Слухати Радіо

Зараз в ефірі

01:10

Школа лідерства

В ефірі

Духовні читання

02:00

Катехиза

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

04:40

Біблійні читання

05:00

Молитва

06:00

Дитяча катехиза

06:20

Голос народу, голос Божий

07:00

Меса

07:40

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:15

Слово на кожен день

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза

Страх втрати близької людини та 5 стадій горювання. "Знайдіть опори в житті заради чого маєте жити", - психолог Ольга Плетка

Поділитись з друзями
Емоційне безсилля та страх втрати близької людини. В ефірі кандидатка психологічних наук, старший науковий співробітник Інституту соціальної та політичної психології, член ради правління Національної психологічної асоціації, психолог Ольга Плетка.


Людині, яка не справляєтеся з психологічними станами рекомендовано звернутися до фахівців, які допоможуть налаштувати сон та душевний спокій. Наші стани можуть співпадіти, а можуть і не співпадатиз ПТСР. Щоб визначити, чи потрібна фармакологічна допомога, рекомендовано радитися з лікарем.

Втрата близької людини з оточення. Це можуть бути батьки, діти, родичі - тобто люди, які складають основу соціального атому , у яких ви могли вчитися жити та будувати життя. Це люди, з якими ви формували цінності життя.

Втрата близької, рідної людини потребує сильних емоційних витрат.
Тут потрібно дозволити собі добре виплакатися. Психологи рекомендують плакати стільки хвилин - скільки вам років. Тобто, ви перед тим як горювати, скажіть собі, що будете ридати стільки хвилин і тоді ваш організм швидше почне справлятися з трагедією. 

Важливо відділити себе від відповідальності за людину. Так є в житті, що без нашої волі людина покидає цей світ. Але у вас є пам'ять про неї і навіть зараз ви зможете зробити щось для неї: встановити пам'ятник, зробити те, що мріяли, назвати вулицю її іменем, продовжити справу цієї особи тощо. Так, біль триває, але за болем є також і багато справ, які нам потрібно зробити на згадку про близьку особу.

Якщо горюємо більше 2-х років то це починає виснажувати організм. У такому разі людина потребує допомоги лікарів. Фахівці визначили 5 стадій горювання. Коли ви переживаєте трагедію то відстежуйте на якій ви стадії зараз.

5 Стадій горювання.

1. Заперечення. Зі мною не могло цього статися. Я не приймаю цей факт.
Ця стадія триває 1-2 місяця;

2. Злість. З'являється багато роздратування та злості на людину, яка пішла. Потім цей біль розширюється на саму ситуацію, чи на війну, а потім на людину, яка горює. Тут особа починає звинувачувати себе в усьому.

3. Торг. Ми починаємо розуміти, що це факт, який відбувся. Людина відчуває провину, що вижила. Як би не було, але людина вже пішла. І ми майже прийняли факт, що людини немає та поступово відпускаємо її.


4. Депресія. Тут ми спостерігаємо стани депресії горювання, що ми безсилі щось змінити. В цей час людина ніби опускається на дно безвиході. Така людина виглядає відмежованою, вона не відчуває енергії життя, але цю стадію потрібно прожити.

5. Прийняття. Це стадія відновлення. Тут людина починає повертати життя в своє тіло усвідомлюючи, що має багато зобов'язань про які забула переживаючи глибоке горе.

Переживати та горювати - це нормально, але варто не забувати про свої зобов'язання та обов'язки.

В нашій пам'яті є ієрархія приходу та відходу із життя. Тому, коли гине дитина ми можемо відчувати провину, що ми залишилися жити. Та як би не було, ми маємо навчитися приймати події як факт та навчитися культурі горювання. Якщо ви релігійна людина, то маєте пам'ятати, що після Пасхи є день вшанування померлих - Радовниця, Гробки. Також Церква має багато молитов за померлих, які також варто практикувати.

До нерелігійних вшанувань відносяться наприклад, приведення в порядок могилки, або зустрічі з іншими людьми на днях споминів чи відвідини цвинтаря чи місця загибелі, щоб покласти квіти.

Будь які стани чи реакції, які ми спостерігаємо є нормою в разі перебування в потенційно травмівних ситуаціях. Одна людина може після однієї подібної ситуації потребувати допомоги фахівця, а інша може переживати легко багато таких ситуацій.

До людей, які повернулися із зони бойових дій, в першу чергу, варто проявити повагу та вдячність, вислухати, якщо є в тому є потреба.

Знайдіть опори, які для вас найважливіші. 
У кожного із нас буде своя опора: діти, хобі, робота, діяльність тощо. Бажано,щоб ви мали багато опор. Також надважливо налагоджувати соціальні зв'язки де ви можете допомагати іншим та отримувати допомогу від людей. Дуже важливо дозволити собі відпочивати під час війни та розуміти, що ми вчимося жити переживаючи втрати. Турбуйтеся про себе та близьких, які також потребують нашої допомоги. Цінуйте воїнів, які повертаються та формуйте поважливу, шанобливу культуру спілкування.

Кандидатка психологічних наук, старший науковий співробітник Інституту соціальної та політичної психології, член ради правління Національної психологічної асоціації, психолог Ольга Плетка.

Слухати інші програми

Відгуки

ІСПИТ СУМЛІННЯ. "Це слухання Бога та розпізнання Його присутності у моєму житті", - отець Кшиштоф Бузіковський

ІСПИТ СУМЛІННЯ. "Це слухання Бога та розпізнання Його присутності у моєму житті", - отець Кшиштоф Бузіковський

Іспит сумління - частина 1. "Гріх буде нас постійно оскаржувати, осуджувати, адже сатана постійно займається цим перед Богом", - місіонер-облат Непорочної Діви Марії, отець Кшиштоф Бузіковський (м. Обухів).
Де діти? "В сім'ї руйнується перше коло смертельного егоїзму", - Папа Франциск

Де діти? "В сім'ї руйнується перше коло смертельного егоїзму", - Папа Франциск

Про добре виховання дітей в 7-му розділі апостольського повчання «Amoris Laetitia» («Радість Любові») Папи Франциска.  Розповідає отець Тарас Фітьо, душпастир для Українців міста Клягенфурт, Австрія. Слухати попередню програму тут
Сила Слова Божого та сповідь. "В тяжкий час Біблія стає втіхою, опорою, світлом в темряві", - брат Микола Орач

Сила Слова Божого та сповідь. "В тяжкий час Біблія стає втіхою, опорою, світлом в темряві", - брат Микола Орач

Де знайти опору в час випробувань? Про силу Слова Божого розповідає брат францисканець Микола Орач. Парафія Преображення Господнього м. Бориспіль.
ДАР МОВ. Застосування та функція

ДАР МОВ. Застосування та функція

Дія та присутність Духа святого в нашому житті. Друга катехиза отця Юрія Зелінського про дар мов: застосування та функціональність. Слухати першу катехизу можна за посиланням тут
Слово Боже об'являє та діє. "Якщо людина не говорить слово у своїй сім'ї то горя не оминути", - отець Роман Василів

Слово Боже об'являє та діє. "Якщо людина не говорить слово у своїй сім'ї то горя не оминути", - отець Роман Василів

Притча про сіяча та роль кожного християнина у спасінні людства. В ефірі настоятель парафії Святої Анни УГКЦ, місто Борислав, отець Роман Василів.