив вірменського царя Хосрова, і за це був страчений. Всю сім'ю вбивці чекала та ж доля. Врятувався тільки наймолодший, наречений незабаром при хрещенні Григорієм. Годувальниця-християнка встигла понести хлопчика в Кесарію Каппадокійську, де той хрестився і отримав християнське виховання.
Святий Григорій Просвітитель Грігорій виріс і, щоб загладити ганьбу батька, поступив на службу до сина убитого ним царя на ім'я Трдат. Коли Трдат дізнався, що Григорій — християнин, то наказав жорстоко мучити його, а потім кинути в рів на голодну смерть. Однак, одна благочестива жінка підгодовувала Григорія, і таким чином він прожив у рові 13 років.
До цього часу царя Трдат охопило безумство. Зцілив його Григорій. Після цього чуда цар Трдат хрестився сам і в 301 році надав християнству статус державної релігії. А святий Григорій одержав сан єпископа і міцно затвердив християнство у Вірменії.
У 331 році, незадовго до своєї кончини, святий Григорій передав єпископську кафедру своєму синові і віддалився в самоту. Ще багато поколінь католикосів Вірменії відбувалися зі славного роду святого Григорія Просвітителя. До цих пір Вірменську Апостольську Церкву на честь цього святого називають ще Григоріанської.
Згідно з давньою легендою, святий Григорій Просвітитель встановив на вершині Арагац (Алагез) вічну лампаду — джерело світла і надії. У важкі моменти своєї історії погляди вірмен спрямовуються до Арагац, і це додає їм сил і надії.
Отець Олег Кіндій - священник Церкви Володимира та Ольги (м. Львів), викладач богослов'я в Українському Католицькому Університеті.
Слухати інші програми