Слухати Радіо

00:30

Катехиза

В ефірі

Недільні читання

01:40

Духовні читання

02:00

Непісні розмови

02:50

Біблійні читання

03:00

Меса

03:40

Розарій

04:00

Коронка до Божого Милосердя

04:20

Святий дня

05:00

Молитва

06:00

Дитяча катехиза

06:30

Житія святих

06:50

Ранкова молитва

07:00

Розарій

07:40

Годинки

08:00

Ранкова молитва

08:10

Святий дня

08:20

Біблійні читання

08:30

Недільні читання

09:00

Молитовна лінія

Молитви в релігійних практиках юдеїв. "Псалми мають ритм згідно жертвоприношень в Єрусалимському храмі", - отець Володимир Кусьнєж

Про піст та молитву в релігійних практиках юдеїв розповідає теолог-бібліст, священник Львівської архидієцезії Римо-Католицької Церкви, викладач біблійних дисциплін в інституті Святого Томи Аквінського, автор книги "Світ Біблії: подорож батьківщиною Ісуса Христа", отець Володимир Кусьнєж.
Досліджуємо період формування підвалин юдаїзму. У попередніх програмах ми розглядали релігійні практики юдеїв, до яких апелював Ісус. Зокрема Він наголошував про правила подання милостині, піст та молитву, що свідчить про фундаментальність цих речей у свідомості юдеїв. Сьогодні ж ми розглянемо питання молитви.

Піст. Серед заповідей Тори не було наказів, щодо правил посту окрім свята Йом-Кіпур. А вже після Вавилонського полону, піст почали практикувати пізніше. Переважно євреї постили в намірах покути, або перед небезпекою, щоб відвернути Божу кару. Вже ближче християнської ери ми зустрічаємо людей, які постили - це фарисеї та учні Івана Хрестителя, які багато постили, або наприклад, пророчиця Анна... Ця практика, в період Нового Завіту, стала широко розповсюдженою вже не як засіб відвернути Божий гнів, а як аскетична практика для висловлення поваги та визнання авторитета Бога в житті.


Молитва. Автори Старого Завіту, коли описували різні життєві ситуації, вкладали в уста своїх героїв довгі молитви, які читаємо в Книзі Товит. Товія після шлюбу з дружиною довго молиться. Тут також читаємо молитву старого Товія наприкінці книги. Також у книзі Даниїла, написано, як троє юнаків у печі ходили посеред вогню та молилися.

Коли читаємо в книгах Старого Завіту про молитви то маємо розуміти, що автори мали мету показати ідеал віруючої людини, яка звертається у скрутні часи до Бога вказуючи, як ми маємо робити у своєму житті.

В старовину Ізраїль мав розвинену систему жертвоприношень. В книзі Левит ми читаємо в деталях правила жертви за гріхи. Тут було менше особистісного на рівні душі контакту з Господом. А вже з часом ми бачимо еволюцію одухотворення практики, де наголошується на важливості внутрішньої постави перед Богом.

Коли говоримо про молитву, то перше що приходить на думку - це Псалми. Фактично - це молитви про життєві випадки та про супровід різних жертовних ситуацій при храмі. Побожні люди формували молитви, щоб навчити учнів. Була традиція укладання молитов, які будуть підходити до до кожної людини.


Псалми подають нам певний ритм. Наприклад, Псалом 119 йдеться, що побожна людина 7 разів на день підносить свої молитви до Господа. Ритм молитви складав дві-три молитви, що йшли в парі з жертвами в Єрусалимському храмі. З часом Єрусалимський храм залишився єдиним де здійснювалися жертвоприношення, але по світу діяла мережа синагог де тривало навчання. І щоб залишатися в єдності з Єрусалимським храмом, в синагогах здійснювалися молитви у відповідний час: ранкова жертва та післяобідня. 

Теолог-бібліст, священник Львівської архидієцезії Римо-Католицької Церкви, викладач біблійних дисциплін в інституті Святого Томи Аквінського, автор книги "Світ Біблії: подорож батьківщиною Ісуса Христа", отець Володимир Кусьнєж.

Слухати інші програми
Бог вислухає наші прохання і завершить війну, - Тереза Гажійова

Бог вислухає наші прохання і завершить війну, - Тереза Гажійова

Тереза Гажійова зі спільноти «Світло Марії» у Меджуґор’є взяла участь у програмі Радіо Марія, присвяченій 44-й річниці об’явлень Діви Марії, яку нещодавно відзначали в Меджуґор’є.

На цій події були численні українські паломники, а очолив прощу єпископ Ян Собіло.

Тереза наголосила, що ці 44 роки — це час благодаті і надії. Вона прокоментувала останні три послання Богородиці, які були скеровані світу в один день, і заохотила українців не втрачати завзяття у молитві й вірі, що Бог вислухає наші прохання і завершить війну, як це вже було свого часу на Балканах, зокрема в Меджуґор’є, де об’явлення тривають і досі.

2025-07-03 00:00:00
"Материнство - це не завжди про дітонародження", - о.Віталій Козак

"Материнство - це не завжди про дітонародження", - о.Віталій Козак

Чергова катехеза від монаха-кармеліта Віталія Козака.
Нагадаємо, отець Віталій вже пів року виголошує цикл катехез на тему «Антропологія святої Едити Штайн».

У цьому випуску слухачі дізнаються, що свята Тереза Бенедикта від Хреста (Едита Штайн) говорить про покликання до материнства та до духовного життя.
Катехит пояснює, чому ми часто помилково ототожнюємо материнство лише з дітонародженням, забуваючи про його глибший духовний вимір.

2025-07-02 00:00:00
Конфлікти та їх вирішення

Конфлікти та їх вирішення

"Не уникати конфліктів, але шукати їх розв'язнення", - пропонує с.Тетяна Богуславець зі Згромадження Сестер Служниць Святого Духа в катехезі.
2025-07-02 00:00:00
"Якщо у священника немає духовного супроводу, його "з'їдять"біси", - о.Михайло Станчишин

"Якщо у священника немає духовного супроводу, його "з'їдять"біси", - о.Михайло Станчишин

До вашої уваги — катехеза монаха-єзуїта, отця Михайла Станчишина.
Отець Михайло вже понад два роки провадить цикл програм під назвою «На шляху до дружби з Ісусом». У черговому випуску він зосереджує увагу слухача на феномені духовного супроводу.

Автор пояснює, хто найперше потребує духовного проводу, і наголошує: саме через супровід можна навести, збудувати й поглибити живу дружбу з Ісусом Христом.

2025-07-01 00:00:00
Святий Йоан Хреститель: більше ніж Пророк

Святий Йоан Хреститель: більше ніж Пророк

Хто такий Пророк? Якою є його місія? Як Йоан Хреститель вказав на найвищого Пророка та чому став "мостом" між Старим і Новим Завітом, розповідає о.Марек Рудзь, настоятель парафії Св.Йоана Хрестителя у м.Біла Церква, Київської області.
2025-06-30 00:00:00