Слухати Радіо

Зараз в ефірі

07:00

Меса

В ефірі

Дитяча катехиза

08:10

Житія святих

08:15

Слово на кожен день

09:00

Молитовна лінія

10:00

Розарій

10:30

У ваших намірах

11:00

Житія святих

11:20

Катехиза з о. Олексієм Самсоновим

12:00

Ангел Господній

12:20

Розарій

13:00

Трансляція Літургії з Гарнізонного храму свв. апостолів Петра і Павла м.Львів

14:00

Денний ефір

15:00

Коронка до Божого Милосердя

15:10

Молитовна лінія

15:20

Дитяча катехиза

15:45

В родині "Радіо Марія"

16:00

Катехиза з о. Віталієм Козаком

16:45

Дитяча молитва

17:00

Дитяча катехиза

Бойовий стрес та бойова втома. "Людина, яка повертається із зони бойових дій, переживає ще один стрес .... мирним життям", - психолог Ольга Плетка

Поділитись з друзями
Про бойовий стрес та бойову втому розповідає кандидатка психологічних наук, старший науковий співробітник Інституту соціальної та політичної психології, член ради правління Національної психологічної асоціації, психолог Ольга Плетка.
Бойовий стрес переживає людина, яка перебуває в бойових умовах. Нам потрібно зважати на той факт, що війна триває довго і людина довгий час працює на межі виснаження. Тут дуже важливо, щоб близькі люди підтримували військовослужбовця та давали йому сенс жити. Також, під час розмов по телефону, рекомендовано наголошувати про позитивні зміни в тилу. 

Варто розуміти, що людина, яка повертається із фронту переживає повернення в нову сім'ю, адже рідні та сама людина за час розлуки змінюються. Особа, яка повертається із зони бойових дій поводить себе з точки зору пережитого досвіду. Зовсім інший досвід переживають і її родичі. 

Серед симптомів бойового стресу виділяють симптоми повторного переживання:
  • Інтрузії - мимовільні повторювані спогади про пережиту травматичну подію; 
  • Флешбеки - небажані спогади, які настільки сильні і яскраві, що людина ніби втрачає зв’язок з реальністю і “переміщується” в ситуацію, де відбулася травматична подія;
  • Погані сни, нічні жахи, сильні емоційні реакції на нагадування про травматичну подію, сильні фізичні реакції (наприклад, прискорене серцебиття, спітніння поблизу місця травматичної події тощо).
Цей досвід може капсулюватися. Так психіка захищає нас від страшного досвіду. Тоді людина живе нормальним життям, але коли вона почує звук, слово, колір, пережитий тоді коли була отримана травма відбувається флешбек - відкат назад і особа діє так, як діяла в тих умовах. Наприклад, один військовослужбовець почувши специфічний звук дверей впав на підлогу. Цей звук був подібний прильоту та викликав реакцію, що характерна для бойових умов.

Часто військовослужбовець, який повертається додому, мовчазний. І цьому є причини, адже можливо, що йому просто не хочеться переживати повторно жахіття війни відповідаючи на різні запитання, або людина виснажена та хоче спокою. Саме тому будьте обережні спілкуючись із захисником, який повернувся і ставтеся з повагою та розумінням до його поведінки.

Повне відчуття безпеки вдома допоможе убезпечити від наслідків бойового стресу захисника. Наприклад, на кухні він може сидіти біля стіни для відчуття захисту. Також можна зашторювати ролетами вікна, змастити двері, щоб не створювали звуків при відкритті.

Дуже допомагає короткострокове планування справ (на день, два). Важливо щоб близькі повідомляли захисника куди йдуть чи затрималися. Річ у тім, що в бойових умовах зовсім інший розпорядок та планування і коли хтось із побратимів довго відсутній то це значило, що щось іде не так, небезпека. Тому, рекомендовано унеможливити зайві хвилювання.

Також військовослужбовцю рекомендовано шанобливо пояснювати. І це не тому, що людина не зрозуміє, а тому, що боєць поводиться через призму отриманого бойового досвіду. Людина, яка повертається до мирного життя потребує, щоб ми їй допомогли абілітуватися - ця людина вчиться жити по новому. 

Абілітація - система заходів, спрямованих на опанування особою знань та навичок, необхідних для її незалежного проживання в соціальному середовищі: усвідомлення своїх можливостей та обмежень, соціальних ролей, розуміння прав та обов'язків, уміння здійснювати самообслуговування.

Нам варто ставитися з розумінням та всіляко підтримувати. Наприклад, якщо трапляється флешбек то поставтеся з розумінням, витримайте паузу, а потім спокійно поясніть, що все нормально, ти вдома, ти в захисті. Це процес і нам потрібно призвичаїтися до нього та самим абілітуватися. Людина, яка повертається із зони бойових дій, переживає ще один стрес .... мирним життям.

Кандидатка психологічних наук, старший науковий співробітник Інституту соціальної та політичної психології, член ради правління Національної психологічної асоціації, психолог Ольга Плетка.

Слухати інші програми


Відгуки

ТИ МАЄШ ПОЛЮБИТИ СЕБЕ! Отець Роман Братковський про створення Богом світу та людини

ТИ МАЄШ ПОЛЮБИТИ СЕБЕ! Отець Роман Братковський про створення Богом світу та людини

Про створення фізичного світу та людини в циклі програм про Євангеліє Царства. В ефірі священник парафії Преображення Господнього УГКЦ, (с. Преображенка, Дніпропетровська обл) та лідер харизматичної спільноти "Галилея", отець Роман Братковський.
Виграти в тилу війну за душу. "Допомога в персоні отця Піо, який є живою іконою Ісуса розп'ятого", - брат Сергій Воронюк

Виграти в тилу війну за душу. "Допомога в персоні отця Піо, який є живою іконою Ісуса розп'ятого", - брат Сергій Воронюк

"Що я можу зробити сьогодні такого, щоб полегшити страждання людей?". Про актуальність особи отця Піо для Українців сьогодні розповідає брат-капуцин Сергій Воронюк. Програма до 55-ї річниці смерті Святого 23 вересня 2023 року. 
Методика Монтессорі. Виховання цілісної особистості, яка впевнена в собі та знає, як отримувати знання

Методика Монтессорі. Виховання цілісної особистості, яка впевнена в собі та знає, як отримувати знання

"Тут педагог знаходиться на рівні з дітьми. Він нічого не розповідає, він не передає знання". Про методику Монтессорі у навчально-виховному процесі розповідає заступник директора з навально-виховної роботи, вчитель біології та екології салезіянського ліцею "ВСЕСВІТ" Антоніна Станішевська. м. Житомир.
Почути. Підтримати. Допомогти. "Наше завдання - забезпечити допомогу військовослужбовцям в районі виконання бойових завдань", - підполковник Домбровський Олег Віталійович

Почути. Підтримати. Допомогти. "Наше завдання - забезпечити допомогу військовослужбовцям в районі виконання бойових завдань", - підполковник Домбровський Олег Віталійович

Як працює Центр морально-психологічної підтримки Сил ТрО розповідає офіцер Управління морально-психологічного забезпечення Командування Сил територіальної оборони Збройних Сил України, підполковник Домбровський Олег Віталійович. 
Церковний спів. Псалми, гімни, поетичні роздуми

Церковний спів. Псалми, гімни, поетичні роздуми

Про церковний спів розповідає священник парафії Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ, Львів (Сихів), отець Руслан Грех.